| Andreeastefi21 a întrebat:

Daca folosesti prezervativ in perioada fertila si el ejaculeaza afara poti ramane insarcinata?
Este prima data cand am facut asta in perioada fertila, mereu o facem protejat

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca folosesti prezervativ, nu. Daca mai si ejaculeaza afara, inca un nu. In concluzie nu.
Desi nu este nicio concluzie, pur si simplu nu este cazul de sarcina in asemenea conditii.

Numai bine!

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru informarea ta corecta citeste si invata care este :
-- ROLUL SI ROSTUL PREZERVATIVULUI --
In toate cazurile in care actul sexual este PROTEJAT, indiferent de metoda contraceptiva folosita cu rol de protectie : prezervativ, ovule spermicide, plasturi hormonali, inel NuvaRing, pastile AC, etc, are rolul si rostul de a asigura GARANTIA ferma ca NU se va forma o sarcina chiar daca sperma ajunge in vagin in urma unei ejaculari de sperma intentionate sau involuntare. Rostul efectiv al fiecarei metode de protectie care se foloseste este cel de a-i permite si oferi barbatului posibilitatea sa ejaculeze chiar si in timpul coitului si barbatul sa poata continua actul sexual pana in momentul pierderii complete a erectiei. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este una sigura si adecvata, in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si atuunci cand sexul este intretinut in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata chiar si in timp ce este practicat actul sexual ori direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL care are marimea potrivita si este montat corect pe penis, fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA.
PREZERVATIVUL a fost inventat inca din antichitate si a fost si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, in zilele de menstruatie si/sau in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE, altfelspus IN FIECARE ZI indiferent de perioada ciclului. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga si este folosit de catre barbati exact din acest motiv si anume ca le permite acestora sa ejaculeze in prezervativ chiar in timpul sexului inainte de terminarea coitul, si cu toate acestea sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este cea corecta aleasa deci se potriveste perfect pe penis, prezervativul va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea NU se va scurge afara pe langa inelul existent in capatul lui, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Sofer a răspuns:

Clar nu.

| NarcisIfrim a răspuns:

Nu

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| HabarnamJK a răspuns:

Daca folosea prezervativ, nu...