Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vad alta reclama de cacao pe TPU,mare si tare,de cum intru pe site. Vreau sa va intreb:
-Sunteti de acord cu o lege privind castrarea chimica a violatorilor? Stiu, raspunsurile vor fi DA 100%.
Dar sunteti de acord ca in paralel cu aceasta lege sa fie si legea de a purta haine neprovocatoare in locuri publice, exclus la plaja?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey Ramon...inteleg perfect cum gandesti, ai dreptate oarecum...

Fiecare fata are demnitatea ei, unele au o demnitate un pic mai mica si de aceea se imbraca mai provocator. Totusi acesta nu mi se pare un motiv pentru care ele sa fie umilite in asa hal de catre acei indivizi.
O fata care pateste asa ceva este pur si simplu umilita, distrusa pentru toata viata...In ce sens? Daca a patit asa ceva atunci nu o sa poata trece niciodata peste asta, sa mai uite da, dar niciodata nu va uita tot.
Prieteni, rude, cunostinte, nimeni nu o va mai trata la fel ca inainte...
Iti dai seama cum s-ar simti o fata dupa ce ar fi fost tinuta fara voia ei de catre 7 obsedati si violata? 7 pe 1 Asta pare corect,nu gluma...O priveaza de libertate, ii iau respectul de sine, o aduc in depresie, o distrug, o marcheaza pe vecie ca fiind o nefericita victima a violatorilor care oricum o sa scape in cativa ani de inchisoare.

Nu conteaza cum se imbraca o fata... la piscina sau pe plaja de ce nu se intampla asa ceva? Pana la urma acolo unele nici nu au sutiene...nu ar fi mai normal ca acolo sa se intample asa ceva?
Eu unul sunt de parere ca obsedati sexual vor fi mereu, nu conteaza ce haine poarta fata, pana la urma tot imbracata este.
Eu unul cred ca o pedeapsa mai buna pentru acei violatori ar fi castrarea chimica a violatorilor cat si taierea mainilor. De ce? Pai au atins si cu mainile, nu? Daca ar scapa de inchisoare si ar fi castrati atunci cine stie ce ar face daca le-ar ramane mainile.
Este doar parerea mea.
Pare okay aceasta lege cu purtarea de haine neprovocatoare dar dupa parerea mea un obsedat adevarat este in stare sa priveasca si prin haine. (sa-si imagineze doar corpul acelei fete ) si sa recurga la viol deci nu mi se pare mare lucru.
Este doar parerea mea...Bafta!

146 răspunsuri:
| Katherine20 a răspuns:

Pfa, ce gândire aveți unii. straight face
Dacă o fată se îmbracă mai provocator, gata automat e ceva normal să fie violată, automat e curvă, panaramă, nu? Da că bărbații care umblă doar în boxeri pe stradă, de aia nu zice nimeni nimic.Cum ar fi ca și pe ei să sară 7 femei să-l violeze? straight face

| Dandanache a răspuns:

Cand cineva iti sugereaza ca ai un comportament antisocial, iar replica ta e o amenintare, nu faci altceva decat sa ii confirmi ca are dreptate. De fapt, tu nu ai opinii, tu ai zvacniri. Cumva tu chiar simti ca e justificabil sa siluiesti o femeie doar pentru ca te-a stimulat vizual sau sa bati un barbat doar pentru ca te-a deranjat verbal. Nu ai putea sa explici niciodata in mod inteligent de ce, dar ai avea certitudinea ca ai dreptate.

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......142155604/

Zău că unii dintre voi parcă aţi fi nişte fanatici religioşi.

| Andreea491 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.

| Andreea491 a răspuns:

Da

| eXtremeAdy a răspuns (pentru Dandanache):

Daca tu ca femeie te duci pe strada in lenjerie intima da e normal sa fii criticata de lume si sa nu fii vazuta bine, pe buna dreptate si nu nu are nicio legatura cu prejudecatile. Intr-adevar daca niste indivizi ar sari pe acea individa descrisa de mine mai sus si pentru care militezi si tu, da este anarhie, dar o anarhie provocata de ea insusi. In tocmai voi prin ideea ca femeia are dreptul sa umble in curul gol pe strada chiar si fara chiloti si sutien, da este o instigare la anarhie. Imi pare rau pentru voi, dar cred ca nu ati inteles cum trebuie democratia.

