| anonim_4396 a întrebat:

deci, mi-a intarziat menstruatia o luna,, care sa fie problema?
ps : sunt virgina nu am cum sa fiu insarcinata

Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

Sunt multe cauze pentru care unei femei îi poate întrârzia menstruația. Pe lângă sarcină:
- Stresul este o alta cauza ce sta la baza intarzierii menstruatiei. Femeile care trec prin perioade lungi de stres emotional sau au trecut printr-o perioada scurta, insa intens stresanta sau chiar marcanta pot acuza intarzierea menstruatiei.
- Patologii ovariene care impiedica ovulatia: infectii, ovarita (sclerochistica), ovarul fibros etc. Aceste patologii pot afecta unul sau ambele ovare.
- Dietele neechilibrate, infometarea, regimul alimentar necorespunzator, nesanatos sau tulburari ale comportamentului alimentar: bulimie, anorexie.

- Dezechilibrele hormonilor sexuali care pot sa apara in unele patologii ovariente (sindromul ovarului polichistic spre exemplu) si nu numai.

- Efortul fizic intens

- Bolile cronice si disfunctiile tiroidiene duc de asemenea la intarzierea ciclului menstrual.

Tratamentul este in genral profilactic (modificarea dietei, a orelor de somn, terapii antistres) insa poate fi si hormonal in cazul in care tratamentul profilactic nu da rezultate.

Oricum, este normal ca la vârstele fragede să ai dereglări hormonale așa că nu-ți fă griji.

7 răspunsuri:
| Ellenna a răspuns:

Poate fi din cauza unei raceli, a unei dereglari hormonale sau din cauza stresului.

| Lummy a răspuns:

Poate fii o simpla derelare hormonala.

| MihaelaMika a răspuns:

Salls si mie la fel! Si eu sunt virgina si mi-a intarziat o luna.Mama mea spune ca a intariat atata pana se reguleaza si chestiiwinking.

| LoveNiki a răspuns:

O sa iti vina si mie imi intarzie laughing

| BitterCandy a răspuns:

Nu-ti face griji, li se intampla multor tinere asta. pubertatea este o cauza a neregularitatii ciclului menstrual. acesta se regularizeaza dupa 4 – 6 ani de la prima sangerare menstruala.
O zi frumoasa!

| Andreea_1452 a răspuns:

Ii probabil sa fie o dereglare a menstruatiei. Stai linistita.

| gargarita_3065 a răspuns:

Daca esti stresata iti poate intarzia menstruatia sau. poate din cauza vremii (prea cald) tongue