| anonim_4396 a întrebat:

Cum e sa faci sex pentru prima oara?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Depinde cu cine o faci..., la ce varsta..., daca esti fata sau baiat...
Un baiat isi poate incepe viata sexuala cu o tipa mai mare decat el..., care sa nu fie neaparat prietena lui.>poate fi placut impresionat...sau dezamagit de sine..., de ea...
O fata, daca alege sa se daruiasca iubitului ei, fiind sigura si asigurata de toata dragostea lui, poate simti un usor disconfort., durere, dar tandretea lui, soaptele lui ii pot face placerea mai mare decat durerea!

226 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Esti presat de catre cei care vorbesc permanent despre sex. Te gandesti in sinea ta: "trebuie sa incerc si eu ca sa vad cum este". Este greu, insa va trebui sa gandesti cu propria ta minte si sa faci numai ceea ce vrei tu sa faci.
Este foarte important sa nu te simti presat in nici un fel sa faci sex, daca tu nu simti ca nu e momentul. Daca prietenii tai declara ca o fac, asta nu inseamna ca lucrurile chiar asa si stau in realitate.
A te gandi la toate implicatiile generate de raportul sexual, poate sa fie un lucru util in luare unei decizii corecte fata de tine. Exista o multime de motive pentru care oamenii ar putea sa nu vrea sa faca sex. Poti sa simti ca inca nu esti pregatit/a emotional pentru asa ceva. Daca esti impins spre a face sex, mai tarziu s-ar putea sa regreti. Unele persoane au puternice convingeri religioase sau culturale. Altii vor sa mai astepte...
Exista o presiune destul de mare din partea celor din jur, pentru ca tu sa-ti pierzi virginitatea-adica sa ai un raport sexual pentru prima data. Daca te hotarasti sa o faci pentru prima data numai pentru ca vrei sa-ti pierzi virginitatea sau pentru ca te gandesti ca toti prietenii tai o fac deja, atunci faci o alegere pe care ai toate sansele sa o regreti mai tarziu.
S-ar putea sa ai multe temeri, mai ales atunci mergi pentru prima data pana la capat. S-ar putea sa-ti faci probleme despre modul cum vei arata dezbracata complet, sau in privinta faptului ca cineva ar putea sa va deranjeze intimitatea. Este foarte normal sa ai griji insa cheia consta in comunicare. A fi relaxat si in stare sa discuti anumite lucruri cu partenerul tau poate sa conduca la o disparitie a inhibitiilor de tot felul.
Raportul sexual prin care penisul in stare de erectie al baiatului patrunde in vaginul fetei sau numai atinge exteriorul acestuia, poate sa duca la sarcina. De aceea, inainte de a trece la raportul sexual propriu-zis, ar trebuisa va ganditi mai intai la metodele contraceptive pe care ati putea sa le folositi sau la folosirea unor prezervatie care sa va fereasca de contractarea vreunei boli venerice.
Poate o fata sa ramana insarcinata prima data cand are raport sexual?
Da, o fata poate sa ramana insarcinata inca de la primul ei raport sexual. Din aceasta cauza trebuie sa aveti grija sa folositi un mijloc coontraceptiv inca din primul moment, daca nu vreti sa va treziti in postura de parinte.
Dar in privinta legilor?
Varsta de la care persoanele sunt libere sa intretina relatii sexuale difera de la o tara la alta. In cazul tarii noastre, a face sex cu o persoana care nu a implinit 14 ani, constituie infractiune si se pedepseste conform legilor in vigoare.
Sex si dragoste
Pentru unele persoane dragostea si sexul sunt legate inextricabil. Alte persoane considera ca sexul ar trebui sa aiba loc numai in cadrul legaturii stabilite prin casatoria celor doi. Pentru altii, sexul si dragostea sunt doua lucruri distincte. Ceea ce trebuie retinut este faptul ca trebuie ca tu sa te simti bine in pielea ta si in privinta lucrurilor pe care le faci, incercand sa te mentii in siguranta. A te mentine in siguranta nu inseamna a te gandi numai la riscurile legate de sanatatea fizica, cum ar fi cazul unei sarcini sau al bolilor venerice. Mai trebuie sa te gandesti si la sanatatea emotionala, regretele putand sa te afecteze si ele destul de puternic mai tarziu.
Cand esti pregatit pentru a face sex?
Nu exista o varsta anume la care sa se poata considera ca este bine sa incepeti viata sexuala. Ceea ce conteaza este momentul cand este cel mai bine pentru tine. Mai conteaza si intelesurile pe care voi le acordati sinntagmei " a face sex ". Exista multe modalitati in care puteti sa oferiti si sa primiti placere sexuala, fara a se ajunge neaparat la raport sexual.
A te masa reciproc, a te saruta sau a te imbratisa, poate sa fie foarte pasionant. Acestea sunt moduri de a primi si de a oferi dragoste. Pentru unele persoane, activitatile descrise mai sus, pot sa fie chiar mai placute si mai importante decat actul sexual propriu-zis.
