Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vad alta reclama de cacao pe TPU,mare si tare,de cum intru pe site. Vreau sa va intreb:
-Sunteti de acord cu o lege privind castrarea chimica a violatorilor? Stiu, raspunsurile vor fi DA 100%.
Dar sunteti de acord ca in paralel cu aceasta lege sa fie si legea de a purta haine neprovocatoare in locuri publice, exclus la plaja?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey Ramon...inteleg perfect cum gandesti, ai dreptate oarecum...

Fiecare fata are demnitatea ei, unele au o demnitate un pic mai mica si de aceea se imbraca mai provocator. Totusi acesta nu mi se pare un motiv pentru care ele sa fie umilite in asa hal de catre acei indivizi.
O fata care pateste asa ceva este pur si simplu umilita, distrusa pentru toata viata...In ce sens? Daca a patit asa ceva atunci nu o sa poata trece niciodata peste asta, sa mai uite da, dar niciodata nu va uita tot.
Prieteni, rude, cunostinte, nimeni nu o va mai trata la fel ca inainte...
Iti dai seama cum s-ar simti o fata dupa ce ar fi fost tinuta fara voia ei de catre 7 obsedati si violata? 7 pe 1 Asta pare corect,nu gluma...O priveaza de libertate, ii iau respectul de sine, o aduc in depresie, o distrug, o marcheaza pe vecie ca fiind o nefericita victima a violatorilor care oricum o sa scape in cativa ani de inchisoare.

Nu conteaza cum se imbraca o fata... la piscina sau pe plaja de ce nu se intampla asa ceva? Pana la urma acolo unele nici nu au sutiene...nu ar fi mai normal ca acolo sa se intample asa ceva?
Eu unul sunt de parere ca obsedati sexual vor fi mereu, nu conteaza ce haine poarta fata, pana la urma tot imbracata este.
Eu unul cred ca o pedeapsa mai buna pentru acei violatori ar fi castrarea chimica a violatorilor cat si taierea mainilor. De ce? Pai au atins si cu mainile, nu? Daca ar scapa de inchisoare si ar fi castrati atunci cine stie ce ar face daca le-ar ramane mainile.
Este doar parerea mea.
Pare okay aceasta lege cu purtarea de haine neprovocatoare dar dupa parerea mea un obsedat adevarat este in stare sa priveasca si prin haine. (sa-si imagineze doar corpul acelei fete ) si sa recurga la viol deci nu mi se pare mare lucru.
Este doar parerea mea...Bafta!

146 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Kettolix):

laughing

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg. Adevarul iese intotdeauna la iveala mai devreme sau mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Hiane neprovocatoare, adica un decolteu cu bun simt la 3-5 cm de gat.Pantalon un pic mai larguti.nu ii baga intre buci da-i dracu ca si deranjaza. Pantalon scurt, nu chilot scurt sau ultra scurt.Nu mai caut postare aia cu 4 femei la plaja care aveau un siret intre fese si unul intre buze. repet, sunt oameni educati si civilizati care sunt impasibili si chiar daca umbla femeia goala pe strada dar sunt si BONAVI PSIHICI. Astora din urma nu le poti spune oameni normali. Nu infofolite ca araboaicele, ce vad la ei mi se pare exagerat, dar pantalonul scurt sa fie scurt, nu bagat intre buci.O femeie care poarta asa eva nu o pot numi civilizata si educata si in stare sa isi una o toala mai decenta pe ea.

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e că mai suciţi mi se par ăştia de dau vina pe (potenţiala) victima, îi caută nod în papură, îi îngrădesc libertatea, o numesc nesimţită şi îl scutesc pe agresor de (aproape) orice vină, găsindu-i tot felul de scuze.
Zău, chiar aşa?
Nu simţi cât e de absurd şi deplasat?

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo, ştii că există viol şi între soţi, unde nuditatea e firească?
"Nu" înseamnă "Nu" şi punct!

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce faci? Ii lasi sa te violeze? Pe langa asta, sa dovedeasca ei ca a fost ceva cu premeditare sau pe moment si ilegal.Da...n-ai cum sa ai justitie pentru toti asa cum doresc unii "ce roz e lumea".
Daca cineva vrea sa te omoare si n-are o arma la el ce faci? Nu te aperi sa nu se duca saracutul la politie ca l-ai batut?
Mda...se pare ca am dat pe categoria de langa...

| Happyjump a răspuns:

Eh, cu asta chiar ai dreptate. La un moment dat am dat de o intrebare in care eram întrebată daca cred ca victima unui viol are si ea la rândul ei vreo vina. Bineînțeles ca are, din diferite motive, dar de obicei are. Sunt, de asemenea, de ecord cu castrarea chimica a violatorilor deoarece nu sunt pedepsiti corespunzător, majoritatea nici nu sunt arestați, scapa basma curată, daca s-ar aplica legea asta, automat numarul violurilor ar scădea.

