| Thedarkpuzzle a întrebat:

Deci, ma chinui de o vreme sa aflu titlul unui film pe care l-am vazut acum ceva ani, si care mi-a placut foarte mult. In film o mama avea grija de fiica ei si apoi ambele au fost diagnosticate cu cancer, in final mama fetei moare. Stiu ca titlul tradus in romana era ceva de genul "O mare incercare". Va rog sa ma ajutati, dau fundaaa!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Two against time"?

2 răspunsuri:
| Anonim141297 a răspuns:

Mamă și fiică (în engleză One True Thing) este un film american din 1998, regizat de Carl Franklin. El relatează povestea unei femei care este obligată să renunțe la viața ei personală pentru a avea grijă de mama ei, grav bolnavă de cancer. Scenariul a fost adaptat de Karen Croner după romanul Annei Quindlen. Rolurile principale sunt interpretate de Meryl Streep, Renée Zellweger, William Hurt și Tom Everett Scott. Bette Midler cântă piesa principală, "My One True Friend", în cursul genericului de final. Piesa a fost lansată inițial pe albumul lui Midler din 1998 Bathhouse Betty. Filmările au fost realizate la Morristown, New Jersey, Maplewood, New Jersey, precum și la Universitatea Princeton.

Asta este ceea ce am găsit căutând pe Google din descrierile tale... Nu cred ca este acesta, pentru ca aici fiica este adulta și are grija de mama ei ( doar aceasta fiind bolnava de cancer ).

| Thedarkpuzzle explică:

Multumesc mult, SuntLia!