| anonim_4396 a întrebat:

M-am documentat in legatura cu vaccinurile pentru pisici...si mi se pare ca sunt cam multe. Chiar toate sunt necesare? Daca nu, care sunt cele mai importante?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intr-adevar sunt multe vaccinuri dar doar pentru pisicile de rasă, cum ar fi: siameze, birmaneze pentru ca acestea sunt cele mai sensibile cele de rasă, iar vaccinurile si controalele medicale periodice la 6 luni sau un an, îi asigura pisicii o viată si o sanatatemai bună, dar sunt foarte scumpe vaccinurile si consultatiile veterinare la animalele de rasă, ce pisică ave ti? este de rasă sau maidaneză? Cele maidaneze rezistă in orice conditie si in orice anotimp, dar cele de rasă nu, ele si vara răcesc, si sunt predispuse bolilor. Daca ave ti un pisoi de rasă indiferent ca e birmanez sau altă rasă, merge ti cu el la un cabinet veterinar, acolo i se vor face cele mai amănuntite investigatii, si veti primii tratament daca pisica este bolnava, si sfaturi autorizate cum sa o ingrijiti.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ideea aceasta ca doar pisicile de rasa merita sau trebuie vaccinate este o inepție. Din pacate este vazuta ca o prioritate pentru cele de rasa pentru ca vai e de rasa și dai bani pe ele și de asta "sunt mai valoroase", însă bolile sunt aceleași si pentru cele de pe strada pe care tot oamenii le-au abandonat și s-au înmulțit cat și pentru cele "de expozitie". O pisica maidaneza este expusă mai mult bolilor ca panleukopenie, SIDA felina, coronavirus care poate suferi mutație și se transforma în peritonita felina infecțioasă care in 99% din fatala, leucemie felina, calcivirus.Și o pisica de rasa abandonata pe strada este la fel de expusă bolilor enumerate CARE NU SE TRANSMIT LA OAMENI. Primordial este castrarea animalului ca sa nu aducă pe lume alte suflete ce vor ajunge nu știi unde.
Legat de vaccinuri.O pisica se vaccinează la minim 3 luni și se face primul. polivalent Pfizer FELLOCEL CVR iar după 3 săptămâni se face rapel alta doza de FELLOCEL CVR și Antirabic ul dacă este outdoor sta și afară. Vaccinul se reface după 1 an de data aceasta doar o doza de Pfizer Fellocel Cvr (mai sunt și ste firme)

| OldSoul a răspuns:

Nu stiu exact sa-ti raspund, dar, gandeste-te, la tara sunt multe pisici si nu le face vaccineaza nimeni, plus ca sunt mult mai expuse la posibile boli fata de cele de la orase, si cu toate astea traiesc destul de mult, sa nu mai spunem ca exista si pisici care traiesc in salbaticie.
Eu de exemplu am avut o pisica de peste 5 ani birmaneza(apoi am dat-o spre adoptie), si nu i-a fost facut nici un vaccin, doar deparazitare si nu a avut nici o problema.

| AutumnDay a răspuns:

Si eu am ramas surprinsa sa vad ca vaccinurile te duc vreo 500lei pe an. Eu am o mata de un an si jumatate, crescuta in apartament. Pana acum nu i-am facut niciunul. O sa ma gandesc pentru pe viitor. Pana acum nu am avut probleme cu ea, nici macar viermisori sa faca, purici sau altceva. Am deparazitat-o totusi, preventiv.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru AutumnDay):

Pisica se deparazitată intern măcar la 6 luni chiar dacă sta în casa singura...Aduci tu de afara pe haine purici și pe talpa încălțămintei altele. Pisica nu se vaccin raza antirabic dacă sta exclusiv în casa schimb vaccinul polivalent se face anual. În București cel mai mic preț pentru vaccinarea unei pisici pentru prima data costa 110 lei.

| Cojan_Alexia_1996 a răspuns:

Eu am daua mate pe care le-am gasit pe strada si le-am dat cu anti purici si o pastiluta pentru viermi....in caz ca au! Am facut doar primul vaccin la veterinar si atat! Nu cred ca mai sunt necesare si altele! Doar daca vrei sa le faci pasaport!