| iulia_6002 a întrebat:

Dati-mi si mie exemple de neologismehappy funda; x

Răspuns Câştigător
| chocolate27 a răspuns:

Iata cateva exemple:

Abajur, abajururi
Abajur, abajururi s. n. Dispozitiv de metal, de sticlă, de hârtie etc. care protejează ochii de lumina unei lămpi sau care îndreaptă razele într-o anumită direcţie.
Abdica, abdic
Abdica, abdic, vb. I. intranz. A renunţa la tron. (Fig.) A renunţa la ceva (din cauza greutăţilor). [fr. abdiquer, lat. abdicare]
Balivernă, baliverne
Balivernă, baliverne s. f. Vorbă lipsită de importanţă sau născocită. [fr. baliverne]
Cabotin
Cabotin, -ă, cabotini, -e s. m. f. Actor mediocru care urmăreşte obţinerea de efecte teatrale cu mijloace facile, de prost gust; p. gener. persoană care urmăreşte să obţină succese uşoare
Debarcader, debarcadere
Debarcader, debarcadere s. n. Loc pe malul unei ape sau pe un chei, într-un port, amenajat special şi prevăzut cu utilaj adecvat pentru îmbarcarea şţi debarcarea călătorilor, a animalelor

45 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama tata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi dai si mie id' tau de mass?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Euforie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu deastea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nam

| bebelotz a răspuns:

Hot-dog laughing facebook laughing

| Corina_5887 a răspuns:

Ilicit, exaustiv, indubitabil ...cuvintele astea ma amuza la maximlaughing

| alina98 a răspuns:

Computer,masina

| Ada_5529 a răspuns:

Cip, robot, laser, blog...batting eyelashes astea imi vin in minte acum. sper ca iti sunt de folos.

| diana_1955 a răspuns:

Mersi mult mi-ati fost de mare ajutor

| sebastian_8934 a răspuns:

Cine imi spun si mie niste neologisme din 2 loturi vreo 10

| missmiki a răspuns:

Cadastru, cagula, echidistant, aberant ...depinde cate vrei si din ce domeniu

| Devy a răspuns:

Adancime-profunzime; citet-lizibil; credincios-fidel; dovda-argument; imprejurare-circumstanta; ingrozitor-abdominabil; trebuincios-necesar; tristete-melancolie; a zambi-a surade; vizibil-pregnant... sper ca te vor ajuta.winking.