| denysuka16 a întrebat:

Heiii... cum pot scapa catelul de ascarizi ( viermisori intestinali)? ce tratamente ii pot da?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
sunt niste pastilute impotriva verimilor intestinali ( costa 3-5 lei)care sa cumpara de la un cabinet veterinar, se da pastila inainte de a manca ceva in ziua aceea, si daca mai are viermisori se repeta trtamentul dar, trebuie sa stii corect dozajul in functie de cate kg are cainele si cati ani are.
Deci te sfatuiesc sa te duci la un medic veterinar pentru a trata corect si pentru a stii corect cat sa ii dai din acea pastila ( prea mult strica, dar si prea putin).

| denysuka16 explică (pentru LaLaura):

Catelul meu are doar o luna. sad

| LaLaura a răspuns (pentru denysuka16):

De la varsta 5 saptamani poti sa ii faci deparazitarea interna cu pastile impotriva viermilor. Trebuie dus la veterinar pentru a stii gramajul bun, iar pastila impotriva viermilor intestinal e sigura solutie sa scape de ei.

5 răspunsuri:
| kissyou a răspuns:

Poti sa ii dai deparazitare si la o luna, preferabil sa fie de calitate(drontal plus). La o luna merge sa ii un sfert sau o jumatate de pastila(depinde talie). Nu ar fi avut insa ascarizi daca ii dadeai lapte fiert cu sare si cu galbenus de ou.

| denysuka16 explică (pentru kissyou):

Uh... eu i-am dat lapte direct din cutie...

| FrozenFire a răspuns:

Cel mai bine ar fi să-l duci la medicul veterinar. El îi va da medicamentele necesare.