| Bogdanbogdan1994 a întrebat:

Nu stiu daca intrebarea mea are neaparat legatura cu "dragoste si sex", dar nu stiu unde sa o incadrez. Povestea mea este mai lunga, si nu stiu sigur daca scriu cu speranta sau doar sub impulsul disperarii. Sunt Bogdan, am aproape 22 de ani, un om normal, cu preocupari normale pentru varsta mea, facultate, un job part-time, nimic iesit din comun. Partea care ma framanta? Nu am avut niciodata o iubita. Ma consider un om educat, civilizat si... normal. Problema mea nu este in sine ca nu am avut o iubita niciodata, problema consta in modul in care sunt perceput de societate, cu precadere de parinti, care mai au putin si ma trimit la balamuc, precum ca as fi homosexual. Nu am nimic nici cu homosexualii, nu sunt homofob, dar nu sunt homosexual. De ce nu am avut o iubita pana la varsta asta? Nici eu nu stiu cu exactitate... Consider ca imi doresc si mi-am dorit asta mereu, dar pur si simplu nu s-a legat nimic in acest sens. Stau numai printre fete, sunt acel "cel mai bun prieten al unei fete", ma inteleg de minune cu fetele, dar nu pana a se trece bariera prieteniei. Cred ca vine mai mult din partea mea acest lucru, as considera intr-un fel gresit sa am o relatie cu una dintre prietenele mele. Nu stiu exact cand si cum dar ridic o bariera emotionala intre statutul de prietena si iubita. Si nu las pe nimeni sa o treaca... si nu stiu nici eu de ce fac asta. Iar fetele care nu imi sunt prietene ( amice), pur si simplu ma dezgusta. Cer de la o fata sa fie cu bun simt, serioasa si inteligenta... iar cand gasesc o asemeena fata, nu inteleg cum, dar ajungem sa fim cei mai buni prieteni, nicidecum iubiti. Partea mai ciudata este ca nu ma deranjeaza neaparat lipsa unei iubite... ci mai degraba atitudine celor din jur, care ma "persecuta" pentru asta. Ce credeti ca ar trebui sa fac? De unde sa incep? Multumesc...

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Ok fii atent, pari o persoana care are multe de oferit insa le oferi "gratuit" si te faci prea disponibil.Nu reusesti sa transmiti altceva decat prietenie pentru ca nu prezinti nici o provocare pentru ele.Care este diferenta intre prietena ei cea mai buna si tine? Niciuna.Le ajuti neconditionat asa cum face si ea si nu ii dai nici o impresie ca vrei o relatie, la fel ca si ea.

Bun, de unde sa incepi? Incepe prin a cunoaste fete noi saptamana asta, intre 5 si 20.Nu mai putin de 5 ca nu facem treaba asa. Unde? Pe strada, la facultate, munca, club, parc, camin DAR nu din cercul tau deja existent ci fete necunoscute.Intra in vorba cu ele si invita`le la o intalnire, fara prea multa vorbarie inutila.Ne vedem peste o saptamana cu un feedback daca chiar vrei sa te schimbi cu adevarat si nu esti doar o alta persoana de pe aici care isi plange de mila.

| FanulMeu a răspuns (pentru WaterDrop):

Ce ai cu oameni care isi plang de mila?

| WaterDrop a răspuns (pentru FanulMeu):

Am o dorinta nebuna sa ii ajut.Culmea nu faceam referire la tine, ti-am citit raspunsul dupa ce i l`am dat lui laughing. Doar s`a nimerit aiurea.

| FanulMeu a răspuns (pentru WaterDrop):

happy nu stiu cum reuesti sa fi asa detasat... incerc si eu asta dar nu prea imi iese in fiecare zi imi zboara gandul la fosta si colegul meu imi fac tot felul de scenari in cap si ma enervez din ce in ce mai tare pe ei...
Daca ma poti ajuta cu niste sfaturi iti voi ramane recunoscator

| WaterDrop a răspuns (pentru FanulMeu):

Iti zboara mereu gandul la fosta pentru ca nu incerci sa-ti gasesti alta de teama ca vei fi dezamagit iar. Daca pleci la drum fara aceasta teama si fara sperante prea mari si iei totul ca pe o experienta/distractie s`ar putea sa te alegi si cu o fata buna si indragostit pana sa-ti dai seama ce se petrece.Trebuie doar sa nu renunti la a incerca si sa nu mai gandesti asa de mult.

| FanulMeu a răspuns (pentru WaterDrop):

Am pus o intrebare daca poti sa treci si pe acolo sa imi dai un raspuns dupa ce o citesti ca vad ca te pricepi happy
Am sa incerc... va fi destul de greu dar am sa incerc desi imi e foarte frica sa ma indregostesc din nou nu cred ca mai rezist la inca o dezamagire in dragoste

| WaterDrop a răspuns (pentru FanulMeu):

Exact asta ti-am spus, NU faci asta cu gandul sa te indragostesti. Daca vine si asta ok, daca nu asta e.Si mai bine sa iubesti si sa suferi decat sa nu iubesti deloc, corect? happy

| WaterDrop a răspuns (pentru FanulMeu):

Culmea e ca deja ti-am dat raspuns la acea intrebare, insa l`ai ignorat happy. Uita`te la intrebarile tale mai din urma.

| Bogdanbogdan1994 explică (pentru WaterDrop):

