| blondie22 a întrebat:

Întrebare pentru fete!
După cât timp ați rămas însărcinate? De câteva luni încercăm și nimic.

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Prima data din prima luna, iar la urmatorii trei copii am ramas insarcinata tot incercand sa nu.Surorile mele au incercat mai multe luni, o prieitena de-a mea a ramas insarcintata numai dupa 5 ani, dar fara tratament.

| Violleta2022 a răspuns:

Am ramas insarcinata in prima luna cand mi-am dorit sa raman.

Dupa cum vad eu, tu ai probleme mari cu durerile la menstruatie, ceea ce denota ca ai o problema mare cu aparatul reproducator, putand avea: o boala inflamatorie, posibil chisturi ovariene, posibil fibroame sau chiar tumori.

Ai fost la Medic sa-ti faci investigatii medicale si sa-ti rezolvi problema asta?
Fiindca nu vei putea raamne gravida pana nu te tratezi de ce ai in pelvis si te insanatosesti intai, ca apoi sa faci copii.

| anonimuIl a răspuns:

Încearcă în poziții să fie el cât mai adânc în tine când termină și să mai pompeze atunci de câteva ori.
Dacă nici așa nu reușești să rămâi gravidă mergeți pe rând la doctor.
Dacă el e de vină va trebui să vedeți cum faceți că dacă faci tu tratament să nu faci 2 gemeni după aia.

| anonimuIl a răspuns:

Unii care erau ca voi s-au trezit cu 2 copii deodată și REGRETĂ amarnic că au încercat să facă copii.

| blondie22 explică (pentru anonimuIl):

Cum aș putea vreodată regreta faptul că ne chinuim să avem un copil? Există 50/50 pentru că ambii avem gemeni în familie, nu asta ar fi problema pentru noi!

| anonimuIl a răspuns (pentru blondie22):

Atunci sigur vei face și tu gemeni dacă zici că aveți gemeni în familie și asta după ce o să mergi la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din fericire, nu am rămas.

| Together a răspuns:

Varsta influenteaza si ea foarte mult fertilitatea femeii.

Un studiu din 2004:

La varsta de 30
75% vor avea o sarcina care este dusa pana la capat in decurs de un an
91% vor avea o sarcina care este dusa pana la capat in decurs de patru ani

La varsta de 35
66% vor avea o sarcina care este dusa pana la capat in decurs de un an
84% vor avea o sarcina care este dusa pana la capat in decurs de patru ani

La varsta de 40
44% vor avea o sarcina care este dusa pana la capat in decurs de un an
64% vor avea o sarcina care este dusa pana la capat in decurs de patru ani

https://academic.oup.com/humrep/article/19/7/1548/2356634

| Violleta2022 a răspuns (pentru Together):

Are doar 22 de ani, deci informatia ta este total inutila.

| SirenicaCuMomite a răspuns:

Mă gândesc că ați încercat în zilele fertile şi nu ai rămas.Cauze pot fi mai multe.Se poate şi ca unul din voi sau amândoi să aveți ceva carențe în corp, de exemplu.Trebuie să vorbiți cu un medic.