| HatakeKakashi a întrebat:

am nev de ajutor. o prietena de-a mea se muta la alta scoala si ii e cam frica. ce sfaturi sa ii dau? cum sa reactioneze prima data? cand isi intalneste colegii, profesorii etc.scuze categoria da e foarte important pentru mine

3 răspunsuri:
| Missdaydreaming a răspuns:

Sa fie ea insasi, deschisa spre orice converstatie chiar conversatii incepute de ea. Si cu profii. sa fie activa la ore, dar nu cu privirea " puppy dog eyes ", ci "b-)" [dar fara aer arogant, eu am patit-o cu un 3big grinbig grin]

| Catheryne a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si prietena ta pentru ca la toamna ma transfer la un alt liceu unde pretentiile vor fi mai mari decat la actualul meu liceu. Sfatul meu este sa se comporte cat mai natural cu colegii, sa fie ea insasi si se va imprietenii rapid cu ei, iar cu profesorii trebuie sa fie ceva mai precauta deoarece la ei prima impresie conteaza: sa incerce sa inveti cat mai bine pentru a-i surprinde placut, sa fie politicoasa, si inca ceva profesorii indragesc elevii care sunt mai cuminti si mia linistiti decat ceilalti. Bafta!

| Carly22 a răspuns:

Hei.Si eu am fost eleva noua.Parintii m-au transferat intra 5-a la alta scoala.Ce sfaturi pot sa-ti dau? Din propria experientabig grin
Eram extrem de timida, cel putin in prima zi nu am vorbit cu nimeni.M-am asezat in banca cu o fata la fel de timida ca mine.
Spune-i sa nu se dea in spectacol, sau sa faca lucruri care ar putea atrage atentia asupra ei in mod negativ.
Dupa 2 saptamani maxim ma intelegeam super cu toti, eram dezinvolta, imi facusem prieteni.
Este super sa te muti la o sc. noua pentru. ca nimeni nu te cun. si poti sa fii cine vrei tu sa fii. Ca un actor.