| RainmakerX a răspuns (pentru untu):

Au vrut sa se razbune si au reusit.(Sunt multi care zic ca ceea ce a patit aceasta fata a fost un fel de razbunare din partea fostului ei iubit sau ceva de genul.Acum nu stiu ce sa cred...)Pentru ei cativa ani de inchisoare nu inseamna nimic, ei sunt mandri caci au reusit sa-si duca la bun sfarsit planul de a ruina viata acelei fete.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar acei reporteri cam merita un astfel de tratament din cand in cand intrucat sunt foarte bagaciosi, nu stiu cand sa se opreasca din intrebari.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru remus1007):

Nu exista normalul meu, ci normalul natural cu care eu sunt de acord, nu poti manipula normalul, el are niste definitii stricte, iar iesirea in afara lui nu se poate considera normal, da e o tehnica de manipulare care probabil la altii tine, dar la mine nu. Daca are o fusta mini mini de tot, da se poate astepta sa fie violata si de data asta eu nu dau dreptate nici violatorului, dar nici ei. Din pacate pentru asta militati voi, pentru feminism extrem, si feminismul s-a vazut clar in Franta cum e ca umbla unele femei goale pusca pe strada, cam pentru asta militati si voi, nu ma prostesti pe mine, ok inteleg si sunt de acord ca femeia sa nu fie considerata doar un obiect de catre barbat, un obiect cu care poate face ce vrea el, da si eu sustin acest lucru, dar de aici si pana la libertatea de a umbla goala pusca pe strada e prea mult. Da daca femeia are probleme psihice cu acte, da atunci clar nu are nicio vina femeia la fel cum nici orice bolnav psihic, nelucid, nu poate fi tras la raspundere pentru faptele sale, de acord si cu asta, desigur in acest caz vina ii apartine total violatorului. Daca femeia are ce arata sa-si arate asta prietenului, sotului, dar nu la altii si ceea ce zici tu acolo de evolutie e o minciuna, in realitate ar fi o degradare a femeii, omul evolueaza in bine, niciodata in rau, nu te supara dar noi oare acum dupa mentalitatea noastra oare nu tot in evul mediu ne intoarcem?, poate ca stim mai multe decat ceilalti, dar din punct de vedere moralitatii, bunului simt ne-am degradat si cred ca am coborat sub evul mediu /// si uite iti dau un exemplu, in trecut violatorii era pedepsiti, ce e drept mai aspru, dar erau pedepsiti, pedepsele erau dure, acum la ora actuala cum e pedepsit violul la noi? ca vad unii indivizi judecatori sau ce fac parte din alta autoritate care sunt nostalgici fata de violatori, le da drumul, nu ii vad un pericol public, la noi legea e blanda, nu exista castrare chimica sau eutanasie pentru faptele grav anti sociale si atunci despre ce vorbim?///
Nu mi-ar convenii sa fiu rolling on the floor)) violat (imi suna penibil rolling on the floor)) pentru ca port pantaloni scurti, stiu ca si la femei exista pantaloni scurti la fel de decenti ca si ai nostri, deci nici la ele nu ar fi anormal sa poarte pantaloni scurti, pantalonii scurti normali nu sunt haine indecente si nu te supara dar numai un gay ar putea face asta, ca un om heterosexual nu ar fi in stare de asa ceva sa violeze.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

Pai da dar strada e totusi un loc plin de pericole, atata cat exista ideea de violatori, proxeneti te poti astepta la un atac din partea lor, da nu e normal, la fel cum nu e normal sa si umblii goala pusca pe strada fiindca sunt copii si vor fi expusi, dar totusi indivizilor nu ai ce sa le faci, stii si tu cum sunt legile in Romania, ca legea e blanda cu mafia, ca sunt politisti care sunt mana in mana cu mafiotii deci eu ma refer la pericole. Se pare ca ai inteles intentionat gresit raspunsul meu, nu sustin dreptul de a viola, fiindca este ceva anormal si dupa cum ziceam pe strada trebuie sa exista bunul simt, sunt oameni batrani, copii si nu e normal ca ei sa fie expusi, daca tu vrei sa alegi un stil vestimentar mai depravat sa zicem, o poti face, in intimitatea ta sau intr-un club, daca vrei sa stai goala pusca, o poti face in intimitatea ta, dar nu in domeniu public.

