| AnoOnim23 a întrebat:

Va scriu din nou si sper sa ma puteti ajuta. Povestea mea incepe asa: Am avut o relatie de 7 luni de zile cu un baiat pe care l-am iubit foarte mult, dar el era rece cu mine, m. a inselat [l.am iertat]. Din cauza certurilor destul de dese pe care le aveam cu el am decis[cu durere in suflet] sa ne despartim, crezand ca sa o sa imi fie mai bine.Au urmat luni bune de suferinta[il vedeam destul de des cu alte fete]. In tot acest timp el si. a facut o noua iubita[au 1 an impreuna]. Cand am aflat asta, m.am combinat si eu cu cel mai bun prieten al lui[lucru care l. a deranjat, evident]. Sunt cu acest baiat de 2 luni de zile, ne este bine si chiar mi-e drag de el Ideea este ca eu inca mai tin la ex. ul, dar nu ma pot baga in relatia lor[ma pun in locul acelei fete]. De o saptamana ma suna mereu, imi da mesaje ca regreta tot ce a facut si sa. l iert. I-am explicat ca am uitat tot ce a fost si ca fiecare este acum pe drumul lui, dar parca a innebunit.Cand ma vede cu actualul parca vrea sa ma ia in brate, parca regreta, asta vad in ochii lui. Aseara m-a sunat si mi-a povestit ca s. a certat cu iubita lui, ca il enerveaza si ca vrea sa se desparta de ea. M. a intrebat pe mine ce sa faca, iar eu i-am zis sa ii acorde o noua sansa, caci degeaba nu l enerveaza, o fi avand motivele ei. I-am explicat ca nu are rost sa rupa o relatie de 1 an de zile numai pentru niste copilarii. Dupa ce i-am zis toate astea, m-a intrebat daca mai simt ceva pentru el. Am tacut, nu stiam ce sa spun, la care el mi-a spus ca inca tine la mine, si ma vrea inapoi.Find spuse toate astea, imi inchide si imi da mesaj :" Gandeste-te la ce ti-am spus ca eu chiar te vreau inapoi, imi lipsesti."Nu stiu ce sa fac, m-a dat peste cap. Ma obisnuisem cu ideea ca este al alteia, dar acum nu stiu ce sa fac. Nu vreau nici sa ma despart de actualul pentru ca el chiar nu mi-a gresit cu nimic, dar nici pe ex. ul nu vreau sa. l pierd. Sunt constienta ca nu ii pot avea pe amandoi[nici nu vreau asta], dar nu stiu ce alegere sa fac. Ajutati-ma va rog sigh Funda

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Am citit cu atentie postarea ta si-ti inteleg furtuna din suflet.
Exista momente in viata noastra cand visele noastre cele mai ascunse, le vedem in fata ochilor si...nu putem crede,asta patesti tu acum.
Sfatul meu este sa ramai cu cel cu care esti.
Atunci cand ai de ales intre doi, alege-l pe al doilea. Daca primul ar fi fost perfect, nu ar fi existat nici un motiv sa apara al doilea...
Nu-ti bate cuie-n talpi singura.

19 răspunsuri:
| WooLove a răspuns:

Clar! NU da Vrabina din Mana de pe Cioara de pe Gard. Deci tu iti vezi de treaba ta el acum realizeaza ce a avut si ce a pierdut. Incerca sa ii mai explici incodata si sa te lese in pace sa iti vezi de relatia ta. Si totodata vorbeste cu actualul zii sa nu sa se certe cu el explica-i care e faza si in caz de el o sa bage strambe (cu siguranta o sa bage) tu sa ii zici din timp. Da este destul de complicat acest baiat si sincer asa sunt unii.
Succes si sa fii iubita!

| anka89 a răspuns:

