| stefy01stefy a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar lentile de vedere si m-ar interesa daca trebuie sa-ti faci un control neaparat inante sa le porti si cat ar costa. Eu nu am probleme mai cu vederea, dar am unele momente cand vad asa in ceata (nu clar) si as vrea sa-mi pun niste lentile. Mai bine ar fi sa iau din acelea care se folosesc timp de o luna, nu sa imi cumpar mereu, dar imi poate afecta vederea daca port lentilele mai des?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice fel de lentile ai vrea sa porti, trebuie recomandate deoftyalmolog dupa consult oftalmologic in care sa identifice distanta pupilara, dioptria si timpul lentilelor. Si o zi daca porti lentile nepotrivite, iti poti afecta definitiv vederea.

| Scherlit a răspuns:

Fi sigur ca trebuie sa te duci la un control. Lentilele (din cata stiu ) casta intre 400 ...si fara numar lei.