| EduardP a întrebat:

Cine stie cum se intocmeste un proces? pls urgent

Răspuns Câştigător
| sweetdyana18 a răspuns:

Luarea notitelor
Pasul 1
Fa rost de agenda intalnirii, notitele de la ultima sedinta si orice documente care vor fi analizate in cea actuala. Ia in considerare folosirea unui reportofon pentru mai multa acuratete.
Pasul 2
Stai langa director pentru clarificari sau ajutor pe masura desfasurarii sedintei.
Pasul 3
Scrie "Procesul verbal al sedintei (numele exact al companiei)."
Pasul 4
Inregistreaza data, timpul si locul sedintei.
Pasul 5
Fa sa circule o foaie de hartie pe care cei prezenti sa o semneze. (Aceasta hartie poate ajuta si la identificarea vorbitorilor in functie de locul pe care il ocupa). Daca sedinta este una deschisa, noteaza numai numele celor care au drept de vot.
Pasul 6
Noteaza cine ajunge tarziu sau pleaca devreme astfel incat sa se poata insemna la fiecare persoana la ce puncte a lipsit.
Pasul 7
Noteaza problemele in ordinea in care au fost discutate. Daca tema 8 de pe agenda a fost discutata inainte de tema 2, pastreaza vechiul numar dar plaseaza-l pe locul 2.
Pasul 8
Inregistreaza motiunile facute si numele persoanelor care le-a initiat.
Pasul 9
Inregistreaza daca motiunile sunt adoptate sau respinse, cum se realizeaza votul (prin ridicarea mainilor, voce sau alte metode) si daca votul este unanim. Pentru sedintele mici, scrie numele participantilor care aproba, se opun sau se abtin de la fiecare motiune.
Pasul 10
Concentreaza-te pe inregistrarea actiunilor realizate de grup. Evita notarea detaliilor fiecarei discutii.

Transcrierea procesului verbal
Pasul 1
Transcrie procesul verbal curand dupa sedinta, cand evenimentul este inca proaspat in minte.
Pasul 2
Urmeaza formatul din sedintele precedente.
Pasul 3
Ca o prefata la rezolutii scrie "Aprobat, ca."
Pasul 4
Ia in considerare atasarea rezolutiilor lungi, rapoarte sau alte materiale suplimentare de la sedinta ca un apendix.
Pasul 5
Scrie "Consemnat de" apoi semneaza-te cu numele tau si scrie data.
Pasul 6
Aranjeaza procesele verbale cronologic intr-un registru.

De ce vei avea nevoie :
Reportofon
Casete goale
Caiete de insemnari
PC-uri

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce fel de proces? Mai multe detalii, te rog.

| EduardP explică (pentru darrio2007):

Proces la cultura civica cls a VII a un fel de proces verbal

| darrio2007 a răspuns (pentru EduardP):

Ti-a raspuns sweetdyana18.Succes.