| Lor123 a întrebat:

Buna.
Ajutați-mă vă rog.
Am un câine beagle, astăzi am ieșit cu el la plimbare și am văzut ca avea în gură un șoarece mort, mai exact în stare de putrefacție, o mortăciune. Când am vrut să îl iau din gură din ciudă și disperarea de a face ce vrea el, a înghițit mortăciunea. Acum nu știu ce să îi fac, mi-e teamă să nu fi fost otravit acel șoarece.
Ce credeți?

14 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Mergi la medicul veterinar.

| ioana748 a răspuns:

Urmareste cum se simte. La primele simptome fugi la spital.Altceva nu ai ce face.
Si nu l mai lasa nesupravegheat sau liber. Eu am doi si nu i las fara lesa, plus sunt atenta sa nu si bage nasul unde nu trebuie. Intr un an niste oameni minunati au pus chiftele cu cioburi, cuie, chestii taioase in iarba din parcul unde plimbam cainii.
M au atentionat niste oameni de bine, eu oricum eram super atenta, dar mi au povestit ce s-a intamplat cu cei lasati liberi.M am ingrozit.
Sa tii cainele in lesa nu inseamna ca nu l iubesti, inseama ca ai grijă de el.
Un copil de doi ani nu l lasi din dragoste sa probeze daca poate zbura de la etajul doi, ca el si ar dori acest lucru.
Sa fie bine si multa sanatate.❤️

| Lor123 explică (pentru ioana748):

Este ținut în lesă, mereu
Dacă nu l aș ține în lesă l ar călca mașinile la cat de zăpăcit este?
Nu ascultă deloc și face împotriva mea dacă îi spun ca nu are voie. E disperat după mâncare, oricât de mult ar mânca parcă tot mai încape ceva.
Momentan se simte bine
Mulțumesc

| ioana748 a răspuns (pentru Lor123):

happy Scuze, am crezut ca l ai lasat liber. Beagle este o rasa de caini foarte draguti dar n-am auzit de unul sa fie ascultator, doar de zglobii am auzit.
Ce sa faci, rabdare si cu ochii pe el. Si stiu ca Intr o nanosecundă inghite ce i vine.
Lupoaica mea este fermecata de servetele. Si cu toata atentia mea si faptul ca este disciplinata, tot a reusit sa inghita cateva la viata ei. Altceva... poate fi si carne, ca am invata t o sa nu manance de afara, dar cu servetelele parca tot ar mai manca unul. Dar cunoscând o iau masuri pana sa i vina idei,. Are 11 ani, ii cunosc toate tertipurile.Ca sunt vrajitori mari ei.
Al tau este un caine de vanatoare, foarte ager si incapatanat. Are foarte multa energie si trebuie sa tii pasul cu el.
Oricum, este un câine simpatic, stiu.
Bine ca este bine. Doamne ajuta.❤️

| Lupic?27 a răspuns:

Nu se intampla nimic, stai linistit, sistemul digestiv al cainelui nu e ca al omului.

| trophin a răspuns:

E "copil" o sa creasca si o sa isi dea seama ca nu totul se mananca.

| Lor123 explică (pentru trophin):

Sa speram ca o sa învețe lucrul acesta, momentan totul pare delicios pentru el, sau măcar atractiv incat sa se joace cu lucrurile pe care le găsește in cale.

| OneReason a răspuns:

Continuă să supraveghezi câinele și să fii atent/ă la orice semne de disconfort sau complicații. Dacă observi orice schimbare în starea lui de sănătate, contactează imediat un veterinar.

| Lor123 explică (pentru OneReason):

Până astăzi nu s-a întâmplat nimic. S a simțit perfect normal, mănâncă și cu chef de joacă.
Sper să nu apara complicații pe viitor
Mulțumesc

| vasileparnaie a răspuns:

Sa nu turbeze frate ai grija

| Lor123 explică (pentru vasileparnaie):

Nu turbează, stai liniștit frate

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna! Daca sobolanul ar fi inghitit otrava, automat cainele tau se poate intoxica. Otrava de sobolani nu actioneaza imediat, ci in cateva zile. Este recomandat sa mergi la medicul veterinar, exista un antidot (vitamina K) ce nu este toxic chiar daca beagle-ul tau nu a inghitit nici o otrava.
Daca ar fi inghitit otrava si astepti prea mult, din pacate riscurile sunt ft mari.
Mai multe detalii gasesti la: https://www.veterinarladomiciliu.ro/......si-pisici/

| Lor123 explică (pentru medicveterinarbucuresti):

La oraș nu cred ca e cazul de otravă. Așa am fost informată
Nu a fost șobolan ci un mic șoricel. Mulțumesc

| medicveterinarbucuresti a răspuns (pentru Lor123):

Atunci daca nu apar simptome digestive (voma si diaree), nu as vedea motive de ingrijorare. Sa ai cainele vaccinat antirabic dar si impotriva leptospirozei deoarece acestea se pot lua de la soareci sau sobolani. Take care!