| yoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyo a întrebat:

Salutare.tocmai pisicuta mea a nascut ma intreb cand o sa creasca puii mama se poate reproduce cu fiul sau pentru alta generatie? cred ca sunt doar niste mituri ca nu se poate.

8 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu este un mit, in situatii extreme, daca mama si puiul sunt in calduri si doar ei stau in aceeasi casa ( fara sa fie alte femele sau masculi diferiti ), atunci s.ar putea ca femela sa il accepte pe pui si sa nasca pui cu marformatii sau morti. De aceea este indicat ca pisicile sa fie sterilizate.

| mihai69 a răspuns:

De putut, se poate - dar consagvinitatea poate duce la nașterea unor „monștri". Oricum, e total contraindicată, la fel cu incestul la oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu se poate, este ca la oameni, sunt mama si fiu, plus ca daca fac asta vor iesi niste pisici cu malformatii!

| BadAngel3 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu, nu se poate reproduce cu fiul său pentru altă generație. Sunt mamă si fiu. E copilul ei, nu o sa o facă cu copilul ei. Adică, chiar si oamenii au copii si ei nu se imperechează fiind rude. Doar įn rare cazuri.

| NoNameqed a răspuns:

Nu,nu cred ca se poate acum depinde

| Miranda27 a răspuns:

Eu zic ca nu, dar mai sunt si alte cazuri. Eu am o pisica care a nascut un motanel, iar intr-o vreme erau ambi in calduri, in aceelasi timp. Totusi nu s-au imperecheat ei doi (si-au ales alti iubiti) apoi am sterilizat-o pe pisica. Dar sunt o gramada de cazuri...

| veronique122003 a răspuns:

Mai bine nu...

| andreyutu23 a răspuns:

Vor creste in functie de mancare daca au mancare speciala pentru pisici la 2 luni poate sa creasca cat masa si nu are nici pe d''''u daca se imperecheaza cu masa ca vor iesi pisoi nu monstri :=)