| anonim_4396 a întrebat:

Va avertizez de acum ca aveti putin de citit, dar mie mi se pare interesanta chestia asta si chiar vreau sa vad ce credeti si voi. Ce parere aveti despre prejudecati, idei preconcepute, a judeca oamenii dupa aparente/aspect? In ce masura va afecteaza lucrurile astea (sunt convins ca pe cine nu afecteaza minte). Pentru mine, de exemplu, daca cineva arata bine deja imi creste mult interesul de a vorbi si de a cunoaste acea persoana, daca dupa ce deschide gura ma face sa ma razgandedesc e patea a doua, dar e mult mai usor sa atragi atentia (pozitiva) si sa faci o impresie buna cand arati bine. Suna superficial si oarecum trist, dar cred ca toata lumea face asta, intr-o oarecare masura. Am inceput sa ma gandesc la asta din cauza a ceva ce s-a intamplat acum cateva luni. Eram singur, intr-un loc la mama dracului unde nu inteleg cum ajung oamenii, nu mai zic cum am ajuns acolo ca lungesc povestea si nu e imortanta partea aia. M-am dus intr-un loc unde era vizibilitatea mai buna, posibil sa fi fost o statie de microbuz/autobuz acolo pentru ca era o chestie din aia cu trei pereti si un acoperis cum mai sunt prin unele statii. Cand am ajuns acolo mai era o baba si intre timp au mai venit doi oameni, posibil de etnie rroma, un adult si un copli de vreo 12 ani. Cum asteptarea mea a durat vreo 40 de minute, inevitabil, m-am gandit. In situatia in care toti am face autostopul si ar opri cineva care are doua locuri libere, pe cine ar lua? Ia pe cine a vetit primul? Alege? Se stabileste de comun acord? Interesant este ca am primit si raspunsul la intrebare. Peste ceva timp baba se urcase intr-un autobuz si am ramas eu cu ei doi. Peste inca ceva timp vine o masina care n-am idee cum se cheama sau cum sa o desciu, dar ideea e ca avea trei locuri in fata. Eu eram pe directia din care venea masina si ei erau la vreo doi metri in dreapta mea. Masina opreste cam la un metru in stanga mea, ma intreba daca vreau sa urc, ii spun ca nu si trece mai departe. Acum exista doua posibilitati: ori era ceva criminal, psihopat violator in serie si eu as fi fost victima mai buna, ori oamenii aia nu ii inspira incredere, dar eu da. Si mi se pare intresant: pentru ca arat mai bine, se considera ca sunt o persoana mai buna, dar practic si eu as fi putut fi un criminal psihopat, iar oamenii aia sa fie inocenti si inofensivi. M-a lasat cu o senzatie ciudata, gen, oooo, ce dragut, omul ala voia sa ma ajute si nici nu ma cunoaste si nu sunt singura persoana care e influentata de aparente. Pana acum am dat niste exemple, dar nu am pus problema, sunt bune sau rele chestiile astea? Pana la urma sunt facute sa ne protejeze, cred, dar intr-un fel discriminam oamenii pe baza asta ceea ce nu e neaparat bine, si aici nu ma refer la exemplul asta cu masina, dar in general. V-ati gandit vreodata cat de privilegiati sunteti? Pe langa faptul ca aveti mai multe decat alte persoane, oamenii sunt mai dispusi sa va ajute si sa va fie prieteni si nu va urasc prin asociere, fara motive directe. Nu e foarte compacta intrebarea si practic sunt mai multe intrebari, dar cred ca intelegeti oarecum la ce ma refer, puteti raspunde si pe parti daca vreti. In caz ca sunteti ca mine, va uitati la intrebare si ziceti "Ah, e de doua zile(sau are n comentarii deja), nu cred ca mai vrea si raspunsul meu", il vreau.

