| andreisseu a întrebat:

Am niste probleme "psihice" ca sa le zic asa.

Ma simt aiurea, ma simt dezamagit de prieteni, sunt motive micute pentru asta dar asa ma simt si nu stiu cum sa ma comport in asemenea situatii.

Macar de ar fi si gata, dar ma gandesc 2 zile dupa o fapta anume, chiar nu stiu sa mai fac. Ma simt "slab".

Orice sfat este bine venit.Multumesc frumos.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,dezamgirea iti cam taie picioarele si nu stii cum sa te "vindeci" de ea,cum sa treci peste.
Am niste sfaturi pentru tine, o sa-ti fie mai bine dupa.
Initial, ai nevoie sa ai mai multa incredere in tine si sa nu te mai sprijini pe cei din jur, sa devii stabil si echilibrat, de unul singur.Pentru ca atunci,vei putea efectiv sa-ti alegi pe cine doresti sa ai langa tine si nu tu vei avea nevoie de restul lumii, ci restul lumii de tine!

Cum vei reusi lucrul asta?
Incepe sa faci lucruri mici, simple, de unul singur, lucruri pe care sa le iei de la inceput si sa le duci la bun sfarsit.
Vei descoperi ca esti capabil sa faci multe de care nici macar nu-ti dadeai seama.Si increderea in tine iti va creste.

Ce lucruri? Nu stiu ce anume iti place sa faci.Citeste o carte,de la inceput pana la sfarsit,fa o treaba in casa fara sa ti-o ceara nimeni si fara sa incurci pe nimeni,insista mereu si te vei simti mult mai bine,primind recunostinta si multumirile celor din jur.
Lucruri mici,aparent lipsite de insemnatate,dar cu rezultate mari.
Iesi singur din casa si fa lungi plimbari,observand oamenii si comportamentul lor,chestii neinsemnate care sunt pline de interes,fa un tur de forta la sala care sa te surprinda si pe tine,sunt multe de facut!
Refuza sa zaci ca o planta,foloseste-ti mintea si gaseste-ti bucurii doar pentru tine, cauta ce-ti umple sufletul cu adevarat.
Si schimbarea ta nu va ramane neobservata, nici macar pentru tine!
De psiholog nu ai nevoie, totul e in tine si poti, sa fii sigur.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti sugerez sa te duci la un psiholog.
Vorbesc serios. Poate fi foarte util.

| Peniel a răspuns:

@andreisseu,ma gandesc daca prietenii tai iti sunt cu adevarat prieteni. Daca ei te dezamagesc frecvent, fie o fac din rea intentie, fie nu isi dau seama ca te dezamagesc.Nu stiu cum anume te dezamagesc,dar poti incerca sa le dovedesti ca le esti un prieten sincer, pe care se pot baza;(ai putea sa il iei pe fiecare separat, sa stai de vorba cu el, si sa incerci sa il intelegi, sa ii spui ca te-ai simtit dezamagit de atitudinea/cuvintele/faptele lui si ca vrei sa intelegi ce se intampla.Arata-i respect, ajuta-l, daca are nevoie de ceva, si astfel vei vedea rezultate uimitoare.Si inca ceva-nu reprosa nimic din trecut, ci incearca sa restabilesti relatia de prietenie.)

| andreisseu explică (pentru Peniel):

Sunt convins ca nu isi dau seama.
Din partea unora chiar nu ma astept la mai mult, dar sunt si unii mai apropiati care cateodata scot ceva ''naspa'' pe gura. Cateodata le zic, cateodata nu. Aici problema este la mine, pentru ca ma gandesc la asta dupa ce s-a intamplat..ar trebui sa las in urma dar nu pot.
Mersi de raspuns