| Andreea332 a întrebat:

Am 13, ani Iar acum un an mama a ramas insarcinata..Acum a nascut..Are un baietel de 4 luni pe nume. Razvan.Dar nu inteleg de ce ma pune sa stau cu el? Inteleg o ajut odata de 2 ori.Dar ia exagereaza. Tata meu adevarat e in Spania..Eu nu-ma un frate am pe nume Edy.(Adevarat) iar mai am 2 frati (vitregi) Deci sora mea de 3 ani e la tatal ei Fratele meu de 4 luni e aici. Noi suntem 3 unu e plecat.Dar nu inteleg de ce mai face copii? ....Adica..Are 4..Mai usor.Mie imi e rusine ..Nu prea am prietenii..Am 5 prietene dar nici alea nu le pot numi prietene La scoala..Stai sa va spun..Eu nu sunt buna de nimic cica Edy sus Edy joc..Eu daca iau o nota buna..Nu imi zice nimic Dar Edy daca ia o nota buna..Vaii doamne Parca e in paradis Mama.Edy are 1, 1, 1 Are 9 ani edy..Si invata tare prost.Dar cica el e desteptu.Mama ma injura. Când fac ceva..Si ma gândesc e normal pentru o mama?
Ma intreb ma iubeste? Adica Ce sa spun..Este un joc Playgem...Si e inebunita iar eu ma joc.Si când castig Ea tot timpu vrea Daca nu ai dau se enerveaza Si mai ceva..Eu nu simt ca ma iubeste nimeni Ma intreb exista Dumnezeu Nu cred (Acum o sa aud raspunsuri cum sa nu crezi in el).Ma rog..Sunt a nimanui..Imi e frica sa stau si in casa am gânduri.Pfff,rele Cred ca cineva vrea sa ma omoare Nu dorm noptile am 13 ani si am par pe picioare.Nu mi-a zis sa ma epilez mai un pic vine vara imi e rusine

1: Întrebarea e de ce nu am prieteni din cauza mamei?
2: Mama ma iubeste?
3: Sa ai spun eu despre epilat?
4: De ce ma pune sa stau cu ala mic.

Răspuns Câştigător
| FataDeCiocolata a răspuns:

1. Nu cred ca din cauza mamei tale nu ai prieteni. Incearca sa ti faci singura...
2. SUNT sigura ca mama ta te iubește, dar nu isi da seama de ceea ce face... Candse mai intampla astfel de lucruri, vorbeste cu ea si spune-i ce crezi tu, despre edu si toate cele...
3.Despre epilat, nu stiu ce sa spun... Si eu am tot 13 ani siam facut-o deja... insa mama mea mi-a dat voie, mama ta, nu stiu, daca e o persoana mai rea, s-ar putea sa nu iti dea, in price caz, tu sa o intrebi, dac nu iti da voie, fa-o fara ca ea sa stie laughing O sa te certe o zi, doua, dar dupa ii trece, dar tu ramai epilata laughing Sfat: epileazate cu crema, nu e dureros si e mai rapid...
4. Cand mama ta are treaba, mi se pare normal sa trebuiasca sa stai cu fratele tau, dar daca ea sta la Tv si tu ai treaba spune-i ca trebuie sa iti scrii temele sau alte chestii, ca esti teoretic adolescenta si ai alta treaba
In legatura cu injuratul, nu mi se pare deloc normal pentru o mama.ce tu esti caine... spune-i odata frumos sa nu te mai injure pentru
ca nu iti place, dar fara sa tipi la ea, dai de inteles ca nu mai esti un copil si ca nu te mai poate trata astfel... Sper ca te-am. ajuat si nu in ultimul rand, nu uita, e mama ta, orice ar fi, nu trebuie sa iti fie frica de ea, vorbeste cu ea, caci oricum ar fi, are 4 copii si cu siguranta stie ce inseamna sa fii mama...

| Andreea332 explică (pentru FataDeCiocolata):

Asa e..Multumesc!
Celm mai bun raspuns.

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu era nevoie să pui multe întrebări. Era suficient una: "Ce să fac?". Relațiile dintre tine și mama ta nu depind numai de ea, ci și de tine. Încearcă să faci partea ta, să ajungi să te apropii mai mult de ea. Și asta o poți face în primul rând încercând să vezi și părțile ei bune, pe care sunt sigur că le are. Dacă reușești o apropiere, o relație mai bună cu ea, vei vedea o îmbunătățire a situației în toate aspectele vieții. "Împuști mulți iepuri cu o singură lovitură".

| Lawliet14 a răspuns:

1. Ar trebui sa comunici cu ea mai mult, sa-i spui ca nu ai prieten.
2.DA!
3. Sa ii spui despre epilat, nu e big deal.
4. Poti si aici sa ii spui ca vrei sa ai si tu o viata a ta, esti acum adolescenta si daca exista si o alternativa, atunci sa stai mai putin cu copilul.

Si Dumnezeu exista!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Aur3lian a răspuns:

1. Prietenii trebuie sa ti`i faci.
2. Normal ca te iubeste doar e mama ta, chiar daca uneori nu prea iti arata.
3. Ai o varsta nu crezi ca ar trebui sa iei singurica decizia?
4. Mereu se intampla ca fratele cel mai mare sa aiba grija de cei mai mici, nu esti prima.

| alexandragafar a răspuns:

O sa-ti raspund la intrebari:
1 nu cred ca din cauza ei ca nai prieteni eu la 20 de ani am numai un prieten atat
2 da te iubeste daca nu te iubea te lasa cum m-a lasat mama mea
3 cu epilatu ai inca 13 ani cu cat o faci mai devreme iti iese mai mult deci nu e cu rautate
4 pai cu asta micut e fratele tau eu l-am crescut pe fratemiu si acum ma cheama mama deci nu are asta micu nici o vina pe parcurs se va schimba situatia

Funda?

| Ionut2010vali a răspuns:

1. Mata e curva
2.Mata e curva
3.Mata e curva
4.Mata e curva

| vone a răspuns:

E varza cum scrii.
Eu cel putin nu prea inteleg.
Numai tu si mama ta stie daca te iubeste sau nu.
Daca ai "primit" un frate, trebuie sa ajuti, dar nu este obligatia ta sa ai grija de el.