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Mie unul nu îmi pasă laughing Un român era clar că alege să ia un român în detrimentul unui țigan, așa ar fi fost și invers, nu neapărat că erai tu mai frumos ca acei țigani. Frumusețea e relativă. Oricum acest principiu se cam aplică mai ales în cazul m. uierilor. De obicei se găsește câte unul să ofere o mână de ajutor din "bunătate" dar asta în cazul uneia care arată bine, dacă ar fi vorba de una urâtă nici nu o mai bagă în seamă. Până și la angajări se ține cont de aspect în multe domenii. În cazurile astea oamenii maturi sunt cei care pot să treacă peste aceste aspecte dar unii nu devin maturi nici la 40 de ani din anumite puncte de vedere.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Da, dar ma refeream si la faptul ca avea incredere in mine, dar nu avea incredere in ei pentru ca eu nemergand inca avea cele doua locuri disponibile. Sa fiu sincer si eu as fi facut la fel laughing, sau nu as fi oprit deloc pentru ca nu am incredere in oameni, in plus, nu as vrea sa ma pun intr-o situatie din aia ciudata in care esti blocat cu cineva undeva pentru o perioada de timp si e liniste si mai incerci sa mai incepi cate o conversatie din cand in cand, dar nu merge si e iar liniste. Ai dreptate la chestia asta cu angajarile si mi se pare trist.

| Doub a răspuns:

Da, înţeleg perfect ce vrei să spui.
Şi eu mă gândeam la asta de multe ori, şi am ajuns la concluzia că nu e bine să ai prejudecăţi. Aparenţele sunt extrem de înşelătoare. Oricum, e destul de greu de pus în practică.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Da, doar ca e greu sa spui daca e bine sau rau, pentru ca si prejudecatile astea ne dau o oarecare siguranta, nu putem avea incredere in oricine, dar nici nu sunt cel mai bun mod de selectie si in afara de intuitie nu avem alt mod de selectie, deci sa ramanem total fara prejudecati ar insemna si ca ne lasam in voia sortii siguranta personala.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar o poţi da rău în bară.
E ciudat, habar nu am ce să spun.
E un subiect chiar complicat.laughing

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poți avea încredere în nimeni, indiferent dacă e frumos sau urât, asta până nu îl cunoști suficient de bine. Dacă ai mai multă încredere în cineva doar pentru că e mai frumos eu cred că ești foarte naiv.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Nu, n-am incredere in nimeni laughing. Ma refeream ca am un interes mai mare in a cunoaste pe cineva nu ca le acord mai multa incredere, poate le-as acorda incredere mai repede, dar nu din prima.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu unul aș acorda la fel de greu încrederea. Asta deja pentru mine nu mai ține de aspect. Aspectul poate să te influențeze în unele cazuri dar depinde de tine cât de mult.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Acum ca ma gandesc, da, sunt o persona naiva, din fericire incep sa ma trezesc oarecum. Acum imi amintesc ca atunci can voiam ceva de la cineva si aici nu ma refer la chestii fizice, ma refer la ce puteam face impreuna sau cand pur si simplu ma simteam bine in prezenta lor, trecem peste multe chestii si facem lucruri pe care nu voim sa le fac si acum ma gandesc de ce eram asa fraier? S-ar putea inca sa mai fac asta si sa nu imi dau seama, sa speram ca nu. Ma mai gandisem la asta si inainte, dar acum mi-am amintit si am ramas cu o senzatie nasoala. Momentul ala cand iti dai seama ca urasti pe toata lumea.

| SunnyFace75 a răspuns:

Uite cum gandesc eu...o persoana arata mai bine in momentul in care se spala si este îngrijita. Ca are un nas in plus, sau bube pe fața sau ten inchis, Putin imi pasa. Toata lumea judeca dupa aparente? Gresit! Ma crezi sau nu, Putin imi pasa cum arata cineva atata timp cat se spala, se ingrijeste si are un caracter de jos pălăriawinking Am fix doi prieteni adevarati. Si astia doi nu au o conditie sociala prea buna. Chestia e ca am mâncat din farfurie de la ei. M-am invelit cu patura unuia dintre ei. Chestia e ca sunt curati, atât fizic cat si sufleteste.
Imi amintesc foarte bine primele conversatii cu ei, si nu am avut ezitari in a sta de vorba cu ei.
Deci cam asa sta treaba...nu toata lumea judeca dupa aparentewinking