| 1112 a întrebat:

Buna tuturor
Mi-a intarziat menstruatia 7 zile. Niciodata nu mi-a intarziat atat. Mentione, sunt virgina, doar m-am jucat impreuna cu prietenul meu, dar nu cred ca spermatozoizii au ajuns in jurul vaginului meu, si chiar daca ar fii, s-ar putea sa raman insarcinata din moment ce sunt virgina?
Nu mi-am facut test de sarcina deoarece am tot asteptat crezand ca imi vine. Ce as putea sa fac? Sa imi fac totuai testul? Are de ce?
Apropo am 17 ani. Multumesc

10 răspunsuri:
| Barbaraaa a răspuns:

Daca nu ati facut dragoste si nu s-a terminat in tine nu are cum sa fi gravida. Nu iti vine si de la stres. Nu te mai stresa ca nu ai de ce. Te pup. Ai grije daca faci sa te protejezi sa nu mai stai tot cu frica.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Fa un test de sarcina dupa 3 spat de la act

| LonlyWolf a răspuns:

Daca ti-a venit e bine! nu are treaba sperma ajunsa, asta daca nu a ejaculat in tine, sau cel putin la intrarea in vagin

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/Li9mhMX.jpg

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Oricum, având în vedere că ai 17 anişori - deci, bănuiesc că NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Multă sănătate.

| Neo12 a răspuns:

Dacă tu nu ai avut contact sexual cu el, n-ai cum să rămâi gravidă. Cum crezi tu că zboară spermatozoizii ăştia? Trebuie să "o bage" în vaginul tău şi să lase spe**a acolo ca să rămâi, altfel nu eşti însărcinată. Stai liniştită.
Explică cum v-aţi jucat ca să înţeleg ce vrei exact să spui prin asta.
Menstruaţia poate întârzia din cauza unei răceli, din cauza stresului, poţi avea chist.
Aştept să-mi răspunzi.

| frostxtq a răspuns:

Nu are rost sa faci niciun test de sarcina. Atata timp cat esti virgina, inseamna ca nu ati avut contact sexual. Chiar daca "spermatozoizii au ajuns in jurul vaginului", nu sunt sanse sa ramai insarcinata. Acestia trebuie sa ajunga IN vagin.

| 1112 explică:

Nu am facut dragoste. Doar ne-am jucat
Mie im e frica ca nu cumva sa fi ajuns spermatozoizi langa vaginul meu. Ar putea fi o problema daca au ajuns?

| 1112 explică:

Love12love
Ne-am jucat, adica. Ne-am satisfacut unul pe celalalt
E adevarat ca am si fost racita dupa ultima menstruatie si sunt si stresata din cauza aceasta. Are rost sa fac un test?

| marioi a răspuns:

Sunt dați in care nu iti vine. Si sa stii ca nu are legătură cu virginitatea. Am întrebat medicu! Si in plus, si eu am si sunt virgina.