| Bogdan2304 a întrebat:

Daca fac pe Youtube 100.000 de vizualizari pe luna cam cati bani as putea sa castig daca fac parteneriat cu Youtube?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Eterna intrebare cu banii din Youtube laughing

Nu prea conteaza atat de mult cate vizionari si cati abonati ai.
Conteaza doar ca abonatii tai sa lase reclamele pana la capat sau daca ai un noroc fenomenal --- sa apese din greseala pe linkul din reclama.

Daca respectivul da skip reclamei atunci suma de bani este mult mai mica decat suma pe care o primesti daca persoana lasa videoclipul pana la capat sau daca da click pe linkul de la reclama.

Astfel, nu conteaza cate vizionari sau abonati ai.
Poti sa ai 1 milion de abonati si sa nu treci de 10 000 de vizionari pe un anumit videoclip. Din astia 10 000 sa spunem ca primesc reclama doar 5000. (nu apar reclame mereu).

Din astia 5000 cati au adblock? Din ce a ramas cati o sa lase reclama pana la capat? Foarte putini.
Cati o sa dea click pe link? Probabil ca nimeni.

Astfel, la sfarsitul zilei Youtube nu se uita la cate vizionari ai strans ci la numarul de persoane care s-au uitat la intreaga reclama sau care au accesat acel link al reclamei.

Dupa ce se fac aceste calcule iti sunt adunati banii prin adsense iar cand se strang 25$ poti sa-i retragi prin paypal.

| Bogdan2304 explică (pentru RainmakerX):

Si daca un om lasa reclama pana la capat cat pot sa castig

| RainmakerX a răspuns (pentru Bogdan2304):

Depinde. Asta este decis tot de Youtube.
Youtube se uita la continutul videoclipului tau si decide un CMP de la 0, 1 la 10.

Dar cum il decide? Nu il decide asa, de capul lui.
Fiecare reclama are o anumita valoare.
Sa spunem ca ai un videoclip despre gaming. Youtube o sa-ti aleaga o reclama potrivita, sa zicem ceva de la Clash of clans.
(o reclama de la clash of clans)
Reclama asta nu o sa valoreze cine site ce.

Pe de alta parte, daca ai un cont de fashion/fitness sau ingrijire personala atunci poate ai norocul ca Youtube sa bage reclame la anumite produse scumpe pe videoclipul tau si te-ai scos.

Hai sa-ti explic cum merg lucrurile.
X detine o firma de jocuri dar este necunoscut.
X isi face o reclama si plateste o suma mare de bani pentru promovare Youtube.

Youtube ii ia reclama si o distribuie pentru anumite videoclipuri pe care le considera relevante pentru acea reclama.
Daca un user intra pe videoclipul tau cu reclama si apasa linkul omului atunci Youtube pastreaza niste banuti pentru deranj si iti da si tie o cota parte.

Astfel, hai sa facem putina matematica.
Sa spunem ca ai un continut si canal foarte bun *extrem de bun adica*

Cel mai mare CMP este de 10$ la 1000 de vizionari.
Asta inseamna maxim 43-44 de ron pentru 1000 de vizionari care au avut reclama.

Astfel observi ca vine undeva in jur de 43 000 ron pentru 1 000 000 de vizionari cu reclama. Asta inseamna 9 5000 euro.

Dar sa fim seriosi. Cine face atat?
*cough Pewdiepie cough*
Este aproape imposibil sa faci atat.

Acum hai sa luam si cazul de "mijloc".
Cmp de 1 dolar la 1000 de vizionari cu reclama.
Asta este destul de simplu... este de 10 ori mai putin decat ce ai vazut mai sus adica aproape 5 lei la 1000 de vizionari.
5 000 lei la 1 000 000 vizionari si asa mai departe.

Repet, asta este cazul de mijloc.

Cazul de jos, cum porneste toata lumea pe yt este urmatorul :
0, 1 la 1000. Asta inseamna aproape 500 de lei la milionul de vizionari ceea ce este foooarte naspa.
Pana faci atatea vizionari cu reclama te apuca batranetea.

| Bogdan2304 explică (pentru RainmakerX):

Si daca am un canal apreciat cu multi abonati cu multe vizualizari si multe like-uri atunci cmp-ul poate creste si reclamele pot fi platite mai bine?

| RainmakerX a răspuns (pentru Bogdan2304):

Da, exact.

Oricum, daca devii atat de bun atunci o sa primesti sponsori.
De exemplu codrin bradea face reclama celor de la steam si face bani din asta.

De asemenea, daca esti bun te poti inscrie pe patreon unde fanii te platesc lunar ca sa postezi.

Pana acolo este mult de munca. Intai ai nevoie de multe videoclipuri si de o comunitate de fani destul de mare (peste 10 000 )

| Bogdan2304 explică (pentru RainmakerX):

Nu m-am referit daca bani castigati din reclame se maresc. Adica daca pentru o reclama primesc 0.3 $ pot primi 3$ daca imi cresc numarul de abonati sau de like-uri sau de vizualizari

| RainmakerX a răspuns (pentru Bogdan2304):

Aia 3$ nu ii primesti pentru o reclama... ii primesti pentru 1000 de persoane care vad reclama ta.