| Happyjump a răspuns (pentru RainmakerX):

Mare dreptate ai, iti respect opinia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Sigur ca ar scadea, raman totusi ce nu au judecata clara, bolnavii mintal, obsedati sexual, ce o data premeditat si urmarita victima... uita de pedeapsa.Mai rau e ca aplicand aceasta pedeapsa violul va fi urmat si de crima.Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

O judecata corecta este cercatand ambii ...paticipanti. Repet, nu stii nici tu nici nimeni filmul violului.Au aparut pe net discutii prin sms ale fetei cu unul din ei. Sa luam si asta in considerare, de ce nu? Pana se devedeste ca e ceva fals. Daca fata a fost de acord cu unul sau doi si apoi au aparut ceilalti, e sex surpriza cum zic baietii.Nu tin cu nimeni dar daca a fost asa, acel NU ce rost mai are? Intrebarea era cu totul alta dar am dat in ultima partida de viol. Deci daca fata a fost de acord, nu i-a putut duce pe toti si cand si-a dat seama a zis NU atunci scuza-ma.Trebuie luat in considerare si filmul, pentru ca NIMENI NU stie, dar toti comenteaza.Nu tin cu nimeni, condamn si sexul in porumb sau pe camp, mi se pare animalic. Vedem dupa cercetarie finale.Nefiind minora si cu o oarecare acceptare apoi negare...comic. Sa iti zic in ce consta „sexul surpriza". Sexul surpriza este tocmai ca te duci de buna voie cu unul si apar inca cativa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

De regula in familie cedeaza unul din cei doi.Rar se intampla asa ceva si iese cu judecata atunci cand violul se repeta, cu pumni si scandal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Deci e constient de riscuri?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Pai atunci elimina tu toti pedofilii sa fim linistiti.laughing Fiecare aprinte trebuie sa fie constient ca pe lumea asta unt destule animale. Nu, nu as vrea sa imbraci copilul in saci.Asta tu hotarasti.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea nu sunt conştiente deloc.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

Nu te superi, uite ok sunt de acord cu ideea sa-i lasi sa se imbrace cum le place, dar sa nu se ajunga la extreme, maine poimane vor vrea sa umble goale pe strada atunci ce o sa le faci? sau de ex eu am vazut una cu un tip de colanti care ii puneau bine in evidenta formele, nici cu asta nu sunt de acord, si cred ca ea clar si strict a vrut sa provoace.

| RainmakerX a răspuns (pentru Happyjump):

Multumesc! big grin

| eXtremeAdy a răspuns (pentru anonim_4396):

SadCrhistmas, perfect de acord cu tine

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname haide totusi sa nu cadem in offtopic, bebelusii aia nu au ratiunea dezvoltata ca si noi, nu ei decid pentru ei.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ramon2473

Daca e adevarat ce scie in presa:
http://www.aktual24.ro/......ofte-mari/

Atunci clar fata ar putea avea dreptate

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname pai femeia in ziua de ezi este vazuta asa din pacate pentru ca e si o mentalitate prosteasca in randul tineretului, mai nou sunt unii indivizi care cred o relatie inseamna la ei doar sex si atat in rest femeia/fata in fata lor nu mai are niciun avantaj, nicio atractie, in tipul asta de relatii nici nu poate fi vorba de sentimente, iarasi in presa femeia este prezentata mai mult ca un obiect sexual decat ca o fiinta, eh pornind de la aceste lucruri si din cauza asta femeia este vazuta in societate rau.

NOname
| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Este treaba fiecăruia cum se îmbracă. Fiecare (om relativ liber) o face în funcţie de propriile principii, viziuni asupra vieţii, percepţii, stări, preferinţe, posibilităţi... Fiecare este liber să-şi manifeste individualitatea şi nu are de ce să se muleze după standardele/prejudecăţile tale, sau ale lui ramon2473, sau ale mele...

Iar să încerci să impui celorlalţi valorile tale, gen uniformizarea pe sistem comunist - chipurile ca să nu fie violate, parcă ar fi vina lor că unii nu ştiu să şi-o ţină în pantaloni - mie una, mi se pare absurd şi foarte lipsit de consideraţie şi bun simţ.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname Gresit, fara suparare. In fata barbatului tau e firesc sa te expui uneori nuda, dar in fata cuiva cu care nu ai nici macar o relatie si nici nu il cunosti nu e firesc sa te expui nuda, din pacate singurele care fac acest lucru sunt acele domnite sau domnisoara care ofera placeri contra cost. Discutia noastra a cam degenerat putin, nu cred ca victima in sine a fost imbracata provocator ca sa atraga pe cei 7 violatori, deci nu are rost sa degradam imaginea victimei, ea nu cred ca si-a expus formele la vedere si dupa cum se vede, ea pare o fata linistita la locul ei.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

Inseamna ca tu sustii ideea ca femeia e libera sa umble si goala pe strada daca vrea, ei bine draga noname aici nu este vorba de prejudecati, aici este vorba putin de bun simt caci in asta consta ca in public sa te imbraci decent, nu poti iesi in sutien si in chiloti pe strada in societate si sa ai pretentia sa fii vazuta bine, imi pare rau, asta tine de bunul simt si de buna educatie

| untu a răspuns (pentru RainmakerX):

Crezi ca nu i-au facut ceva fetei? De ce crezi ca sint mandri de ce au facut-o si sint violenti incat au atacat pe reporterii ANTENEI 3?

