| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numesc bărbații care sunt atrași de inteligența femeilor? Era un termen de specialitate.

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Personal, termenii precum sapiosexual, ca fiind o persoană atrasă de inteligența cuiva imi par cam forțate.
Dacă este să îți placă de cineva, nu cred că te atrage doar inteligența acelui individ.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sapiosenzual

| sierra1 a răspuns:

Atrași adică de "frumusețea interioară"?

...ăăă cred că inadaptați

| Drimmero a răspuns:

Sapiosexuali, majoritatea avem latura asta, inteligenta e sexy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... sapiosexualii ar fi:
https://www.theguardian.com/......telligence

Dar nu prea stiu ce sa zic despre ei. Dar bine, ca nu asta ai intrebat :D

| NarcisIfrim a răspuns:

Sapiosexual,este termenul.dar te rog daca esti fata nu merge pe premisa asta..sunt destui factori, ca un baiat sa te placa.

| anonim_4396 explică (pentru NarcisIfrim):

Mai este și personalitatea faină pe lângă inteligență, mă întreb dacă există un termen pentru tipul de bărbați care sunt atrași de personalitatea tipelor...
În general, dacă încearcă să fie sociabilă și știe să tachineze și peste asta mai este și deșteaptă, acea fată are peste 99% șanse să îmi intre în grații.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De obicei femeile se pricep la tachinat.

| Mirella2344 a răspuns:

Fictiune

| Singleone17 a răspuns:

Cineva care consideră inteligența ca fiind cel mai atrăgător lucru la o persoană se numeste sapiosexual.
Sau cel puțin așa știam eu.