| anonim_4396 a întrebat:

De curand m-am uitat la un film pentru adulti, dar intr-un moment mi s-a deschis inca o pagina care imi spunea ca am incalcat nu stiu ce drepturi de autor (cand am dat close la pagina mi-a aparut un banner in care scria ca datele de pe PC-ul meu sunt criptate, si se repeta de multe ori in josul banner-ului). In fine, vreau sa stiu daca va trebui sa platesc ceva?; voi primi ceva prin posta? Doar nu am facut nimic cu filmul, nu l-am descarcat si nici upload-at pe nici un alt site! ROG SERIOZITATE!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este un virus de tipul virusului Politia Romana.
Nu va trebui sa platesti nimic si nu o sa-ti vina nimic acasa.
Încearcă în felul următor: descarcă şi instalează Malwarebytes' Anti-Malware, este gratuit şi îl găseşti pe site-ul oficial, este şi cu interfaţă în limba română. După instalare dai Actualizare şi apoi dai o scanare completă şi ştergi din Carantina viruşii găsiţi.

| apokalipse96 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salut este mai bun ca bitdefender?

| Ioandelasal a răspuns (pentru apokalipse96):

Nu este mai bun decat BitDefender cu licenta, dar este foarte bun pentru acest tip de virusi, cred ca mai bun decat programul gratuit de la BitDefender.

| apokalipse96 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aha ca eu folosesc bitdefender si nu a scapat nici nu virus.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia masuri. E un virus. Curata-ti computerul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU va trebui să plăteşti nimic şi NU vei primi nici o amendă prin poştă :)

Cel mai probabil, este vorba de un virus gen "Poliţia Română".

Vezi ( cum te scapi de el ) la linkul :
http://nouwidget.blogspot.ro/......omana.html

http://lucianmix.blogspot.ro/......ce-si.html

http://bisofficiallan.com/......ia-romana/

http://vainvat.eu/cum-scapi-de-virusul-politia-romana/

Toate cele bune.

| stlucian a răspuns:

Este un troian de care scapi doar daca reinstalezi win.In cele mai fericite cazuri daca te pricepi poti incerca o scanare si o eliminare completa cu programe specializate in astfel de cazuri cu deconectarea de la net.

vezi pe aici:

http://www.razvang.ro/cum-sa-scoti-virusul-politia-romana/

O reinstalare/formatare/curatire e cea mai buna solutie.
Pe viitor foloseste un antivirus online bun.

| apokalipse96 a răspuns:

Colegu,daca te mai uiti la filme xxx cauta si tu niste site-uri care nu necesita sa introduci vreun cont de e-mail sau g-mail, si instaleaza-ti si un antivirus ce nu te lasa sa intri pe pagini care contin virusi.

| Stufii a răspuns (pentru apokalipse96):

Nu am introdus conturi de e-mail sau alte chestii de astea, pur si simplu am deschis pagina si a aparut aceasta instiintare cu dreptul de autor. Imi poti recomanda un antivirus de acest gen?

| VladA13D a răspuns:

Amice, aceea este un virus, sau o pagina inselatoare, care profita de naivitatea oamenilor si ii pune sa plateasca suma in acel cont de banca, daca ai analizat pagina.Nu vei pati nimic, in cel mai rau caz primesti un virus care nu te mai lasa sa accesezi ceva pe internet.Nu stiu daca ai vazut, pe un canal de stiri, acel om care s-a omorat din cauza aceleasi pagini, pentru ca avea o suma mare de platit.Pacat.

| Stufii a răspuns (pentru VladA13D):

Nu am stat sa citesc deoarece i-am dat imediat close. Mi-am scanat PC-ul de virusi dar nu gaseste nimic.Trebuie sa reinstalez windows-ul sau ceva? Daca nu e virus o sa-mi vina vreun document acasa?

| VladA13D a răspuns (pentru Stufii):

Nu,daca nu a gasit virusul, nu s-a intamplat nimic.Doar ti-a aratat pagina. happy

| Madalinaaaaaaaa a răspuns:

Acesta este un virus.Trebuie reformatat pc-ul ca sa dispara si in caz de iti mai apare tot asa il reformatezi.