| cookiejar a întrebat:

Care considerati ca sunt cele mai usoare facultati, dar cele mai grele? argumentati raspunul

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Usoare sunt cele din domeniile care te atrag si pe care le intelegi
grele, restul

| oprescudorin11 a răspuns:

Cele mai grele facultati sunt cele pentru care nu ai atractie sau aptitudini! Cele mai usoare sunt celelalte!
Eu, spre exemplu, nu am fost tentat de medicina, nu ca nu puteam invata tampeniile lor, pe care le stiam deja(caci citisem din biblioteca familiei de copil ) dar am o aversiune totala la actul de chirurgie, si sa stau de vorba cu toti tampitii!).
Un exemplu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai grele: alea la care mergi în silă, împins din spate de către părinți.
Uşoare: cele pentru care te duci din pasiune, unde simți că ai o înclinație pentru acel domeniu la care ai ales să intri.

| missfatadelatara a răspuns:

Ușoară : medicina generala

Grea: ASE-ul

| alex15ccc a răspuns (pentru missfatadelatara):

Poate invers...

| missfatadelatara a răspuns (pentru alex15ccc):

Dădeam niște idei...

| BackAgain a răspuns:

Nu exista un raspuns corect sau gresit, e in functie de persoane si ce-i placa sau displace. Daca tie iti place informatica, e probabil sa ti se para usoara Facultatea de Informatica si Calculatoare. Daca nu-ti place, e mai grea. La facultate trebuie sa inveti si, evident, e mult mai usor sa inveti la un subiect care te pasioneaza. E o placere, nu o obligatie.

Pentru mine personal, una dintre cele mai usoare mi se pare Facultatea de Farmacie. De ce? Intotdeauna mi-a placut chimia. Nu e cea mai usoara materie, dar e foarte interesanta odata ce o intelegi. Mereu am fost atrasa de stiinte si de intrebarea "Se intampla asa, dar de ce?", deci eu citesc cursurile mai mult de curiozitate decat din obligatie. Laboratoarele, la fel, pentru ca vezi practic ca toata materia aia nu e doar o poveste, ci chiar se intampla si vezi si cum. Trebuie sa fie logic si cu aplicabilitate practica pentru mine. Bineinteles, exista si materii care nu-mi plac, dar vorbesc per total.

In schimb, cea mai grea mi se pare Facultatea de Drept. Prea multe legi de tocit pentru mine, care se mai si schimba de-a lungul anilor.

Răspuns utilizator avertizat