Numarul de abonati si de like-uri nu conteaza.
Conteaza numai sa ai foarte multe vizionari. De ce? Cu cat ai mai multe vizionari cu atat sunt sanse mai mari sa ti se vada videoclipurile.

Nu, cmp-ul creste doar daca ai un continut adecvat. De exemplu exista reclame scumpe si reclame ieftine.

Daca tu faci videoclipuri despre adolescenti atunci ai sansa sa primesti reclame despre moda, adica reclame cu un cmp mare.

Daca faci un continut pentru copilasi atunci si reclama primita o sa fie pe masura, adica slabuta. Youtube tine cont de publicul tau tinta.

Si da, cmp-ul creste dar doar daca iti creste numarul de vizualizari.
Poti sa ai 1 miliard de abonati. Daca nu treci de 1000 de vizualizari atunci nu conteaza. Aia 1 miliard pot sa fie facuti la troll, doar ca sa dea la numar. Sper ca intelegi.

Sa zicem ca pornesti de la un cmp de 0, 1. Ai 100 de abonati.
Faci cateva videoclipuri si faci multe vizualizari (multe persoane ti-au vazut reclamele de dinainte)
Cmp-ul iti creste dar nu asa cum crezi tu, cica de la 0, 3 la 3 laughing
Aici se avanseaza de la 0, 1 la 0, 2. Pana ajungi la 3 trebuie sa faci foarte multe vizualizari si foarte multe persoane sa-ti vada reclamele.

17 răspunsuri:
| wannabe a răspuns:

Depinde de ce fel de reclame iti vor aparea in videoclip si de cata lume (si din ce tari) le vor vedea/da click

| Clorox a răspuns:

Ti-am mai zis ca nu faci parteneriat cu Youtube, tu ai un canal care primeste bani cu ajutorul Adsense, daca canalul e de Youtube asta nu inseamna ca faci parteneriat cu ei, cel mai probabil ei nici nu stiu ca existi, intelege...
Nu se calculeaza doar pe vizualizari, este cu totul altceva, este mai complicat!
Sper ca intelegi engleza: PS: Ma indoiesc laughing
If a CPM is $1 then it means that they’re paying you $1 for every 1, 000 advertisement impressions you generate.

CPM could be $0.1 or $10, it all depends on the niche you're using (video games, music videos, educational, comedy, etc...).

YouTube's CPM is reported to be on average 7.6$, that means you get paid 7.6$ for each 1, 000 views.

Let's do the math in case and calculate the average scenario of 1$ CPM:

1, 000 views 1.0$
10,000 views 10.0$
100,000 views 100.0$
1,000,000 views 1000.0$
10,000,000 views 10, 000.0$
100,000,000 views 100, 000.0$
1,000,000,000 views 1, 000, 000.0$

Let's do the math in case you're lucky and you got a 7.0$ CPM:

1, 000 views 7.0$
10,000 views 70.0$
100,000 views 700.0$
1,000,000 views 7000.0$
10,000,000 views 70, 000.0$
100,000,000 views 700, 000.0$
1,000,000,000 views 7, 000, 000.0$

However, there are important points to consider:

-1- Not all videos will show advertisements. Views does not equal ad impressions. Adsense selectively shows moderate advertisements to each user, sometimes there are no advertisers at all.

-2- A huge number of users have ad-blocking extensions installed, that would disable the advertisement and the impression won't be count (but that's only on web browsers).
Cineva sa-i explice tipului asta ca m-am saturat sa ma tot contrazica!

| Bogdan2304 explică (pentru Clorox):

No inteleg dar exista copy past sigogle translate

| Clorox a răspuns (pentru Bogdan2304):

Gramatica exista? laughing

| Desireღ a răspuns (pentru Clorox):

La el sigur nu există

| Manex a răspuns (pentru Clorox):

Stiu ca raspund cam tarziu! dar you tube ar trebui sa nu mai lase addblok ala sa intervina!
Macar sa ai optiune la cont sa nu lasi lumea cu addblock sa se uite la contentul tau..nu platesti pretul pentru 5 sec de reclama nu te uiti la videoul meu. punct
Multa lume isi instaleaza addblock pentru reclamele de la filme nu pentru you tube..si uita asa intervin si la you tube

| drutzix a răspuns:

Castigi cam 1 cent pe mia de vizualizari.
Deci 100 de dolari.

| Bogdan2304 explică (pentru drutzix):

Daca as castiga 1 cent pe mia de viazualizari as face cam 100 de centi adica un dolar.

| drutzix a răspuns (pentru Bogdan2304):

100 de dolari e bine, am scris centi in loc de dolari laughing
Scuze, eram cu gandul altundeva.

| mihneajuk a răspuns (pentru drutzix):

Matematicaa e grele...1 dolar...

| Iunix a răspuns:

Ca să faci bani pe Youtube trebuie să ai activată funcția „ Generează bani cu anunțuri ". Deci, vei câștiga bani doar dacă cineva dă click pe reclamele din videoclipurile tale.