| Alle_Alexandra_1996 a întrebat:

Buna, îmi doresc să adopt un bebeluș, eventual o fetiță.
Știu că pașii spre adopție sunt destul de complicați dar chiar îmi doresc să adopt un nou născut chiar daca locuiesc singură.

Cum pot să procedez să pot adopta cât mai repede?

13 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Esti inca un copil, traiesteti viata, copii se fac mai tarziu. Ai tai ce zic? ai posibilitati? mi se pare ca trebuie sa ai si liceu cu bacu luat ca sa poti infia happy Plus dovada ca lucrezi si ca ai cu ce sa il cresti

| zăGhost a răspuns:

Parerea mea e ca e mult prea devreme pentru astfel de ganduri.

| OldSoul a răspuns:

Nu vrei sa te ajut sa-l faci direct pe al tau? Sau hai, al nostru?
Asa eviti si birocratia, termini mai repede zic.

Sper ca nu te-ai suparat de glumita. laughing
Nu m-am putut abtine sa nu dau un raspuns libidinos, sorry.

| xerxes1 a răspuns:

De ce nu adopti unul de varsta ta?

| Alle_Alexandra_1996 explică (pentru xerxes1):

Păi de ce as adopta un adult? laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Alle_Alexandra_1996):

Ca sa faci un copil.

| NGheorghe a răspuns:

Tu acum îți dorești... dar mai târziu îți vei da seama ca nu ți se merită.

| brokxy a răspuns:

Personalitatea şi starea sănătăţii persoanelor care vor să adopte, viaţa familială, condiţiile de locuit, aptitudinea de creştere şi educare a unui copil;
situaţia economică a adoptatorilor analizată din perspectiva surselor de venit, a continuităţii acestora, precum şi a cheltuielilor persoanei/familiei;
motivele pentru care se doreşte adopţia;
impedimente relevante pentru capacitatea de a adopta.
Dureaza cam 90 de zile.Nu ai ce face. Sunt multe hartii. Daca tu vrei sa adopti un copil. NU ASCULTA ce zic altii ce sa faci tu cu viata ta! Fa ce iti place. Fa ceea ce iti doresti si nu asculta de nimeni. Ei nu stiu in ce consta fericirea ta. Doar tu stii?

| brokxy a răspuns (pentru brokxy):

Scuze nu stiu de ce a bagat semnul intrebarii. Eu am bagat inima acolo laughing)

| Doja a răspuns:

Cat castigi pe luna, cat venit extra ai (cat iti ramane dupa salariu), cat timp liber ai dupa serviciu?

Daca nu poti raspunde la aceste 3 intrebari cu niste sume/timp (multe ore) care sa permita cresterea unui copil, atunci nu te apuca de lucruri d-astea.

Mancarea unui om normal (gatita acasa, nu din restaurant) costa cam 1000 ron pe luna. Apoi ai alte cheltuieli cu haine, sanatate, intretinere, utilitati.

Copiii nu-s animale de companie de care sa-ti bati joc si pe care sa le arunci cand nu-ti convin. Nu uita ca puscariile sunt pline de copii veniti din familii dezbinate, crescuti de mame singure