| XoXoSecret a întrebat:

Care e diferenta dintre filmele thriller si horror? FUNDA!happy

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Diferența constă în starea pe care ți-o transmite filmul.
Genul horror este menit să sperie, să îngrozească și să uimească audiența prin anumite elemente bine cunoscute (monștri, vampiri, extratereștri, ucigași, oameni de știință nebuni, diavoli, demoni, fantome și alte elemente supranaturale malefice). El are de-a face cu cele mai întunecate coșmaruri ale privitorului, temerile ascunse și teroarea de necunoscut.
Pe de altă parte, genul thriller folosește suspansul, tensiunea și entuziasmul ca elemente principale. Scopul filmului thriller este să te țină mereu „în priză".
Ar mai fi clișeul: „horror-ul e cu chestii supranaturale, thriller-ul cu polițiști și urmăriri" laughing
Faptul că deseori ambele genuri tind să caracterizeze același film, e altă mâncare de pește.
Numai bine.

10 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Thriller pot fi cele de actiune sau care au ca tema crimele sau alte lucruri de genu.Iar, cele horror sunt cele cu lucruri paranormale care nu exista sau care exagereaza pe un anumit subiect facandu-l horror, de ex: niste crime duse la extrem pentru a fi cat mai de speriat.In general filmele se incardeaza in mai multe categorii deci, pot fi si horror si thrillerwinking

| laurica2001 a răspuns:

Diferenta consta in cantitatea de sange.
intr-un thriller e mai mult suspans si mai putin sange, iar intr-un horror e suspans (mai mult sau mai putin) si tone de sange.

plus ca intr-un horror te poti astepta la ciopartiri, mutilari, cuie batute in tample sau intestine atarnande. sa nu uitam si cunoscutele scene in care victimele sunt obligate sa-si manance organele sau cele in care barbatilor le sunt taiate penisurile (sau care o fi pluralul) sau capetele, mai intra in scena si fierastraiele sau topoarele sau de ce nu foarfecele (cele de copaci) etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La horor e cu sange si de toate scarboseniile si la thirele este actiune, impuscaturi si ...intruneric

comparatie:
horor-rock metalic
thriller-rock simplu

| cristina10cris a răspuns:

Poi filmle horror sunt de groaza iar triller este mai multa actiune decat groaza.Succes!

| TomaKa1900 a răspuns:

Triller-sperieturi
horror-te face sa nu mai te uiti la film

Răspuns utilizator avertizat
| seraina a răspuns:

Pai la un triller este mai multa actiune si mai putina groaza
la un horror este numai groaza si rareori putina actiune

| Nedelcu_Carlos_1990 a răspuns:

Thriller`u este mai slab in sensul ca sunt cenzurate anumite parti care ar dezgusta pe public si nu are efect atat de mare la acesta. iar filmul horror este facut special sa tina publicul in tensiune sa-l sperie si sa `l surprinda. nu se evita partile shocante. urmareste mai multe efecte speciale. sper ca ti-am fost de ajutor

| Morder a răspuns:

Thriller =Principalele ingrediente ale acestui gen sunt suspansul, emotia, tensiunea si anxietatea. Totul sta insa in fiorul(thrill) produs, care tine spectatorul pe marginea prapastiei pe masura ce scenariul se indreapta spre un punct culminant. Tensiunea creste de obicei in momentul cand unul din personaje este pus intr-o situatie amenintatoare sau trebuie sa iasa dintr-o situatie care initial pare imposibila. Amenintarea este deseori abstracta sau invaluita in mister. Temele predominante ale genului sunt conspiratiile politice, terorismul, urmariri sau triunghiuri romantice care duc la crima
Horror=Horror ce naiba e de groaza zombie fantome Satanaa diavoli.:p

| deea37 a răspuns:

Thriller=filme in care principala tema sunt crimele
horror=filme cu principala tema groaza, spaima frica, in care majoritatea personajelor nu sunt umane(gen fantome, vampiri...)