| krmen a întrebat:

Pana la urma cum e mai bine: sa ne urmam inima, sentimentele, feeling-ul acela interior, instinctul sau mintea, ratiunea, gandirea?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Este unul din lucrurile care face ca oamenii sa se deosebeasca atat de mult unul de celalalt!
Caracterul si felul de a fi al fiecaruia depinde de cat la suta din cele doua foloseste in viata de zi cu zi si,in general.
Cand iubesti,iti etalezi sufletul in fata omului drag si iti folosesti ratiunea numai pentru a tempera,numai pentru a doza dezvaluirea totala! Vreau sa spun ca ratiunea este singura care devine,la libera alegere a fiecaruia, raspunzatoare pentru cat anume din tine accepta sa se sacrifice sau nu pe altarul dragostei.
Inima, s-ar sacrifica cu totul.Ratiunea,mai putin!
E numai in mana ta sa hotarasti, de tine depinde, de conditia ta de om indragostit si de semnalele pe care le primesti de la persoana iubita!

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Inima. Dar in cele mai multe cazuri e bine sa faci asa cum iti dicteaza mintea.nu inima!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Krmen! Dacă-ți asculți doar inima și nu gândești nu prea e bine, dacă asculți doar glasul rațiunii, la fel... Uneori este ideal să avem reacții instinctuale, dar de cele mai multe ori trebuie căutat și musai de găsit echilibrul, calea de mijloc. Acest aspect face ca OM-ul să fie diferit de animale.
O seară cu zâmbet să ai și gânduri limpezi!

| ionutzul31 a răspuns:

Asculta-le pe amandoua si apoi gaseste o solutie.
Baftawinking

| DeniZu a răspuns:

Prima varianta.
chiar vorbeam cu un prieten ca cititse el o carte despre instincte, ca viata nu trebuie planuita si nici faptele, actiunile noastre. este cat mai bine sa ne urmarim instinctul, pentru ca daca ne gandim de fiecare data la consecinte de exemplu in unele momente, se duce toata atmosfera, cu momentul ei cu tot. nu este gresit nici k de gandim inainte de a face un lucru, dar nici instinctul nu trebuie lasat deoparte.
inima, sentimentele si feeling-ul acela interior pot fi urmate in momentul in care fac referire la o persoana iubita, draga.
mintea, ratiunea, gandirea ajuta la rezolvarea problemelor.
deci cate putin din fiecare folosite la momentul potrivit happy

| Emazio a răspuns:

Minate,ratiunea si instinctul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa gandim rational cu ajutorul mintii fiecare miscare a inimii, fiecare sentiment.

| pinpointer a răspuns:

Mientea si ratiunea ele te conduc in viata inainte sa gandesti cu inima mai intai gandeste cu capul daca vrei sa reusesti in viata

| Anonim1222 a răspuns:

Depinde de situatie