Sfatul tau este important pentru mine, si as tinde sa tin cont de el. Iti multumesc mult. Singura mea problema este numarul de fete cu care sa intru in vorba. Si imi pare destul de penibil sa ies "la agatat" ca sa zic asa. Totusi chiar o sa tin cont de sfatul tau si voi incerca. Nu am mari asteptari, nici nu cred ca imi doresc neaparat sa fie ceva cu rezultate imediate. Imi doresc macar sa simt acel ceva...ca imi doresc mai mult cuo fata..chiar si de m-ar respinge, nu stiu daca intelegi. Cat despre plansul de mila, chiar nu o fac. in principiu sunt destul de fericit asa cum sunt acum. Cum ai spus, ne auzim cu feedback cat de curand posibil, multumesc

16 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Halele maica sfanta frate esti student esti la varsta strabaterii cearsafurilor, timpul trece in defavoarea ta la fel timpul sexului nu e nevoie de iubita e nevoie de o gagica draguta cu care sa faci sex o noapte atat si pe urma urmatoarea distreaza-te frate iesi cu baietiii imbatativa chefuiti asta e studentia distreaza-te pe langa munca nu mai fi asa serios ca ai de pierdut habar nu ai cat ar dori amicele tale sa rupi patul oleaca cu ele

| Bogdanbogdan1994 explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Daca astepti sa te contrazic, astepti degeaba. Sau poate iti doresti doar sa faci misto de mine, caz in care oricum nu ma voi obosi sa iti raspund acid. Pentru mine studentia inseamna cu totul altceva. Sper ca intelegi ca nu este genul meu sa fac ceea ce tu ai descris. nu am nimic cu cei care fac asa si sunt fericiti, dar nu e ceva general valabil, iar mie imi pare ceva penibil. Poate consideri ca sunt fraier, dar nu ma deranjeaza asta

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Bogdanbogdan1994):

Atunci continua in felul asta pana ajungi la o varsta la care vei regreta ca nu ai profitat maxim de nimic

| RAY a răspuns:

Sa ai rabdare ca va veni ea la tine, cauta si vei gasi, ai rabdare

andreia67
| andreia67 a răspuns:

În primul rând vreau să îţi spun că mă regăsesc cu totul în povestea ta şi probabil că la 21-22 de ani nu aş fi putut să-mi exprim trăirile cu atâta claritate. Homosexual sigur nu eşti, cel puţin nu în accepţiunea "clasică" a termenului. Ţie îţi plac fetele dar nu în modul în care îi plac de obicei unui băiat. Poate de aceea spui că fetele pe care nu le cunoşti te dezgustă. Tu vrei o iubită mai mult ca să fii „în rând cu lumea" deşi pe undeva şi tu îţi doreşti pe cineva lângă tine. Însă în mod inconştient tu respingi pe oricine s-ar apropia de tine. Spui că stai numai printre fete şi te înţelegi foarte bine cu ele. E un lucru excelent în situaţia ta şi probabil te-a salvat din punct de vedere mental. Ipoteza mea este că, din punct de vedere mental, tu eşti fată; eşti o persoană transgender. Sexul tău este masculin dar identitatea ta de gen este feminină. Nu poţi intra într-o relaţie în care ar trebui să joci rolul de bărbat, eşti în situaţia în care respingi treaba asta la modul inconştient iar partenera ta la fel, tot inconştient simte că nu eşti de fapt bărbat deşi arăţi ca unul. Crede-mă că nu vorbesc din cărţi ci din experienţa personală, dacă vrei putem să vorbim în privat, îţi trimit şi cerere de prietenie. Toate cele bune îţi doresc!

| FanulMeu a răspuns:

Bun pentru inceput trebuie sa iti spun ca
nu esti singurul in situatia asta, nu prea pot sa iti dau un sfat bun dar iti pot impartasi putin din experienta mea dureroasa din cauza ca am incercat sa imi fac o iubita.
NU FI DISPERAT nu incerca sa iti faci o iubita doar de ochi lumi pentru ca :
1)tu poate nu te poti dedica ei in totalitate si o vei face pe ea sa sufere.
2) poate dupa ce veti fi iubiti va aparea si " dragostea " vieti tele si atunci va trebui sa te desparti de ea si iar va suferi,
3) poate vei incerca asa de mult sa o placi incat te vei indregosti de ea si cand va veti desparti vei suferi foarte mult.
Te sfatuiesc sa stai putin si sa te gandesti la toate fetele pe care le cunosti, sa faci o lista cu toate cu cine sti ca te intelegi foarte bine si nu vrei sa strici ce aveti acum le treci in Friend Zone, dupa celelalte fete pe care le cunosti si indeplinesc calitatile pentru iubita ar trebui sa incepi sa le dai de inteles ca vrei sa ai o relatie cu ele ( nu incerca cu mai multe deodata ), invitale la film, in parc, etc
daca observi ca nu simti nimic pentru ele nu e nimic, mai incerci

| WaterDrop a răspuns (pentru FanulMeu):

Aww, uite altul.Citeste si tu ce am zis.

| Bogdanbogdan1994 explică (pentru FanulMeu):

Daca invit pe cineva la film, in parc sau oriunde altundeva nu prea o sa mearga. Se cunosc intre ele, si iesim ori de cate ori avem timp liber. Nu ar parea nimic special, iar de cele mai multe ori iesim mai multi. Ar parea foarte ciudat sa insist sa ies doar eu cu una dintre ele happy Dar multumesc mult de raspuns, o sa incerc si varianta ta. Sunt convins ca vina imi apartine pentru situatia in care ma aflu. O sa urmaresc intrebarile tale, sa iti cunosc povestea. Multumesc inca odata