Întrebare recomandată | Aditzza213 a întrebat:

Cum poti sa descurci blana cainelui tau fara sa va chinuiti prea mult?

13 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Nu ai cum decat sa il tunzi, de preferat la un cabinet veterinar. Incerca pe viitor sa il pieptani regulat de 1-2 ori pe zi( banuiec ca are o blana lunga sau creata).

| OoBunnyoO a răspuns:

Tunde-l intai si apoi periaza-l zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere sfatul unui farmacist veterinar ce sampon si perie sa folosesti(descrii situatia si tipul de blanita al cainelui:se incurca repede, este prea cret, sarmos etc).

| AtomiculXXX a răspuns:

Fara sa te chinui nu prea ai cum... Dupa spalare poti sa-l piepteni bine sau mai exista un pieptene care se numeste "trimmer" este in jur de 20 lei. Eu asa am scapat de caltzi la yorkshire toy al meu

| MateescuParker a răspuns:

Salut, eu cu cainele meu fac asa: Prima ora ii fac baie. 2 il usuc cu feonul. 3 incep sa il periez usor (cumpara o perie speciala pentru caini) 4 incearca sa ii desfaci calti cu mana altfel o sa il doara ff tare. 6 dupa ce ii desfaci calti cu mana incepi sa il periezi cu peria lui/ia. Succes!

| vavitza a răspuns:

Foloseste o perie ceva de genul ca asta https://www.google.ro/......ps?/search Periaza-l bine la inceput pe deaupra blanitei fara sa bagi peria cu totul in par, iar dupa aceea poti sa te adancesti tot mai tare cu peria in blana pana se descurca tot parul. Succes sper ca te-am ajutat.

| Dididia101 a răspuns:

Incearca sa il tunzi mai intain si apoi sa il piepteni regulat cu o perie speciala. Daca blana este groasa, cauta un piepten de ala mai taios care taie si smocurile de par. Intr-un final se va obisnui si va sta la pieptanat, iar balan lui va fi foarte ingrijita happy

| alexutzu1238 a răspuns:

Spala cainele, apoi, cand blana e uda, pieptana-l bine. Sper ca ti-am fost de ajutor!laughing

| anastasyacats a răspuns:

Mai depinde si ce rasa e,daaca e o rasa la care sa fie obisnuita blana creata ( pudel-ul),nu ai ce sa faci decat sa il tunzi, dar daca e alta rasa, ii faci baie cu sampon sau sapun si cat e ud/a il piepteni, daca nu se rezolva, nu ai decat sa il tunzi sau sa faci acest lucru zi de zi

| Piscotell2001 a răspuns:

Ar trebui sa cumperi o perie speciala cu dinti din metal iar dupa baie sai dai cu ea pe el. asa s-ar lua si parul ars dar iar descurca foarte bine si parulwinking Sper ca te-am ajutat daca nu. asta e happy

| Chiricheu a răspuns:

Dadu-l cu balsam!

| amiamyamelie a răspuns:

Poti da cu un spray special pe care il lasi pe caine putin apoi il perii.

| ProblemElisa a răspuns:

Cred ca poti si cu aspiratorul ( CRED )