| Petrescu_Cosmin_2000 a întrebat:

care este cel mai bun film vazut de voi? Si de ce? Dau funda, urgent! Nu conteaza ce e actiune,horror, comedie etc. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

The Others (2001) din simplul motiv ca m-a impresionat finalul.

1 răspuns:
| faramatania a răspuns:

"In Your Eyes (2014)"- în primul rând îmi place mult Zoe Kazan, apoi filmul în sine este deosebit și diferit față de atâtea alte clișee ale genului.Este povestea a doi tineri, din medii diferite și state diferite (americane/ 46 și 47), o poveste care începe încă din copilăria lor (o întâmplare care-i marchează și prin ale cărei consecințe ajung să se cunoască mai târziu) când se vor îndrăgosti unul de celălalt într-un mod special și bizar, însă nu imposibil.Este un film de văzut, mai puțin de povestit, ideea acestui film, cât se poate de originală, îi conferă un farmec aparte și-l face de neuitat.
Și un serial preferat vs film nepreferat:Gotham vs Birdman
My favorite este/rămâne Gotham complet și perfect sau tărâmul unde arta este la ea acasă,prin (și hai să folosesc o replică chiar din serial,aparținând unui autor necunoscut) simplitatea ce rămâne cel mai sofisticat lucru,"rămâne",dar numai în Gotham sesizabilă astfel și n-ar atinge-o nici costumația sumară a lui Riggan (Birdman) alergând să zicem pe străzile lui, deraiând cu ironie + efect de viper (marca flori de liliac),de la el din decor,aici.N-ar clinti nimic și s-ar retrage pudic cu sumara-i recuzită vestimentară,răpitor de realistă (și-ar fi dorit poate dobândit și "spirit of the goat" din Old Gotham City,when the goat is real,or not, oh my it's freaking ridiculous), oricum ar reveni în destinsa-i mahala, acolo unde râsul grosolan îi dezvoltă capacitatea de a figura în super-erou & here, I don't underestimate him.Și iată de ce acum, chiar și în ciuda unui Oscar, nu pot fraterniza cu Birdman:Or (The Unexpected Virtue of Ignorance/și "chiar n-am să-l mai revăd niciodată", gata, am spus-o, am reușit să-mi exorcizez toate angoasele și neconcordanțele privind acest film și sa le răsucesc în acestă frază scurtă, sigură) pentru că sunt mult prea conștientă de Gotham și de posibilitățile lui. Good work with clenched fists!