| T0T a întrebat:

Voi aveți sau ați avut gânduri pe care le puteți considera mai deviate de normalitate, poate chiar bolnave? Dacă da, le-ați împărtăși persoanei iubite? Credeți că le-ar accepta?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, am constant si le impartasesc.

Da, le accepta, in unele cazuri chiar mai adauga si el cateva detalii picante ca sa le faca mai interesante. laughing

Nu mi-as pierde niciodata timpul intr-o relatie cu o persoana despre care stiu ca nu m-ar accepta asa cum sunt. Si asa trebuie sa ma comport in numeroase feluri care nu ma reprezinta in societate, fie la munca, fie la facultate, fie cu anumiti prieteni. Nu am de gand sa ma prefac si cand sunt acasa. Ar fi mult prea obositor, iar din punctul meu de vedere, daca o relatie devine atat de obositoare, mai bine stau singura.

26 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Da, am avut, dar nu le-as impartasi nimanui probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le-as impartasi pentru ca stiu ca nu le-ar accepta.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Și tu vrei o fată care să îți accepte suprafața sau să te accepte pe tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Evident ca as vrea sa ma accepte pe mine, adevaratul eu, dar din pacate nu multa lume accepta asa ceva. Ma multumesc asa cum sunt, nu am ce face.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Te mulțumești cu puțin altfel spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Sunt nevoit. Si nu e putin. Relatie e normala, de fapt e mai normala ca majoritatea relatiilor care le vad in jurul meu. Tine mai mult de principiu. Nici sa stie totul nu m-ar incalzi cu nimic sa fiu sincer. Mai mult e prostia aia " cand iubesti pe cineva il cunosti cap coada" dar pe dracu, lumea isi schimba parerea cand te stie tot. "Dragostea le invinge pe toate" my ass.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Pentru mine personal înseamnă puțin și nu m-ar putea satisface asta, acum fiecare cu perspectiva lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Te cred. Nu stii totul si mai ales nu ai personalitatea mea sau stii ce stiu eu ca sa intelegi exact care e povestea. Am vazut si raspunsul lui Bunny mai sus si la fel ca la tine, o inteleg ca spune asta. Dar din nou, personalitate total diferita asa ca nu am de ce sa imi para rau pentru ceva.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Nu mă cunoști dar aș prefera nimic decât ceva superficial.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Te-ai multumi cu atat daca nu ai fi in stare de mai bine. Nu pentru ca nu vrei, ci pentru ca pur si simplu nu poti.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Nu există "nu pot". Există șansa în a îți găsi persoana potrivită sau neșansă. Tu deja pornești cu un pesimist extraordinar. Eu nu m-aș mulțumi, sincer aș alege să rămân singur mai bine și crede-mă sunt sigur de asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Uitasem de aroganta asta a ta tampita sa fiu sincer laughing. Dar nu vreau sa continui ca nu e ca imi trebuie psiholog ( acela chipurile fiind tu ). CUm am zis, daca ai stii totul nu ai mai face atat pe inteligentul si ai vedea ca e foarte usor de inteles. Dar cum zic mereu, nu am pretentii la oameni.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Nu văd unde e aroganța și nu văd unde fac pe inteligentul. Doar că nu inspiri decât o cauză pierdută. Tu deja pornești cu ideea asta și din cauza asta nu vei reuși. Nu e o chestie de psihologie, e o chestie logică de bun simț și nu îți trebuie așa multă inteligență să îți dai seama de lucrurile astea. Ai mai avut cumva un cont?

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Am zis de aroganta si ca faci pe inteligent in acel simplu " nu exista nu pot". Cat de arogant poti sa fii sa te prefaci ca le stii tu pe toate ( si mai ales sa le intelegi pe toate ) si toate tipurile de personalitate ca sa stii ca nu e posibil asa ceva? Mai ales ca nu esti genul de om care sa aiba 50 de ani care sa fi intalnit oameni peste oameni sau ce stiu eu, mare psiholog. Daca erai poate era o sambura de adevar dar asa esti doar un tip care (din ce tin minte ) isi pierdea timpul cu ciutance de 15 ani anii trecuti pe aici pe site. Asa ca ramane doar aroganta, sa fii tu ala care are mereu dreptate. Si mai zice lumea de mine ca sunt arogant laughing. Mai sus ti-am raspuns si la intrebare, indirect. Daca erai pe jumate inteligent pe cat iti place sa te prefaci ca esti, ti-ai fi dat seama ca e vorba de fapt doar de psihologie. Dar deh, mersi totusi de compliment. E primul compliment pe anul asta, sa speram la mai multe laughing.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

