| Sanusperiniciodatalamaibine a întrebat:

In caz ca sunt mamici pe aici sau fete care au fost insarcinate. ce simptome ati avut cand ati ramas insarcinate? Si dupa cat timp s-au manifestat?

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată ( deci, NU am fost însărcinat :)), dar sunt tătic )!

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Există şi "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Sărbători fericite!

| Alcyon a răspuns:

Pai simptomele difera, de la femeie la femeie. Unele nici nu se pot ridica din pat, asa de rau le este, altele nu au niciun fel de problema.

| lex79 a răspuns:

Din prima luna- dispare menstruatia. si sanii devin durerosi si apare si greata (depinde, nu toate au greturi).

| ThePerfictionIsADream a răspuns:

Heiii! eu nu am ramas dar stiu de la prietene...simptomele apar in functie de organsim! de obicei pe la 2-3 luni. ai greata, dureri abdominale, dureri de cap...si primul lucru: nu iti mai vine menstruatia. esti fata? nu te-ai protejat?

| denna_6865 a răspuns:

Buna!
Uite, pentru ca am fost insarcinata pot sa iti zic ca nu toate fetele au aceleasi simptome. ceea ce este comun este ca menstruatia se oreste. cat despre greturi nu este o regula sa ti se intample numai dimineata, dupa cum am precizat nu toate au acleasi simptome. greturi poti sa ai atunci cand mananci, atunci cand fumezi sau bei prea multa apa. dupa 2-3 luni de sarcina incepi sa mananci de 2 sau de 3 ori mai mut decat de obicei. dureri de burta nu prea sunt doar daca exista vreo problema in timpul sarcinii, cel mai des sunt dureri de spate.
poti sa iti dai seama si prin faptul ca abdomenul a inceut sa ti se umfle iar cand apesi pe abdomen sa fie foarte tare.asta se observa aproape de cea de-a doua luna. Sanii vor prinde o foarma rotunjita si se vor intarii lucru ce explica ca incepii sa ''prinzi'' big grin lapte.
poti lua un test de sarcina. se foloseste cu prima urina de dimineata(nu dupa-amiaza) pentru rezultate cat mai bune este de preferinta sa nu mananci seara sau sa consumi lichide dupa ora 10.

| Sanusperiniciodatalamaibine explică (pentru denna_6865):

Am facut un test de sarcina Barza pentru orice moment al zilei.Insa a fost negativ. Mi s-au intarit sanii, iar astazi am avut usoare crampe. Probabil trebuie sa-mi vina menstruatia.
Multumesc mult pentru ajutor! :*

| AnaAle13 a răspuns:

Pe la 2 sau 3 luni de sarcina incep sa apar simptomele de :
-durere de cap;
-s-ar putea sa vomiti;
-te doare burta, etc.