NOname
| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Nu fi bizar şi extremist, eXtremeAdy! (oops, abia acum îţi citesc nickname-ul şi îmi dau seama că probabil îţi cer imposibilul :)) ) Am spus ceva de nuditate? Vorbeam de stilul vestimentar individual al fiecăruia, pe care, în caz dacă acesta nu încalcă legea, nu ai niciun drept să-l cenzurezi!
Dar prin absurd să presupunem că aş umbla pe stradă goală, tot nu ai avea niciun drept să mă violezi. Pricepi?

Plus, vorbeam aici la modul general, fără să fac referire la un caz concret (cum e cel din Vaslui, foarte puternic mediazat; apropo de el http://www.aktual24.ro/......in-vaslui/ chiar nu înţeleg cum nu se simt deloc cei care încearcă să dea vina pe această fată; parcă nu a trecut şi aşa prin destule, trebuie să mai suporte şi alte mizerii...de la străini care fac pe judecători şi călăi, dar nici măcar nu o cunosc; barem de s-ar abţine, dacă nu pot să facă un bine).

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname haide totusi sa lasam jignirile deoparte, ca nici nickul tau nu e cine stie ce ok? D. Exista legea bunelor moravuri in care cred ca si vestimenatia se include, eu nu am zis nimic de vestimentatia unui om, daca el vrea sa iasa in pisamale pe strada, e fix problema lui, dar daca el alege sa iasa gol incalca automat legea bunelor moravuri, daca el alege o vestimentatie provocatoare sa se astepte si la consecinte, stii e ca si cum scufita rosie ar provoca intentionat lupul sa o manance, desigur daca ai umbla pe strada goala, eu daca sunt mai normal la cap decat tine, da nu as avea dreptul sa te violez, dar cei care nu stau bine cu capul o vor face, stii problema asta cu violatorii, poate fi redusa dar nu eliminata definitiv, mereu unele minti vor ajunge in acest sadiu animalic. Referitor la ultima parte a articolului da sunt de aceeasi parere cu tine, nu inteleg pe ce logica se bazeaza faptul ca tot victima iese de vina din tot necazul asta si violatorii sunt vazuti victime,, dar stii, lumea e intr-un stadiu de degradare morala si nu numai, o cam ia razna, oricum cred ca satul ala are o istorioara in ceea ce priveste violuri si poate si de asta asa mentalitate, astfel nu imi explic, pe mine ma lasa putin fara cuvinte.

NOname
| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Cu excepţia ultimei părţi, în care am reuşit să ne înţelegem şi să găsim un numitor comun, mesajul tău mi se pare atât de bizar şi pe lângă, atât de plin de contraziceri şi butaforii, încât, efectiv, renunţ.
Poate cândva, peste ani, mă vei reciti şi mă vei înţelege, deşi nu ţin neapărat...

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname Tu sustii ca omul are dreptul sa iasa gol pusca pe strada,

Eu sustin ca trebuie sa ai o vestimentatie cat de cat ok, adica fara chiar nu mege, daca totusi alegi o vestimentatie mai provocatoare automat sa suporti si consecinte, adica stii cum e vorba, sa cazi si sa te lovesti, apoi sa ai pretentia sa nu doara, nu merge asa. O seara placuta iti doresc si tie numai bine.

NOname
| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Of, of, tare-i greu cu tine, eXtremeAdy. laughing

Nu, greşit! Eu susţin că dacă ies pe stradă goală puşcă, oamenii autorizaţi au poate dreptul să mă amendeze, dar în niciun caz tu sau altcineva nu are dreptul să mă violeze, înţelegi?
De asemenea, susţin că nu aveţi dreptul să dictaţi oamenilor ce fel de stil vestimentar să-şi aleagă. Este strict problema lor. Şi nu, nu aveţi dreptul să violaţi nici pe ei, dacă ceva din garderoba lor vi se pare provocator. Acum e clar? laughing

| Ruxandra15 a răspuns:

Castrare? Nu domne e prea putin. Pedeapsa cu moartea de preferat decapitare ce e atat de greu. Oricum sunt prea multi oameni in tara, asta 17 milioane e enorm daca ar fi doar 20 de persoane as intelege. Si da ii castreaza si peste 3 zile aflam ca cine stie cui I-au taiat gatul.