În cazul ăsta nu există, sunt sigur. Nu trebuie să am o anumită vârstă ca să înțeleg anumite lucruri. Negativismul nu ajută. Tu dacă vrei oameni specializați și cu experiență fugi la un psiholog, și sunt ferm convins că va ajunge la niște idei asemănătoare. Lucrurile deja nu mai țin de psihologie. Dacă pornești cu idei prin care îți impui limite nici că vei putea să treci de ele însă dacă acele limite nu există vei încerca și vei avea răbdare. Poți să te împiedici pe drum dar totuși așa e o șansă să reușești, oricât de mic ar fi ea. Nu știu când am specificat că sunt inteligent iar eu nevrând să par așa expunându-mi doar ideile îmi pare rău că ți-am dat o stare de inferioritate(eh poate sunt arogant acum dar să știi că nu am avut nici pe departe intenția să par nu știu ce, ți-am zis doar lucruri de bun simț pe care le negi cu atâta vitejie). Tu chiar ai avea nevoie de un psiholog dar nu ar avea treabă ușoară. Te-ai închis deja în gândirea asta negativistă prea mult, ție deja ți se pare de domeniul fantasticului să te gândești și la altă opțiune ceea ce nu e deloc bine. De asta am și spus ceea ce am spus. În plus văd că o parte din vină o ai tu. De ce? Pentru că văd că și din ceea ce îți spun, în loc să o iei ca pe ceva bun, ca pe un sfat și să îl primești, chiar dacă să zicem că nu ești de acord tu încerci doar să spui de mine adică că sunt arogant, că vreau să par inteligent. Pentru moment gândește-te la tine că ți-am spus ceea ce ți-am spus nu ca să par eu inteligent, ci ca să încerc să îți arăt că sunt și alte căi prin care poți trata această problemă iar o problemă niciodată nu trebuie tratată negativist. Eu nici nu am de ce să mă împăiez acum cu tine doar că sincer să îți spun atitudinea ta și modul de a gândi e cam de papă lapte mai direct spus. Desigur acum în mintea ta în loc să înțelegi cu adevărat ce spun vei zice "Uite-l și pe arogantul ăsta, mă face pe mine papă-lapte". Nu asta e esența a ceea ce vorbim aici, omule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Iti sugerez sa vezi serialul Dexter. Din pacate trebuie sa specific ca nu sunt psihopat (pentru ca sunt destui prosti pe aici care trebuie sa le dai mura in gura ) dar ca sa fii neinteles ca ala, foarte rar gasesti pe cineva care sa te accepte cum esti. Da, ala pe la sfarsit gaseste pe cineva dar e doar o prostie de serial, nu realitate. Lumea din ziua de azi e mai mult ca Rita, bazati foarte mult pe sentimente si rahaturi de genul. Tu zici negativism, eu zic realism. Dar cum am zis, nu stii toata povestea. Sa presupui de la inceput ca " nu exista asta ", deja dam in prostie nu aroganta. E ca si atunci cand mai radeam pe seama ta ca vorbesti cu fete foarte mici, eu o faceam la misto doar, dar era pura prostie sa prespun cum esti tu de fapt in realitate. Repet, daca era altcineva care zicea astea poate mai dadeam 2 bani dar cand ma iei cu "inteleg si eu ceva", pfff mare branza. Fiecare ratat cu blog de pe net se crede mare filosof. Dar nici unul din aia nu a facut studii pentru ani si ani ca sa ii iau in serios.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am uitat la serial dar știu per ansamblu despre ce e vorba.

"Da, ala pe la sfarsit gaseste pe cineva dar e doar o prostie de serial, nu realitate. "

