| AndreiGorvureanu a întrebat:

Salut! TPU am picat recent traseul pentru categoria b am platit 3 ședințe. După ce am făcut 2 ședințe instructorul mi-a spus ca a 3 a se considera cea de examen.
Este adevărat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ordinul MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, prevede ca sunt obligatorii cel putin 6 ore de conducere.
Nu stiu cate ore ai facut in cele 2 sedinte, dar nu este adevarat ce ti-a spus instructorul, se pare ca nu cunoaste prevederile acestui ordin. In dovada primita trebuie aratat ca ai facut cel putin 6 ore, daca nu scrie asa nu vei fi primit la proba practica, conform art.12, alin.(3) din ordinul aratat, citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea, din ce stiu eu ai nevoie de 3 sedinte efectuate pentru a te putea inscrie iar la examen.

| Naavin a răspuns:

Din ce stiu eu, ultima sedinta din cele platite se considera sedinta de examen. Totusi, legea spune ca ai nevoie de sase sedinte daca nu iti iei examenul, nu de trei