| Pisicuța a întrebat:

Ce animale va plac cel mai mult?
Lasati argumente happy
Funda celui mai detaliat :X

Răspuns Câştigător
| gabitu_2450 a răspuns:

Mie imi plac cainii... mi se par mult mai afectuosi decat pisicile...cainii stiu/simt cand ai ceva pe suflet sau tie rau etc. si incearca sa te aline cum pot ei.am catelusa acasa(e pichinez) si cand vin acasa o vad ca pare la usa si ma intampina ca si cum m-ar fi vazut pentru prima oara.
Mi se pare ca pisicile sunt lenese, comode, pe langa cainii.

6 răspunsuri:
| GaBBiii a răspuns:

Cainele-este cel mai bun prieten al omului:X!

| LolaXLillyNuSpuneNimik a răspuns:

Catelusi km e rockye e fff frumos si blacky amea e draguta roockye ce mai face?

| Cutit a răspuns:

Yo iubesc animalele am avut 6 papagali 4 hamsteri un caine o pisica si o vrabie :X:X cel mai mult imi plc hamsteri pentru ca sunt miki si nu fc multe rele sunt delicati si nu ocupa mult spatiu

| CossMii a răspuns:

Cainii de rasa Samoyed sunt caini utilitari rezistenti, desi aspectul blanii lor extrem de boagate ne-ar face sa ne gandim la o rasa de caini de companie.Sunt deosebit de rezistenti la conditii meteorologice defavorabile, intrucat provin din zona cu clima cea mai rece de pe Terra.Cainele Samoyed va cauta in permanenta atentia stapanului sau, daca este lasat singur pentru mult timp se va plictisi.

Originea cainelui Samoyed:

Denumirea sa se leaga de tribul Samoyed din Siberia unde erau crescuti pentru a tracta saniile si a mana turmele de reni.Conditia fizica deosebita si puterea lor de a munci fac din cainele Samoyed unul cu totul deosebit.

Infatisarea rasei:

Caracteristica rasei Samoyed este coama in jurul gatului, mai pronuntata la masculi si albul imaculat al blanii.Ca adaptarii ale traiului la temperaturi scazute sunt membrele lungi si zvelte care le permit sa paseasca pe zapada fara sa se afunde in ea si pernutele acoperite de blana pentru a-i feri de inghet.

Personalitatea rasei:

Cainii de rasa Samoyed au o inteligenta ascutita si isi indepilinesc cu succes sarcinile pe care i le delega stapanul daca acesta stie sa se impuna in fata lor.Firea lor independenta ii face sa fie candidati ideali la dresajul pentru pui deoarece ulterior au tendinta de a se impune ca lider in relatia cu stapanul lor.Cainele Samoyed este prietenos fata de copii si sociabil cu anturajul familiei din care fac parte.

Sanatate si ingrijire:

Cainele Samoyed este puternic si are o sanatate de invidiat. Dupa o anumita varsta unele exemplare sunt predispuse la diabet, o dieta echilibrata si multa miscare in aer liber pot preveni aceasta afectiune.

Indatoririle stapanului:

Alimentatie cainilor de rasa Samoyed trebuie sa acordati o atentie deosebita pentru a preveni obezitatea si astfel diabetul.Periajul zilnic temeinic este foarte important pentru ca blana sa isi mentina aspectul ingrijit si sanatos.

Caracteristicile rasei Samoyed :

Cap: lat, triunghiular, bot conic.

Ochi: preferabil nuanta inchisa, migdalati.

Urechi: groase, erecte, sunt bine distantate.

Piept: proieminent.

Coada:stufoasa, lunga.

Muscatura:in foarfeca.

Inaltime la maturitate:
masculi: 52-60 cm
femele:48-52 cm.

Greutate: 22-30 kg.

Durata de viata:
10-12 ani

Culoare:alb, crem, bej.

Caine:Samoyed

funda?:*

| Simona a răspuns:

Imi plac animalele blande
de exemplu pisicutele, catelusii, iepurasii
sunt asa de scumpi... ii ador:X:X

| AdeLyna36 a răspuns:

Imi plac pisicile. Am un motan auriu cu labute albe. E cel mai dulce animalut pe care l-am avut vreodata. L-am gasit cand era mic. Era tare frumusel si l-am mangaiat. Cand am dat sa plec, a mieunat si nu m-a lasat inima sa-l las acolo. L-am luat acasa. Abia il adusesem, iar mama a scapat din greseala o bucata de paine pe jos. Pisoiul s-a zbatut in bratele mele, a sarit jos si a inceput sa manance painea. Era hamesit, saracutul. I-am dat laptic cu paine inmuiata. Dupa ce a papat, l-am spalat, ca avea blanita foarte murdara. Credeam ca n-o sa ii placa, dar a stat la spalat. Cand l-am gasit era slabut si cu urechile mari (i se lungisera de foame, probabil). De cand a venit la noi, a inceput sa se ingrase. Acum e o frumusete de motan. E foarte iubitor, mai mult decat sa ii dam mancare vrea sa il mangaiem si sa il tinem in brate. O iubeste foarte mult pe mamaia (ea l-a crescut) si cand o vede se urca la ea in brate. Cand este mangaiat incepe sa toarca. Este foarte curat, are o blanita impecabila. Pur si simplu il ador.