Iti spun di propria experienta sa mergi mai departe.Nu zic sa nu il bagi in seama,dar nu te intoarce la el. Oare el s-a gandit la tine cat timp te-a mintit si umbla cu alte, acum ce vrea sa vada? daca esti in stare sa te mai intorci la el? nu zic poate ii adevarat ceea ce zice, dar dupa cele intamplate intre voi nimic nu va mai fi ca la inceput.Asta am patit si eu cu fostul, exact la fel ca tine doar ca el nu avea pe nimeni.Eu dupa ce m-am despartit de el (reletie a durat 3 ani), am ales sa merg mai departe, dar nu am putut m-ama reintorsla el si am mai continuat inca 2 luni.Ne-am despartit iar dupa ceva timp am intalnit un baiat la care tineam atat de mult si aproape ca il uitasem ce celelalt, dar bineinteles ca si-a bagat coada iar, si m-a facut sa ma despart.Normal ca nu a mers cioburile ce s-au spart nu mai aveam cum sa le lipim inapoi.Si tot asa...pana cand mama mea m-a trimis in grecia in concediu spunandu-mi ca ea nu mai suparta ceea ce fac eu.Sa ma duc acolo la unchiul meu sa stau sa ma gandesc si sa vin inapoi ca mintea limpede. Dupa vreo 2 luni de stat in grecia(ma hotarasem sa raman acolo) a inceput sa ma caute la telefon,sa ma sune si sa imi trimita sms-uri(a luat nr meu de la o prietena).Cu toate astea m-am intors inapoi in Romania pentru el si am lasat totul doar sa ma duc sa il mai vad odata(inca il mai iubeam), normal nici de data asta nu a mers, devenise un magar.L-am lasat si am benit inapoi in Grecia.Au trecut 2 ani de atunci si nu am vb deloc cu al nici pe mess nici pe facebook, pur si simplu incepusem sa il urasc.Am aflat ca acum 3 saptamani s-a insurat,chiar nu m-a deranjat deloc, adicaera ca si cum imi era necunoscut, oricum il urasc mai mult ca orice pe lumea asta.100 de ani sa treaca sa il vad si sunt in stare sa il scuip.
Asa ca i-a aminte ce am scris aici sa nu iti para raumai tarziu.Din moment ce tii la actualul nu te mai intoarce la fostul.Nu ii mai da voie sa iti spuna cuvinte frumoase, doar pentru a te rani.

| Deny1333 a răspuns:

Actualul. Simplu.

| devilll a răspuns:

Daca te intelegi bine cu actualu de ce sa te desparti?
istoria s-ar putea repeta cu celalalt, iar apoi ce-ai sa faci?

| rino90 a răspuns:

1. sa iti fie rusine de faza cu cel mai bun prieten
2. lasa-l pe baiatu-l ala in pace nu ii mai complica viata sa te simti u mai bine

| AnoOnim23 explică (pentru rino90):

Am explicat anumite chestii, nu le.ai inteles, imi pare rau.

| Merry24 a răspuns:

Ramai cu actualul si nu da cu piciorul unei noi sanse. daca actualul te iubeste eu zic sa ramai cu el.fostul daca te-a inselat o data o va face si alta data te asigur.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Merry24):

La fel i-am spus si la o tipa care m-a lasat pentru fostul care o si batea da care o convinso dupa 1 saptamana ca so schimbat si sa se intoarca la el, ca daca o facut odata sigur o mai face, si dupa nici o saptamana., tin minte clar, intr-o marti intra pe mine si-mi spune ca am avut dreptate tongue Si dupa o facut orice sa ne impacam, chiar orice tongue

| Merry24 a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Oricum nu te da batut...in viata gresim si platim.eu am gresit iubind si acum sufar.pentru? am fost fata cinstita si el nu da 2 bani pe mine.ma critica deci unde-i zambetul meu?

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Devil are dreptate, daca tipu ti-e drag, e baiat de treaba si tine si va e foarte bine de ce sa te desparti? So obisnuit cu tine si acu ca am umblat cu altele vede ca era mai bine cu tine din anumite motive ( lene sa tot infloreasca pentru altele, lene sa le tot schimbe ) etc. Daca se repeta istoria si ai renuntat la acutalu pentru unu care ti-o gresit destul si nu ai pe nici unu dupa? Tine minte un lucru care e valabil in foarte multe situatii, sfoara inodata nu tine, nu-ti poti pune increderea in ea.

| MariiLetz a răspuns:

Nu il mai primi inapoi. Daca te-a inselat e un nenorocit si nu te merita...pastreaza-ti actualul prieten findca cred ca ti-a demonstrat ca tine la tine si nu-l lasa

| DanutSsZza a răspuns:

Eu zic sa ramai ca actualul ca daca ex.ul te-a inselat o data, o va face in continuare, asta depinde pe cine iubesti uh mai mult. Sunt sigura ca daca te vei desparti de actualul, el va intelegewinking. pup. funda?:*

| radugolgolut a răspuns:

Eu zic sa te combini cu mine si toate o sa se rezolve

| AnoOnim23 explică (pentru radugolgolut):

O sa tin cont de sfatul taulaughing)

| Tinusikk a răspuns:

