| sayWhaaat a întrebat:

deci sa imi spuna si mie cine a trecut prin asta si cum a rezolvat problema va rog.

La inceputul tuturor relatiilor totul e perfect, dar dupa vreo 3 luni, dupa ce incepe sa imi pese aka sa o iubesc, nu imi convine nici un partener de dans la scoala pe care il are, sau mesaje/apel de la un amic. Tin pentru mine,ca stiu ca e problema mea, dar la un moment dat a trebuit mereu sa renunt la ea, pentru ca ajungeam in stadiul in care stateam in pat toata ziua, ca de ce nu, facandu-mi tot felul de scenarii in cap, care ma innebuneau, si oricat de mult o iubeam pe ea, mai mult ma iubesc pe mine.

Cat timp nu sunt intr-o relatie, totul e perfect, cool, intalniri,sex, etc. Dar cum incep sa tin la cineva, mi-e si frica sa incep ceva,pentru ca stiu cum se termina.

Am incercat totul, sala, hobby-uri,sau orice alte activitati doar ma fac sa uit putin timp, iar sa ma vad si cu alte fete cat timp sunt intr-o relatie,nu ma fac decat sa imi pese mai putin de prietena mea, eventual rezultand intr-o despartire.

Acum, trec prin acelasi scenariu, e ca deja-vu. Am incercat sa vorbesc cu ea despre chestia asta, insa spune ca mine si face ca ea, crezand ca eu eventual uit, insa nu intelege pe deplin situatia...chiar acum am vrut sa o sun sa-i spun ca nu mai merge,si ca nu are nici o vina ea, insa doarme. Acum mi-a trecut putin, dar momentum-ul ala, golul ala in stomac, intepaturile in inima, durerea de cap, cand vor reveni, la revedere si relatia asta. Nu pot, pur si simplu nu pot, eu sunt genul care pun trup si suflet intr-o relatie,dau totul,si cer totul. Cand iubesc o fata, nu am nevoie de atentia altora, nici macar un "buna", pentru ca nu dau doi bani, insa pana acum nu am gasit pe cineva la fel, toate vor atentie,le place sa li se faca complimente,etc. Stima de sine e foarte mica, isi extrag validarea din felul cum le privesc barbatii si nu pot intelege de ce. De la modele,la fete de la tara, cu toate a fost la fel, cu precizarea ca pe cele care nu le-am iubit, nu m-am simtit niciodata ca mai sus, faceau ce voiau, ne intalneam, imi gateau,calcau o camasa,sex,vorbeam,la revedere ne auzim maine. Dar cu cele pe care le iubesc nu stiu, pur si simplu mi-e aproape imposibil sa fiu asa.

Sunt eu facut sa fiu solo?

6 răspunsuri:
| Nomoreregretstb a răspuns:

Vad ca tu le schimbi ca pe sosete. E CLAR straight face

| Doub a răspuns:

"pe cele pe care le iubesc"- Nu prea imi dau seama cum vezi tu dragostea asta.thinking

| sayWhaaat explică (pentru Doub):

Hmm? Ma refeream ca am fost si cu tipe la care nu tineam.

| Foxyyyy a răspuns:

Mi se pare aiurea sa o sune ''amicii'' si sa stai indiferent. Din punctul meu de vedere e ok felul in care reactionezi tu. Dar daca vezi ca nu o intereseaza atentia altora si poti avea incredere in ea, e mai bine sa o lasi mai usor cu lucrurile astea.

| Neuronul a răspuns:

Gelozia se naşte din frica de a pierde o persoană.
Dacă ai încredere în tine, ştii că eşti capabil să faci o femeie să se reîndrăgostească de tine în fiecare zi şi dacă ştii că acea persoană este loială şi de încredere această obsesie ar trebui să dispară.
Eu cred că problema ta provine din lipsa incredereii de sine big grin
Încearcă să te cunoşti mai bine.
Crede în tine că eşti capabil să faci o femeie să nu-şi mai dorească pe nimeni altcineva înafara de persoană ta, şi în timp totul va merge spre bine!
O zi frumoasă! happy

| andreiul78 a răspuns:

Stai linistit prietene. Si eu sunt la fel cu "dau totul si doresc acelasi lucru din partea ei". Pot sa spun ca, chiar acum trec printr-o situatie din asta de tot rahatul. stiu cum e. Te simti super nasol si vrei sa nu te gandesti la ea cateodata pentru ca stii ca iti faci rau dar tu tot o faci. Pierzi ore si ore gadindute ce frumos ar fi daca. sau cum ar fi daca. sau tot felul de chestii din astea.

Uite care e treaba, mai intai incearca sa nu pui la suflet totul. Nu zic ca e usor, e al naibii de greu cateodata dar asta e calea cea mai buna. Incearca sa fii mai nepasator, sa zici ce o fi o fi si asta e. Tu, cand iubesti, esti orbit de frumusetia ei si nu mai gandesti normal, si iti este frica mereu sa nu o pierzi si chestii din astea.

Nu prea stiu ce sa te sfatuiesc dar pot sa zic ce am facut eu in situatia in care sunt acum. Deci mai intai am taiat toate sforile care ma faceau sa imi amintesc de ea. Nu mai intra pe facebook, sterge toate mesajele si pozele ei si de fiecare data cand te gandesti la ea incearca sa schimbi asta (joaca un joc sau vezi un film sau asculta muzica care sa iti captiveze curiozitatea), sau daca tot nu poti sa nu te gandesti la ea, gandeste-te la partile ei negative.(sigur a vorbit odata urat cu tine sau din astea). Pur si simplu incearca sa o uiti toatal si sa vorbesti in pana mea cu cat mai multe fete pentru ca, chiar daca suna ciudat, cand vorbesti cu altele o sa iti dai seama ca pur si simplu nu merita unele chestii.

+nu mai fi fricos. Nu trebuie sa te gandesti niciodata "oare cum o sa fie". Gandeste-te doar ce e acum.

(nu stiu cat te-am ajutat dar asta mi-a venit in minte pe moment)

Un sfat pe care as putea sa til dau este urmatorul _traieste viata in asa fel incat sa nu ai nici o urma de regret_ adica la maxim. Nu te gandi ce a fost sau ce va fi, gandeste-te doar ce e acum si profita la maxim de asta.

Bafta prietene!