laughing Să știi că dacă tu ești psihopat de exemplu vei găsi pe undeva alta care e tot psihopată. Dacă tu ești ciung, vei găsi pe una care e și ea ciungă. Adică vei găsi pe cineva care poate să te înțeleagă. (Asta dacă dai un search, nu am zis că o găsești și practic, ideea e că oamenii sunt foarte diferiți ca să nu găsești pe cineva care să se asemene cu tine). Și chiar dacă nu se aseamănă, poți găsi pe cineva care să te aprecieze așa cum ești și să încerce să te înțeleagă.
Fac diferența dintre realism și negativism iar ceea ce gândești tu e negativism. Dacă ai fi fost realist ai lua o foaie de lungimea x cm și ai tăia-o în 2. După vei încerca să iei un pix și să duci o dreaptă de-a lungul lungimii acelei foi. Eh nu vei putea duce o dreaptă mai mare de x/2 cm pentru că tu ai tăiat-o. Cam asta e și cu impunerea limitelor. E doar un exemplu. Eu nu ți-am spus că vei găsi neapărat ceea ce ai vrea tu, am zis că îți iei din șanse și că te rezumi la puțin iar cu asta nu vei fi satisfăcut niciodată. Dacă chiar ai fi fost realist te-ai fi gândit că viața poate oferi o grămadă de circumstanțe diferite din acest moment, atât diferite cât și posibile. Șansele poate sunt mici însă nu inexistente dar dacă îți impui deja asta cam sunt. Desigur drumul ăla până la x/2 cm să zicem că are foarte puține puncte cu care dreapta ta se poate intersecta(puncte care ți-ar opri parcursul) iar după x/2 sunt foarte multe puncte acolo iar șansele să atingi capătul foii netăiate(idealul tău) sunt mici însă nu inexistente. Chiar și așa ai șansă să prinzi un punct care se apropie din ce în ce mai mult de acel ideal, chiar dacă nu îl atinge.
Cum ți-am zis dacă vrei pe cineva cu studii, găsește un psiholog bun. Eu nu îți spun ceva pe bază de studii psihologice însă unele lucruri ar trebui să fie evidente. Cam asta ar fi o perspectivă realistă. Când vei reuși să faci diferențierea între perspectiva negativistă(niciodată), perspectiva realistă(probabil), perspectiva optimistă(sigur), atunci te poți considera realist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Lasa facultatea care o faci si fa transfer la aia de psihologie. O sa ajungi mare.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Probabil în spatele acestei ironii, ai înțeles anumite lucruri din opinia mea și poate nu am pierdut timp. Pe lângă această ironie și "complimente" eu totuși îți voi ura succes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Oricine intra pe acest site pierde timp aiurea Greynut amice. Mersi mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai sa ma iubeasca si dupa sa afle ca sunt nebuna!laughing Nu i-as impartasii acele ganduri, nu mi se pare ca e persoana potrivita ( pentru astfel de confesiuni ) si nici nu as vrea sa pic intr-o lumina proasta.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Înseamnă că nu sunteți prea apropiați, sau nu ați fi.

| untaken a răspuns:

Ce-ti pasa tie? Te-ai apucat sa faci cercetari? Alea nu se fac pe TPU si nimeni nu-i obligat sa-ti raspunda la intrebarile tale stupide.

| Emmy125 a răspuns:

Da. Eu ii spun tot. De asta cred ca imi zice ca sunt nebuna si ma trimite la psiholog laughing)

| Anirbas a răspuns:

Cu orice persoana le impartasesti, fie ca vrei, fie ca nu. Poti prin vorbe in mod constient, sau o sa iasa la iveala inconstient ca la majoritatea oamenilor prin fapte, comportament, expresii, pentru ca gandurile ''bolnave'' iti dau stari bolnave. Uneori te prind si ziua, inevitabil, la vedere pentru oamenii perspicace. Si putini le accepta, pentru ca nu isi accept propriile ganduri ''bolnave''. Si de asemenea, putini iubesc cu adevarat, ca sa accepte partea ta neretusata, te vor perfect, desi ei nu sunt. Nu zic toti, doar o mare parte.

| maxim129 a răspuns:

Idk, nu stiu la ce te referi exact cu ganduri deviate laughing Dar uneori oamenii fac prea mare branza din chestii relativ banale. Si e enervant sincer ca persoana de langa tine sa nu fie deschisa complet. Mi asa mi se pare, poate si pentru ca sunt o fire putin prea deschisa. Cea mai misto conversatie pe care am avut-o de curand a fost cu o persoana ametita spre beata. A fost atat de sincera si de amuzanta si totul a decurs atat de calm si fain incat chiar am incercat amandoi o relatie serioasa dupa noaptea aia, chiar daca conversatia fusese mega ciudata si persoana nu-si mai amintea aproape nimic din ce zisese. Poate ar trebui sa incerci cu un lucru mai marunt si vezi cum reactioneaza persoana ta iubita.