| krmen a întrebat:

Ce ziceti ca e mai bine: sa ne urmam inima, sentimentele, feeling-ul acela interior, instinctul sau mintea, ratiunea, gandirea? Sau un amestec din cele doua happy

12 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Sa ne ascultam inima, dar sa nu uitam de ratiune.

| nosferatu15 a răspuns:

Intotdeauna noi vom urma ceea ce ne va spune inima, pentru ca ei nu-i poti dictia, nu-i poti spune sa inceteze sa iubeasca fiindca este imposibil. Asa ca celelalte (ratiunea, gandirea, judecata etc) vor intotdeauna pe locul doi, chiar daca ne place sau nu. O decizie importanta o faci cu sufletul, pentru ca apoi sa nu poti suferi. Sa ne amintim intotdeauna ca orice am gandi sau face, tot sufletul iti va dicta ceea ce este mai binehappy

| Damasc a răspuns (pentru nosferatu15):

Tu nu primesti comenzi de la inima,ci de la creier. Daca tu vezi ceva frumos la cineva este deoarece, prin modul tau de a fi,de a gandi si de a percepe lucrurile,creierul iti trimite impulsuri, iar din momentul ala orice ar fi si oricum ai lua-o vei fi obsedat de acea persoana(in cazul de fata o persoana). Inima nu-ti poate dicta ce sa faci, este un organ ca oricare altul, totul pleaca de la creier.

| nosferatu15 a răspuns (pentru Damasc):

Eu nu ma refer la comenzi; ma refer la starile emotionale pe care le simtim in fiecare zi din n motive...

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Mintea,ratiunea,gandirea.E cel mai bine,intr-adevar exista si cazuri telenovela-gen in care e bine sa iti "urmezi inima" (ugh, ce cliseu dezgustator) dar dupa parerea mea, creierul e principalul here...

| janynefeaver a răspuns:

Trebuie sa le completam una cu alta pentru uneori inima ne spune ceva iar mintea ne spune ca este gresit sau invers, la fel si cu celelalte. Doar daca le combinam cu succes vom reusi sa luam deciziile corecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa stim sa le combinam pe toate deoarece unde iti vei folosi numai mintea de ex era si loc pentru sentimente.Trebuie sa stii sa le folosesti pe toate la momentul lorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele cazurile de iubire inima logic iar atunci cand trebuie sa gandim mintea! dar daca e cineva de care iti place si e mai lefter cu ce alegi cu inima sau cu mintea? la asta te-i gandit

| anotimp2 a răspuns:

Sincer, eu cred ca amandoua. happy

| oDoddeX a răspuns:

Eu zic ca e mai bine uneori sa gandesti cu sufletul si alteori cu creierul dar cand si cum vei stii numai tu

| Mayaline a răspuns:

Amesteca-le si-o sa iasa bine!

| SnakeEys a răspuns:

Parerea mea este ca mai important este sa gandesti cu sufletul si inima cand faci o alegere.Desi si creierul este important eu as zice cu inima si sufletul happy. Uneori gandirea logica nu e cea corecta