Esti presat de catre cei care vorbesc permanent despre sex. Te gandesti in sinea ta: "trebuie sa incerc si eu ca sa vad cum este". Este greu, insa va trebui sa gandesti cu propria ta minte si sa faci numai ceea ce vrei tu sa faci.
Este foarte important sa nu te simti presat in nici un fel sa faci sex, daca tu nu simti ca nu e momentul. Daca prietenii tai declara ca o fac, asta nu inseamna ca lucrurile chiar asa si stau in realitate.
A te gandi la toate implicatiile generate de raportul sexual, poate sa fie un lucru util in luare unei decizii corecte fata de tine. Exista o multime de motive pentru care oamenii ar putea sa nu vrea sa faca sex. Poti sa simti ca inca nu esti pregatit/a emotional pentru asa ceva. Daca esti impins spre a face sex, mai tarziu s-ar putea sa regreti. Unele persoane au puternice convingeri religioase sau culturale. Altii vor sa mai astepte.
Unii oameni numesca aceasta decizie de a astepta ca fiind "abstinenta". Decizia de a te abtine de la raporturi sexuale poate sa fie una pe termen scurt sau pe termen lung. Unele persoane s-ar putea sa se fi decis sa nu aiba relatii sexuale decat in cadrul marital sau al unei ralatii de lunga durata. Alte persoane s-ar putea sa se fi gandit ca nu este momentul potrivit pentru asa ceva. Mai tarziu s-ar putea sa gaseasca acea persoana cu care ar vrea sa aiba relatii intime. Decizia de a face sex sau nu este una foarte importanta. Tebuie sa faci ceea ce este bine pentru tine. trebuie sa fie o decizie bazata pe informatii si nu pe teama si pe presiunile venite din partea altora.
Dar cand un baiat si o fata se decid ca vor sa intretina raporturi sexuale, ei trebuie sa se gandeasca la folosirea unei metode contraceptive, asta numai in cazul nu doresc sa devina parinti. Homosexualii trebuie sa se gandeasca la folosirea unui prezervativ care ar putea sa-i fereasca de contaminarea cu virusi de genul HIV.
Cum decurge de fapt raportul sexual? Care pozitie este cea mai buna?
Raportul sexual intre cei doi incepe intai si intai prin starea de excitatie pe care si-o produc unul celuilalt prin sarutari, mangaieri, atingeri si frecari. Aceasta stare de excitare duce la aparitia unor modificari fiziologice. In cazul fetelor, vaginul incepe sa se umezeasca. Baiatul ajunge la erectie, ceea ce se traduce prin cresterea marimii si tariei organului genital. Este important pentru cei doi ca aceasta faza a excitarii si preludiului sa dureze suficient, incat vaginul fetei sa se umezeasca; daca nu este indeplinita aceasta conditie, atunci baiatul ar putea sa intampine dificultati serioase la introducerea organului sau genital in vaginul fetei.
In momentulcand cuplul este pregatit pentru raportul sexual, cea mai usoara modalitate de a realiza acest lucru ar fi ca unul din cei doi sa foloseasca mana pentru a ghida penisul catre vagin. Apoi, dupa ce penisul este inauntrul fetei, cei doi trebuie sa se miste in asa fel incat organul genital al baiatului sa intre si sa iasa partial din cel al fetei. Dupa un timp, aceste miscari pot sa conduca catre un orgasm (climax ) al unuia din cei doi sau pentru amandoi.
Exista ceva pozitii in care cei doi pot sa faca dragoste. Una dintre cele mai cunoscute este aceea in care cei doi stau intinsi iar baiatul se gaseste peste fata ( pozitia misionarului ). Se poate alterna, in asa fel incat fiecare sa vina deasupra. Se mai poate ca fiecare din cei doi sa stea pe partile laterale ale corpurilor.
Important este ca indiferent ce pozitie alegeti, aceasta sa aduca satisfactie amandurora.
Doare prima data?
Multi baieti si multe fete isi pun problema durerii pe care o vor resimti la primul lor raport sexual. Este posibil sa doara iar unele fete este posibil sa aiba si sangerari. Sangerarile se intampla de obicei datorita faptului ca fetele au un himen ( o membrana ) care se rupe in general cu ocazia primului raport sexual.
Himenul este o mica membrana de tesut, bogat vascularizata, care se intinde intre peretii vaginului. Pe suprafata lui exista perforatii naturale care permit menstrei sa se scurga afara. Uneori este posibil ca o fata sa aiba deja himenul spart fara a avea habar de acest lucru, si fara sa fie rezultatul vreunui raport sexual. Acest lucru s-ar putea pertece ca urmare a practicarii unor sporturi sau al echitatiei.
Mai exista si posibilitatea ca unele fete, desi au intretinut raporturi sexuale, sa aiba membrana himenala intacta datorita faptului ca aceasta este prea elastica si nu se rupe la conntactul cu organul genital al baiatului. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar putea fi frustrant, mai ales daca pentru amandoi este prima oara, si asta datorita stangaciei. un ambient placut, tandrete si multa rabdare, cum e...ai sa vezi tu! iti recomand folosirea prezervativului, indiferent daca este vorba de penetrare sau doar de atingerea partilor genitale

