| ChrisstinaXdddddddd a întrebat:

happy Ce puteti sa imi spuneti despre dalmatieni, cum sunt ca animale de companie si de paza? Fara link`uri, multumesc :*

Răspuns Câştigător
| ciacnorisXlosermen a răspuns:

Dalmaţienii sunt câini de talie mare, cu personalitati, chiar mai mari. Ei sunt o rasă foarte activă, iar unii pot fi Dalmaţienii hiperactiv. Ei iubesc distracţie şi le place să se joace. Dacă nu iti place să fi asaltat cu dragoste atunci cand iesi din masina, aceasta nu ar putea fi rasa pentru tine. Ei au nevoie de exercitiu de zi cu zi.
În cazul în care nu primesc suficient timp de exerciţiu, ei pot deveni de mari, înşirati şi distructivi.
În cazul în care este permis sa hoinareasca, acesta ar putea fi plecat de zile, a explora diferite zone ale cartierului sau judetului, pentru că indiferent de hrănire.
Un dalmatian sănătos poate trăi a timp de 12 de ani. Probleme comune de sanatate includ alergii ale pielii si surditate (10 la suta din Dalmaţienii se nasc cu surditate cel puţin parţial). Ei pot obţine, de asemenea pietre ale vezicii urinare, care pot fi limitate, cu o dieta saraca in purine.
Dalmatianul este practic fără miros şi nu este de obicei necesar sa fie spalat de mai mult de 3 sau 4 ori pe an, cu excepţia cazului în cainele devine murdar sau dacă el are nevoie de o din cauza puricilor sau a căpuşelor.
Aceasta rasa este predispusa la obezitate.
Naste in medie cam 8 pui pe an.
Greutatea este intre 23 si 25 kg.
Nu stiu cat de buni sunt ca animale de paza.

4 răspunsuri:
| rafaell a răspuns:

Buna! De paza pai daca ii inveti sa fie rai nu pra o sa fie animale bune de copanie decat cu stapanul dar ele de copanie perfecteee jucause iar daca le invet de paza pai sunt bune pe o scara de la 1-10 nota 8 daca vrei caine de paza:doberman, lup, dog argentinian (ca cel de la mine de la avatar)acest caine se ataseaza repede de famile si in acelasi tim si un caine bun de paza in texa un dog argentinia a salvat 2 fetite din familia care avea grija de el lea salvat de o puma de 80kg el avad 40kg e foarte bun de paza dar si foarte prietenos cu cei din familie si mai trebuie si alergaci are multa energie, pitbul, corso si ciobanesc (sunt multi dar pe astia ii stiu eu cel mai bine)deci daca vrei un dalmatian e bun si de paza dar sa il invet si cu familia si sa fie si jucausi cu ceai din familie(funda!).

| MonsterCookiesOo a răspuns:

Am avut un dalmatian... sunt niste caini foarte jucausi energici si protectivi dar putin prostuti ca sa te asculte trebuie sa ii impui lucruri de mic... cu paza nu stiu exact dar oricum e un bun prieten si e foarte jucaus cu copiii mici (PS: daca ai copii mici prin preajma, ai grija sa nu ii loveasca fiindca le place sa sara pe oameni) :]

| EmmA_8743 a răspuns:

Buna,
in ciuda renumelui acestei rase, nu se stie de unde provine. Este sigur insa ca simpaticii caini patati erau pictati inca din Evul Mediu de catre unii artisti.
101 dalmatieni renumitii caini din film sunt vioi si dornici de afectiune!
Plimbarile lungi de cateva ore ii fac pe dalmatieni cu adevarat fericiti!
65 - 71 cm
24 - 32 kg
Sper ca te-am ajutat!:*

PS : Funda?

| Doroti a răspuns:

Sunt niste caini super. Unchiul meu a aavut, si i-a fost de mare folos adica era si foarte bine dresat. daca l dresezi de mic iti va fi loial.
Daca vrei sa iti cumperi sau ceva iti poti lua linistita. happy