| BadAngel3 a întrebat:

Hei, voi ce parere aveti despre tot felul de copii care spun ca sunt indragostiti la nebunie. Adica eu inteleg ca au vazut o fata \ un baiat dragut\a, dar totusi de abea au mai putin de 16 ani. Am vazut niste copii de 10-11 ani ca sunt impreuna si cica se iubesc. Iubire? La varsta asta? Eu il numesc un capriciu. Eu zic ca de la 16 ani poti sa iti faci iubit\ a. Toti copii in ziua de azi de la varste dasta asa fragede. De abea au invatat sa vorbeasca singuri si ei,, iubesc,, din toata inima lor.
Voi ce parere aveti?

18 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Am intalnit cazuri in care copii de 13-
14 ani reusesc sa aiba relatii de lunga durata si ajung chiar sa se casatoreasca cu iubitul/iubita de la aceea varsta.
Eu insami m-am indragostit de actualul iubit atunci cand aveam 14 ani. Acum am 20.
E adevarat ca majoritatea relatiilor de la acea varsta nu dureaza, avand in vedere faptul ca partenerii sunt destul de imaturi si nu cauta o relatie de lunga durata. Exista insa si exceptii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeeaMarry):

Sunt foarte putine acele exceptii. am cunosscut o data un cuplu care au fost 10 ani impreuna, de la 14 la 24 de ani (amundoi). cu siguranta la ei a fost dragoste, dar se pare ca pe parcurs s-a dus, a intrat monotonia intre ei. si ei au fost o exceptie de durata medie sa zicem laughing

| BadAngel3 explică (pentru DeeaMarry):

Ma bucur pentru tine. Asa cum ai zis sunt si exceptii. Multe exceptii. Sa va tina asa inca multi ani inainte. happy

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Lasa-i sa se distreze si tu ai fost ca ei

| RAY a răspuns:

Eu personal cred ca exista iubire la orice varsta, iubirea o simtim din prima clipa de viata uni spun din prima secunda de cand existam in uter le dau dreptate, si eu am cunoscut iubirea la 17 ani, as minti sa spun, nu nu exista, dar din greseli invatam chiar citeam o carte care spunea ca o mie de cartii nu face cat o experienta traita, desigur nu promovez pedofilia

| LoveSleep a răspuns:

Părerea mea e că mai bine ai învăța să scrii.

| BadAngel3 explică (pentru LoveSleep):

Parerea mea e ca mai bine ai invata sa taci inainte sa comentezi lucruri pe care nu le sti cu adevarat. Scuze ca eram pe telefon si nu mi-am dat seama ca am scris,, copii '' in loc de,, copiii ''.

| LoveSleep a răspuns (pentru BadAngel3):

Ai scris de 2 ori, nu o dată.
Și cu "ab.ea" cum rămâne?
Dar cu "varste das.ta".
Nici nu pot să scriu fără punct, că îmi corectează automat.

| Doub a răspuns:

Copiii*

Da, ai perfecta dreptate.

| Alcyon a răspuns:

Copiii imita ce vad in jur. Si daca peste tot se vorbeste de relatii/sex/iubiti, e normal sa doreasca si ei sa incerce. Totul e sa nu treaca si la alte lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresesti, nu mai sunt asa inocenti cum erau noi cand eram mici sau cum erau parintii nostri. Se maturizeaza sau se prostesc de la o varsta din ce in ce mai frageda, au acces la informatii utile sau la prostii.

Si pana la urma iubirea la varsta asta e faina chiar daca se indoapa cu sperante si dupa omoara copacii consumand servetele tot e fain si nici nu ai ce face, pur si simplu e atractia care nu poate sa fie oprita. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii. si toti stim ca " copii sunt prosti. asa ca nu trebuie sa existe pretentii. acum sunt "iubiti" " suflete pereche" si dupa 2 saptamani deja au schimbat amundoi, cate 2 iubiti/ iubite. prosteli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord.
La 10-11 ani nu exista iubire, exista prostie.
La 10-11 ani exista mosu Craciun, iepurila, zana Maseluta si alte chestii.
Sunt doar niste copii.

Eu ma uit si la astia din clasa ca se joaca cu rasenganu(din Naruto) si se iau la cearta cand nu stiu ce miscare gresita a facut unul prin LoL, dar la 10-11 ani?

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Iubesc si ei, cat poate iubi un copil la varsta aia. Atasamentul ala dezinteresat pe care il simt ei, aia e dragoste adolescentina. Poate nu-i la fel de puternica si complicata precum "iubirea de adulti", dar na...

| Lothar a răspuns:

Omul e liber sa faca orice, daca vrea sa "iubeasca" lasa l sa o faca, sunt destule motive pentru a iubi
Anyway, iubesti mai "pur" la varsta aia de 10-11

| veryhonest a răspuns:

Prin experienta or sa-si dea seama ce inseamna de fapt iubirea.

| JohnnySilverhand a răspuns:

Deci, una e dragostea la ptima vedere(dupa ce cunosti persoana poate sa iti mai placa sau nu) sau iubire debea dupa ce ai cunoscut-o(prin cunoscut-o ma refer a afla cumbeste ea, secrete, de astea). In unele cazuei zici bine, dar in unele se aplica a doua mea varianta, cea cu a cunoaste persoana.

| Kalina23 a răspuns:

In principal e de vina societatea si parintii lor ca nu stiu ce sa-i invete. Pentru mine e ceva irelevant ca doi copii de 10 ani spun ca se iubesc, sa creada ei ca stiu ce e iubirea, doar sa nu faca alte chestii mai neplacute. O sa creasca si cine stie ce ajung si pe unde ajung