| danutza_8059 a răspuns:

Dureros.sad
dar in acelasi timp si placuttonguetonguetongue

| LittleZyzy a răspuns:

Pt mine a fost foarte dureros si ciudat sad nu mi-a placut prima oara sad

| Albastrika a răspuns:

Raspunsul depinde de multi factori: ce sentimente ai pentru.primul, ce sentimente are el pentru tine, cat de experimentat este partenerul, etc etc

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Poate fi extaz, dar poate fi si agonie! Depinde cat de tare te grabesti si cat timp acorzi preludiului. De asemenea, conteaza cat de bine va cunoasteti, cata incredere aveti aveti unul in celalalt, sa stiti sa va purtati corespunzator (aici intra igiena, protectia, confortul). Nu face greseala sa astepti cu sufletul la gura Marele Orgasm - acesta poate veni sau nu! Cu toate astea, invata sa te bucuri de restul: mangaieri, tandrete maxima, rabdare, sinceritate maxima si comunicare + cooperare, masaj. Nu este recomandat sa exagerati cu bautura, fiind suficient un pahar pentru a te simti mai confortabil. Eventual, puteti face dus impreuna inainte, ca si dupa! Si mai reflecteaza la motivul pentru care vrei sa o faci, daca nu esti prea tanara.

Succes si senzatii deosebite, bucurii si impliniri!

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Daca e pasiune, e si placerewinking. Daca nu, te doare happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ce iti trebuie tie sex? Stiu, poate ati decis sa o faceti impreuna, dar daca iubitul tau nu vrea asta poti sa o lasi alta.Trebuie sa va placa unul de altul, iar eu nu o sa trec prin eperienta asta decat la 27 de ni. Oricum multa bafta:s-ar putea sa doara adica nu stiu nu vreausa incerc:-Q oricum te pup
:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum e sa faci sex pentru prima oara?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pf... depinde tongue cu cine o faci? de cand esti cu baiatul/fata respectiva tongue.trebuie sa ai incredere in partener/partenera. poate sa te f**a si sa te lasewinking aveti grija fetelor.eu am facut`o pentru prima data dupa 4 luni d cand am stat cu prietenul meu tongue... putin dureros dar... si placut bine inteles...eu am facut`o pentru ca am incredere in baiatul cu care stau si ne iubim foarte mult tongue...bafta

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat sa descriu astta de multe ori... dar nu stiu cumm...sunt inca virgina

| anonimus_3889 a răspuns:

Este foarte placut daca nu stiti haideti fetelor k va f** eu cu mare placere nu o sa va para rau:dlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ceva ce nu o s auiti toata viata:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce simptome ai dupa ce faci prima data
sex

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stupid. tot ce aveam in cap era " se mai termina odata? " rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ceva ce nu se uita niciodata :X:X day dreaming

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cit timp dureaza prima data?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E super sunt fata te doare prima data putin si daca foloseste prezervativ nu se ia nici o boala si nici nu ramai gravida pentru cele care nu stiu asta deci incercati si voi e super tare

| pusic a răspuns:

E foarte dureros dar placut...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea si eu sa fac sex ...se ofera vreo fata sa incercam?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarebig grin...neaparat trebuie sa folosesti prezervativul la prima partida de sex? daca nu folosesti la venirea spermei, scoti penisu afara...are ceva?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La o fata virgina cand face prima data sex e adevarat ca ii iese sange?

| piSsuletZ a răspuns:

Naspa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am incercat de mai multe ori dar cand urmeaza durerea ma retrag. e placut si fireste excitant preludiul dar cand urmeaza faza urmatoare doare:-&

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Andutza cum e sa faci sex?
:d vreau si eu sa fac rad mi cam frica dar ma si mananca :d tie ti-a placut can ai facut sex cu a fost pentru pri ma oara spunmi vru idiu la tau poti sa mi-l dai plz varu sa vb despre sex vreau sa fc si eu:d

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Calmati-va fratilor, o sa vedeti fiecare...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te simti timid, dar a2-a a3-a oara trece. E ceva foarte nou (baiat 18 ani)