| Anonymous2122 a întrebat:

Salut, vin și eu cu o întrebare. O ruda de a mea are la vânzare o mașina, el este in Italia și mașina înscrisă acolo, singura problema e ca mașina a rămas pe numele la vechiul proprietar, mașina nu este furată sau ceva, vreau sa o cumpăr, exista vreo modalitate legală sa o pot trece pe numele meu? M-am gandir la varianta sa o las așa pe Italia și sa plătesc acolo taxe și etc cum face el, dar nu îmi convine sa dau 1200 euro pe an la o mașina de câteva mii de euro.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 cai legale:
-Vanzatorul (ruda ta) incheie contract de vanzare-cumparare cu proprietarul in acte si apoi ti-o vinde tie.
-Inchei tu un contract de vanzare-cumpare cu proprietarul in acte.

| Anonymous2122 explică (pentru Ioandelasal):

Nu știu cât de legal e asta dacă o fac fără proprietarul in acte

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonymous2122):

Si de unde ai tras concluzia, din raspunsul meu, ca o faci fara proprietarul din acte, n-am spus asta.
In prima solutie proprietarul in acte va fi ruda ta iar in a doua cel de la care a cumparat ruda ta.