Stii mi s-a intamplat si mie asa cazuri))
si l-am iertat si intr-adevar si-a schimbat comportamentul ))
stie deja ce are si ma pretuieste))
stii se zice doar cind pierzi intelegi ce ai avut)
mai da-i o sansa lui ex-ul doar cu conditia ca daca te va mai trada nu va mai cunoasteti)
in acelasi timp fii putin mai rece cu el)
lasa-l pe el sa te sune.sa-ti scrie primul)
si la un moment dat cind intelegi ca este al tau.si totul este sub contro. comportate ca inainte)
dar actualul cred ca te va intelege si asa)
o sa ai succes ))te asigur)
te pup dulce))
baftaa)

funda=**

| FesCuDungi a răspuns:

Ramai cu actualul si pe fostul tinel doar prieten, daca nu vrei sal pierzi! te-a inselat odata, o va face si a doua oara!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci ai fost 7 luni cu unu' care era cam rece cu tine si care te-a si inselat, dar tu ai trecut peste asta si ati mers o vreme asa; apoi au incepurt certurile si ati rupt-o, chestie care pe tine te-a facut sa suferi mult; apoi el se combina cu alta si tu ca sa-l oftici te combini cu cel mai bun prieten al lui; iti place de asta(al2-lea) dar mai tii putin si la primul, care intre timp s-a hotarat ca te vrea inapoi pentru ca il enerveaza aia care-i cu el si pe care tu o compatimesti de nu mai poti; chiar ii spui lui ca nu-i bine s-o rupa cu ea si sa-i mai acorde o sansa, ca sa nu se strice frumusete de relatie(de 1an) pentru niste copilarii; numai ca el parca a innebunit si-ti trimite mesaje de amor,dar tu nu vrei sa te desparti de actualul din motivul ca nu ti-a gresit cu nimic,si in acelasi timp spui ca nu vrei sa-l pierzi nici pe fostul,pentru ca ideea e ca inca mai tii la el si nu stii ce sa faci! bun; stai putin sa-mi trag sufletul; deci... daca tu vrei sa-mi faci o reclamatie sus la administrator,poti sa-mi faci! pentru ca eu zic ca esti zapacita de cap rau de tot! pai fi atenta aici cate prostii faci tu can intr-un singur an:in primul rand el te inseala si tu il ierti, care tu esti fata frumoasa si tanara(ai abia 18, nu)si ar trebui sa ai coada de baieti la usa care vor sa te curteze! apoi,dupa ce te desparti de el, te combini cu unu' numai ca sa-l oftici, care si ala-amicul lui- un mare prost ca a pus botu'! despre care mai spui ca stai cu el doar pentru ca nu ti-a gresit cu nimic! pai nici eu n-am gresit cu nimic cam la vreo 15 femei si tot mi-au dat papucii! acu' ma oftic si eu,n-am dreptu'? in fine,sa revenim:mai nou exu' te vrea inapoi,si tu in loc sa-i-o tai si sa-i zici ca ai un iubit te apuci si taci la telefon ca sa intre el la banuieli cum ca ar avea sanse din nou la tine,ceea ce inseamna-zic eu-ca te va crede o fraiera- in subcostientul lui- si mai devreme sau mai tarziu iar isi va bate joc de tine! ceea ce si meriti! mai vroiam sa-ti mai zic da' nu-ti mai zic pentru ca mai enervat! dar tot iti zic:fa un calcul si vezi daca iti iese ca-l iubesti pe actualul; daca iti da cu virgula,spune-i adevarul si rupe-o cu el,apoi mergi la exu' si combinate cu el, iar dupa ce- rupi din nou cu el, potoleste-te o vreme si asteapta sa intalnesti pe un altul caruia sa ai grija sa nu-i gresesti asa cum ai facut-o cu cei doi de pana acum; termini cu ei definitiv; si hai sa zicem ca am terminat tot ce aveam de spus; ma duc sa beau ceva!

| cocolinafitzedulci a răspuns:

Mai eu nu vreau sa ati spun de rau dar ramaii cu actualu pentru ca daca te vei impaca iar cu ex-ul iar va fi asa mi s-a intamplat si mie dar eu ati spun mai bine sa ramaii cu actualu ar fi cel mai bine pentru tine si nu este unicu pe pamant sunt mii de baieti pe planeta asta si la mine a fost ceva de genu dar eu ma purtam rece cu el eram o fire tare si nu stiu ce se intamplasera cu mine dar cateva luni bune am plans de nici lacrimi nu mai aveam regretam pentru ce mi s-a intamplat dar na mai bine ramii cu actualu poate ti-a fost de ajutor raspunsul meu bafta multa si ai grija de u :X:X:X

| micaelaaa a răspuns:

Orice alegere ai face trebuie sa o faci cu sufletul si sa nu ajungi sa regreti mai apoi. Parerea mea este sa ramai cu actualul.