| SERIALS a întrebat:

Un sondaj arata ca cei care frecventeaza Biserica traiesc mai mult decat cei care nu merg la biserica. Oamenii casatoriti, conform articolului, traiesc mai mult decat celibatarii. Cand esti necasatorit, trebuie sa le faci pe toate singur.
Cum ati comenta acest sondaj? Sunteti de acord sau nu?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da si tu un link ceva catre saondajul ala.

| SERIALS explică (pentru suntserios):

Sunt niste randuri din cartea "Forta gandirii pozitive" de Norman Vincent Peale (pagina 176). Din pacate nu este nicio referinta la niciun articol, doar aceste cuvinte.

| suntserios a răspuns (pentru SERIALS):

Deci doar niste presupuneri, nicio statistica pe bune. Deci despre ce discutam?

| NLS a răspuns:

Barbatii insurati sunt si mai grasi decat celibatarii.
Pentru ca cel insurat isi spune: "mereu aceeasi femeie, mai bine ma duc sa mananc!"
Burlacul: "Mereu aceeasi mancare, mai bine ma duc la femei!"

laughing

Longevitatea (daca excludem accidentele) are legatura cu genele in primul rand, depinde de sistemul imunitar, contand si ajutorul primit din exterior putin (stil de viata echilibrat, sport, alimentatie sanatoasa, fara excese, fara multe chimicale, fara mult STRES si griji).

Mersul la biserica are cel mult efect de Placebo. Nu spun ca e rau sa mergi sau sa crezi, dar cu siguranta nu traiesti mai mult.

"Cand esti necasatorit, trebuie sa le faci pe toate singur."
Exact, si de obicei nu te streseaza nimeni, nici sotul mofturos si alcoolic, nici copiii, nici soacra. Faci ce vrei, cand vrei, cum vrei.

| SERIALS explică (pentru NLS):

Imi explici si mie te rog ce inseamna "efectul Placebo"?

| NLS a răspuns (pentru SERIALS):

E acel "Ceva" ce in gandul si sinea ta, crezi ca iti face bine, te influenteaza intr-un mod pozitiv, "e Raspunsul la Intrebare, daca vrei"... fara a avea in realitate nici un efect.
Valabil pentru medicamente, actiuni, si orice altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SERIALS):

Efectul placeboo exemplu:
Iesti bolnav si mergi la medic, care iti da 2 pastile (ocazii diferite)
1. Medicamentul real pentru boala
2. Pastila cu zahar (adica cu nimic)
Iar efectul placeboo consta in faptul ca daca tu chiar crezi ca medicamentul nr.2 este pentru boala respectiva, organismul tau o sa inregistreze o imbunatatire de aproximativ la 50% din valoarea ce a produs medicamentul nr. 1 (cel real)

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Total Fals! 1. nu exista o astfel de statistica. 2. Este o absurditate sa asociezi longevitatea cu mersul la biserica! 3 cuplurile cu copii au speranta de viata ceva mai mare, datorita ajutorului acordat la batranete, nu datorita indobitocirii religioase!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum au facut sondajul? faza cu biserica mi se pare aberatie nu ai cum sa obtii date precise. dar partea stiintifica e efectul "placeboo"
2. Oamenii casatoriti/necasatoriti Aici se incadreaza mai mult barbatii (ca femei necasatorite. nu prea auzi de astea) Daca cineva are grija de ei, normal ca traiesc mai mult. si 2 la mana oamenii suntem o specie sociabila singuratatea ne face mai mult rau decat orice viciu: alcool, tigari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta care e speranta de viata in Suedia, unde majoritatea sunt atei, si compara statistica cu speranta de viata din Romania. N-are nicio legatura religia cu longevitatea, dar investirea banilor, care se duc spre biserica, in medicina clar are un impact. Cand esti casatorit poti sa risti sa le faci pe toate singur si pentru altul. Mi se pare un sondaj aberant.