| bcl55 a întrebat:

Ok... Deci tatal meu de cand am inceput sa fac chitara (acum 5 ani) a inceput sa devina foarte dar foarte agresiv. De obicei imi iau bataie si sunt pedepsit deoarece nu cant ce vrea el sau fac ceva cum vrea el si imi zice ca sunt obsedat de calculator si de jocuri si tot imi repeta ca o sa ajung boschetar la colt. Pentru mine viata de atunci mi se pare un rai. Cand ajunge tata acasa de la munca imi zice "Iar stai pe computer, obsedat de jocuri de... N-o sa ajungi nicaieri in viata prostule, numai impins de la spate ca au ajuns prostii sa te depaseasca. Eu muncesc pana la 10 noaptea si tu stai si freci menta" apoi incepe sa ma bata. Eu nu inteleg de ce e asa de rau cu mine. Am numai 10 la scoala am fost la olimpiade si totusi e din ce in ce mai rau. A inceput sa inventeze reguli "cand ajung acasa mai intai fac ghiozdanul apoi i-au din ghiozdan cartile si-mi fac temele", dupa care chiar daca am facut ce zice imi iau bataie din cele mai nesemnificative lucruri, apoi ma face tampit, capos, alt prost rasfatat. Dimineata cand i-au micul-dejun daca beau prea repede laptele ma loveste sau daca imi pun "prea mult" gem pe paine, sau daca imi iau cu o mandarina in plus la pachet, chestii de genul acesta imi iau bataie si injuraturi. Cateodata nu dorm noapte din cauza lui. Nu am timp de recreatie, mereu citesc, scriu, exersez la chitara, nu am timp si de facut altceva. Nici nu m-a lasat in tabara cu clasa unde au fost toti colegii. Nu stiu ce sa mai fac. Nu mai suport. Am cedat si fizic, psihic si nervos. In fiecare seara stau in pat si plang si pe el il doare undeva. La scoala incerc sa ascund aceste lucruri, desi cateodata ma mai intreaba profesorii sau colegii ce am patit. Nu cred ca ati vrea sa fiti in locul meu. Ce as putea face sa-l calmez si sa ma mai lase sa ma recreez si sa fiu si eu ca restul copiilor.

5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Mama ta ce spune despre asta?
E drept ca tatal tau are un comportament exagerat, dar cred ca se gandeste la viitorul tau. Nu cred ca un parinte de pe lumea asta vrea sa-si vada copilul "boschetar".
Incearca sa vorbesti cu el, sa porti o discutie in care sa-i spui ca te afecteaza comportamentul lui. happy
Chiar nu este normal sa fie asa agresiv.
Succes!

| bcl55 explică (pentru Cσcσ):

I-am mai spus asta si am incercat sa discut cu el dar tot la bataie ajunge totul. Mama de obicei sta in bucatarie si nu aude sau vede ce se intampla, dar i-am mai zis despre aceste lucruri si nu mi-a raspuns, doar s-a uitat urat la mine.

| Cσcσ a răspuns (pentru bcl55):

Da, dar tatal tau ar trebui sa stie ca un astfel de comportament ar putea avea efecte negative asupra ta. Din ce am inteles, il deranjeaza faptul ca stai prea mult la PC. Incearca sa iti faci temele cand este el acasa, sa te vada, iar timp de jocuri iti faci cand el nu este.

| ZeR0zAhĂr a răspuns:

Maicata ce zice?