| MariusDumitru922 a întrebat:

Bună ziua!
Am un câine ciobănesc de Bucovina în vârstă de 10 luni. Am observat de ceva timp că rămâne blocat câteva secunde uneori când urinează și elimină mucus și sânge prin urină. Care ar fi cauza? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Medic specialist veterinar.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

In general urinarea cu sange la caini este grava, deoarece se gaseste cel mai frecvent in babesioza, boala transmisa de capuse. De asemenea, ar putea fi cistita sau o infectie urinara. Nu o poti rezolva acasa, trebuie sa discuti cu un veterinar pentru mai multe detalii. Daca stii ca nu este deparazitat extern pentru capuse si el urineaza rosiatic, din pacate este foarte grav si trebuie mers urgent la veterinar.

Uite detalii despre babesioza la caini: https://www.veterinarladomiciliu.ro/......de-capuse/

| Negroo a răspuns:

Si daca ai observat aceste lucruri grave, de ce nu mergi cu el la veterinar? Este o rasa valoroasa.