| mayli_9074 a întrebat:

Ce este permis si ce nu unei femei casatorite?

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

Unei femei nimeni nu trebuie sa-i permita sau sa-i interzica nimic.depinde de caracterul fiecarei persoane, eu de ex fac tot ce am chef ca si inainte cu diferanta ca nu mai ies la agatat laughing daca tu esti in situatia asta ce mai bine este sa-ti intrebi sotul ce-i place sau ce nu sa faci. nu-l intreba : pot facce cutare lucru? sau ma lasi sa merg in locul X? zii doar: voi face asta si voi merge acolo etc. asa vezi cum reactioneaza si ce parere are despre lucrurile respective.
parerea mea este ca exista egalitate intre cei doa soti si ca femeia nu trebuie sa i se supuna barbatului.

11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Se permite orice daca folosesti inteligenta si bunul simt!

regis
| regis a răspuns:

Nu ii este permis sa se casatoreasca in paralel cu inca unul. Restul se stabilesc de comun acord cu sotul.

| anna01 a răspuns:

Depinde de cum s-au obisnuit in cuplu si de ceea ce i-a admis barbatul.Un act nu poate reda imacularea morala sau sa o impiedice sa faca ceva, cum am spus depinde de cei doi implicati, de regulile cuplului.

| anna01 a răspuns:

Depinde de cum s-au obisnuit in cuplu si de ceea ce i-a admis barbatul. Un act nu poate reda imacularea morala sau sa o impiedice sa faca ceva, cum am spus depinde de cei doi implicati, de regulile cuplului.

| alexa a răspuns:

Ii este permis sa.si iubeasca sotul, sa aiba girja de casa, sa ai un serivici, sa se distreze cand simte nevoia, sa aiba incredere in sotul ei.analog pentru el...sa nu se lase calcata in picioare si sa rezolve totul prin discutii, acolo unde se poate.
nu. i este permis sa insele, sa.si abandoneze familia mai ales daca aceasta este una frumoasa.
nu cred ca este vorba de ce e permis si ce nu ci mai degraba de ce ar trebui sa faca [entru a avea o familie si o casnicie reusita

| mayli_9074 explică:

Ma refer in special la acele femei care sunt,, supuse'' sotilor incat nici nu concep iesirea de sub cuvant.

| mayli_9074 explică:

Toti aveti dreptate si simt nevoia sa va explic de unde mi-a venit ideea. Am intalnit multe familii unde am vazut ca sotiile nu-si pot exprima parerea lor personala decat in lipsa sotului. Eu nu pot intelege la mine in familie comunicarea este sarea si piperul.Imi respect sotul si nu l-as pune niciodata in situatii jenante dar cum spune,, lolita ''singura diferenta este ca nu merg la agatat in rest libertate si mi-as dori sa fie toate femeile asa si sa se inteleaga bine cu sotii lor.

| dtte a răspuns:

Din ce punct de vedere? Ca din cate stiu eu, un act nu te schimba cu nimic! Totul depinde de femeie si de ceea ce vrea de la viata; ce, daca s-a casatorit inseamna ca apartine cuiva? Din punct de vedere religios, ar trebui sa-i ramana fidela barbatului si reciproc! In rest, depinde si de barbatul cu care se casatoreste si de ce anume ii permite el(sau daca ea e dispusa sa accepte)!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul depinde de coloana ei vertebrala si de cei sapte ani de acasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se pune problema iesirii de sub cuvant.aia nu e casnicie ci puscarie. un om care gandeste isi vede de viata liber si are grija de angajamentul luat singur fara a fi obligat de nimeni si de nimic.cine face asa ceva inseamna ca a vorbit cu picioarele si a gandit cu partea dintre picioare.casnicia este tot ce poate avea un om mai bun si mai placut.este refugiul lui si oaza lui de liniste, si de iubire si de intelegere.cand a subminato din interior se va darama sigura precum o cetate.indiferent care o face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii sunt permise toate lucrurile bune, dragostea de sot si copii, si sa fie fericita, multumita de sine
Ce nu ii este permis? sa-si bata joc de sot si de copii, sa nu ii lasa de izbeliste cand au nevoie de ea, si mai adaug ceva:
nu ii este permis sa sufere bataile sotului, eu l-as lasa daca as pati-o!