| 1234567anaa a întrebat:

Buna,as avea nevoie de niște pareri, am o relație de lunga durata(7 ani), iar el in ultimul timp face "glumițe" pe seama faptului cum arat, îmi tot spune ca am sânii mici(pentru mine acest lucru este un complex,as vrea sa îmi pun implant mamar,dar tot el este acela care spune ca nu), ca nu ma duc la sala(eu vrând sa ma duc dar tot el îmi spune sa nu ma duc ca voi arată ca un bărbat, ca arat foarte bine așa cum sunt), foarte multe "Glume" din acestea care ma dor foarte tare, mi-am pierdut toată încrederea in mine, plâng non stop, nu mai mănânc. Niciodată nu m-am confruntat cu asemenea vorbe,"Glume". Sunt o fata normala, am 1.65, 55 de kg, toti cei din jur îmi spun ca arat foarte bine,ca sunt frumoasa, doar el ma "tachinează" astfel. Am vorbit, i-am spus ca ma rănește, a spus ca sunt doar glume și ca sunt eu prea sensibilă, ca nu știu de gluma. Eu nu cred ca așa vorbe se spun unei persoane pe care teoretic "o iubești". Tot el fiind cel care se uita la alte fete și in realitate și pe Tik Tok. Eu nici măcar nu am acea aplicație. sau sa fac așa ceva. Ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| XeniA33 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu esti in relatia potrivita. Toate glumele au o limita, in special daca te fac sa te simti complexata. Sa stii ca si eu am sanii mici, dar ii iubesc exact asa cum sunt tocmai pentru ca persoanele cu care am fost mereu m au complimentat ca sunt frumosi. Asta s-a datorat si prin faptul ca am emanat in jur ca ma simt bine in piele mea exact asa cum sunt. Baietii care fac astfel de comentarii se simt doar inferiori iubitelor. Te face sa te simti asa doar ca sa ti induca teama ca nu o sa gasesti pe nimeni care sa te iubeasca asa cum esti si sa crezi ca doar el sta cu tine, dar crede-ma ca nu este asa. O sa gasesti pe altcineva mai bun care o sa te faca sa te simti minunat. Nu mai sta intr-o relatie in care nu esti fericita, chiar daca sunt si momente bune, incearca sa te gandesti cum o sa fie relatia voastra in viitor si daca merita. Stiu ca e foarte greu sa arunci 7 ani de relatie pe geam, dar decat sa mai stai inca 3 si concluzia sa fie aceeasi mai bine iei initiativa pana nu e prea tarziu si te complaci in aceasta situatie.

11 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Spune-i ca vrei sa va despartiti. Daca in fata posibilitatii de a te pierde, isi modifica intr-un mod pozitiv comportamentul fata de tine, e perfect...iar daca nu, inseamna ca oricum cauta cearta si v-ati fi despartit mai devreme sau mai tarziu.

| ania a răspuns:

Nimeni nu e fericit pe termen lung daca traieste cu cineva fara casatorie.Relatia fara casatorie e condamnata de constiinta ai aceasta aduce depresie, sentimentul ca nu esti pretuit. Daca nu se insoara cu tine, iti pierzi vremea degeaba.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, sanii vor creste mari cand vei ramane gravdia, acum sunt sani feciorelnici, mici si frumosi!
Daca el a ajuns deja sa faca glume rautacioase pe seama ta, inseamna ca s-a dus naibii toata dragostea lui pentru tine si ca s-a plictisit.

Da-i papucii si cauta-ti altul, unul care sa te iubeasca si sa te placa asa cum esti, micuta, slabuta, sensibila, frumoasa si cu sani frumosi si feciorelnici.

| Emma30555 a răspuns:

Nu mai fii nici tu asa sensibila, tachineaza l si tu o sa vada pe pielea lui cum sunt glumele legate de aspect. Dai prea multa putere unui baiat, faza asta ca vrei sa mergi la sala, dar nu te lasa... Cum adica, tu ai nevoie de aprobarea lui in orice? E tatal tau sa si dea cu parerea sau voie? Inceaeca sa lucrezi la tine, sa ai incredere in tine, sa ai personalitate, nu trebuie sa fii genul ala de femeie dependenta de barbat din punct de vedere emotional.

| VoidEternal a răspuns:

Intrebarea mai importanta e: iti si dovedeste ca te iubeste? Daca da, atunci pentru el chestiile astea sunt doar glume, iar sarcina ta este sa-l faci sa inteleaga, ca pe tine nu te amuza genul asta de glume. Daca te iubeste, o sa inteleaga. Dar fii foarte explicita si fa-l sa inteleaga cat de tare te deranjeaza de fapt.

| ywar a răspuns:

Paraseste-l fara nicio explicatie. E cea mai dura lectie de viata pe care o poate primi. Punct si de la capat. Gaseste pe cineva care nu se uita la tine ca la o bucata de carne ci ca la un om, un suflet, o fiinta ce iubeste neconditionat si autentic.
Da-i cu lectia asta in mufa si sa vezi ce se trezeste.

| anonimuIl a răspuns:

Voi sunteți doar prieteni de un sfat sau o vorbă între voi când vă întâlniți.

| anonimuIl a răspuns:

Ar trebui să îl părăsești și să cauți altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai stresa. Chiar nu are rost. Cauta sa vorbesti cu el si sa ii spui ceea ce te deranjeaza. Incearca sa iti rezolvi probleme. Nu le amana. Mai rau iti faci daca le amani. Comunicarea e cea mai importanta intr-o relatie.

| OmBanal33 a răspuns:

Mi se pare destul de grav, daca ti-ai exprimat parerea legata de aceste glume si el tot continua.
Poti sa ii mai spui inca o data pe un ton mai ferm si serios, daca nici atunci nu inceteaza, nici nu stiu ce sa zic.
Adica dupa cum ai spus tu, daca el nu tine la tine si nu te protejeaza... cine altcineva...

| akaanne a răspuns:

Spune i încă o dată că astea nu s glume de făcut și că într o relație nu e ok sa se uită la alte fete. Discuta cu el și dacă nu își va modifica comportamentul te as sfătui să l lași. Poate atunci își va da și el seama ce a pierdut