| Andreea_Elena_Matei_1998 a întrebat:

Cine crede in Illuminati. Daca, crede cineva imi poate explica de ce? Si cine sunt ei?

Răspuns Câştigător
| Sarcasticu a răspuns:

Întrebarea mea e următoarea pentru tine: De ce să-ți bați capul cu așa ceva?

Oricum te depășește. Probabil că acum 1-2 ani (ceea ce e foarte mult) habar nu aveai de asta. Acum e noua „modă" să aflăm toți despre Illuminati, masoni, francmasoni, grupul Bilderberg?

Ai trăit atâția ani fără să auzi de ei. Mai poți trăi mult și bine fără să te documentezi de ei. Oricum, ești mică. Nu o să înțelegi. Această „problemă" ne depășește.

| Duucu a răspuns (pentru Sarcasticu):

De ce ar fi Illuminati o "problemă" dacă grupul nu mai există?

| Sarcasticu a răspuns (pentru Duucu):

„Illuminati" există de pe vremea Babilonului. happy Crezi că nu există.că gata, copilașii s-au „trezit" și au impresia că știu totul despre Illuminatii? laughing Fii serios! Poate „nu mai" există cu numel de Illuminati, poate asta vroiai să zici.

| Duucu a răspuns (pentru Sarcasticu):

Illuminati e o organizare dispărută în secolul XVIII-a

| Sarcasticu a răspuns (pentru Duucu):

Ești informat greșit. happy „Grupul" Illuminati a fost „creat" sub această denumire în anul 1776 de către Adam Weishaupt. Sau mai bine spus, Adam Weishaupt a făcut public în anul 1776 acest nume.

| MihocBogdan a răspuns (pentru Duucu):

Asta ai vazut-o in filmu' ala, "Ingeri si demoni"? laughing

| Duucu a răspuns (pentru MihocBogdan):

N-am văzut filmul, îmi pare rău.

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

De crezut cred si nu prea :D
Illuminati este un nume care se referă la mai multe grupuri, atât istorice și moderne, atât reale cât și fictive.
Ordinul Iluminaților a fost o societate secretă fondată la 1 mai 1776, în Ingolstadt (Bavaria de Nord), de Adam Weishaupt[1], care a fost primul profesor de drept canonic de la Universitatea din Ingolstadt[2]. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. În 1785, ordinul a fost infiltrat, dezbinat și suprimat mai întâi de către guvern bavarez pentru un presupus complot și apoi în întregul stat (Reich) german. Acuzația adusă a fost aceea că scopul ordinului este să răstoarne toate monarhiile și religiile de stat din Europa.
Sta in firea noastra sa ne atraga necunoscutul(incepand cu explorarea uscatului, atunci cand se credea ca Pamantul e plat, continuand cu marile si oceanele lumii si mai recent in secolul XX cu "cucerirea spatiului"! Tot nu stim ce se afla in apropierea noastra! Ce a vrut Tesla sau mai bine spus ce a dorit el si ce a fost in capul lui Einstein cand a dat fizica(cunoscuta pe atunci) peste cap!
Stim atat de putin despre noi dar "cunoastem" cum functioneaza universul!

Un raspuns concret nu il poti primii decat de la TINE!" Si cine sunt ei?"

Daca vrei mai multa documentatie vezi aici:

http://documentare.digitalarena.ro/tag/illuminati/

http://documentare.digitalarena.ro/the-illuminati-2005/

| LanGooP a răspuns:

Ba,da ca fata a intrebat, voi ce va luat la...

Illuminati sunt un grup format Din cei ce nu cred in Dumnezeu, ci in Necurat. Exista vedete care si-au vandut sufletul pentru bogatii si faima.Cauta pe youtube "Demascarea muzicii nu mai stiu cum.Ei bine sper ca ti-am fost in ajutor