| Dandanache a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Articolul 373 din Codul Penal al Romaniei sanctioneaza actele de exhibitionism. Femeile nu au dreptul sa umble in curul gol pe strada, fara chiloti si fara sutien. Interesant e faptul ca 9 din 10 exhibitionisti sunt barbati, stiai asta?

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Se pare că eşti prea greu de cap ca să pricepi lucruri elementare. Eu am obosit să-ţi tot repet. Dar poate măcar pe remus1007 îl vei înţelege, căci mai simplu de atât nu ştiu să-ţi explic.

| CriNna26 a răspuns:

Eu sunt de accord ca toti barbatii care violeaza o fata\femeie sa fie castrati sa vada durerea atat sufleteasca cat si trupeasca pe care au provocat-o...si sa nu mai auzim in Romania de violuri, pentru ca oricum numai asta auzim

| eXtremeAdy a răspuns:

Dandanache acea lege se refera si la femei si la barbati, totusi se face lobby deja in unele state tot de feministe pentru a avea libertatea de umbla goala pusca pe strada, am vazut de asemenea o femeie care umbla goala prin Paris, iata ca avea sustinere si de la ai nostri si acelasi argument il aveau, ca oamenii pot umbla cum vor pe strada, invocau libertatea extrema trecuta peste pragul bunului simt. Cam asa e si la voi din pacate, sustineti niste libertati neexistente in drepturile omului, libertati extreme peste pragul bunului simt care pot duce la anarhie. Pe strada sunt si adolescenti care pot fi influentati negativ de persoanele care umbla cu un stil vestimentar depravat pe stada.

Dau un exemplu de stil vestimentar depravat,

Blugii rupti in f.d adica cu vedere la f.d este un stil vestimentar depravat care clar nu are ce cauta pe strada, ma intelegi ce zic?

| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

NOname Am inteles perfect la ce te referi, adica sustii libertatea oamenilor de a purta un stil vestimentar depravadat cu vedere la partile intime sau care sa puna mai bine in evidenta partile intime, dar iti zic ceva, pe strada sunt si adolescente iar tu ca femeie daca porti astfel de stil vestimentar clar le poti influenta negativ si pe ele, de asta cred ca legea ar trebui sa fie stricta si din punct de vedere al stilului vestimentar in spatiu public. O seara placuta numai bine

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dar cazurile cu batrane violate de pustanii? Acele femei de 70+ crezi ca erau imbracate provocator? Nimic atragator. Este vorba de o boala psihica banuiesc. Avem cazul bine cunoscut al lui Ion Ramaru.

| Dandanache a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Si am spus eu ca legea se refera doar la femei? Spuneam doar ca e interesant ca cei mai multi exhibitionisit sunt barbati.

Nu militez pentru exhibitionism. Nu sunt un amator de spectacole cu femei mai mult sau mai putin dezbracate pe strada. Discutia poate fi rezumata la doua propozitii: Daca vad o femeie despuiata pe strada poate o fac curva. Dar sigur n-o fac posta. Intre cele doua nu exista egalitate.

NOname
| NOname a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Eşti incurabil. laughing

| eXtremeAdy a răspuns (pentru remus1007):

Da, dar stii cum e in Romania, pericol e la orice pas, autoritatile sunt dezinteresate si doar ai vazut si tu ca doar cu presiunea opiniei publice se va face ceva in cazul ala, de asta e bine noi pe cat de mult putem sa incercam sa ne protejam, sa nu starnim atacatorul sa ne atace. Imi pare rau de ce-a ajuns tara asta.

| eXtremeAdy a răspuns (pentru Dandanache):

Da asa e, dar cu ce justitie minunata avem noi in tara asta nu prea avem ce sa facem, vad ca infractorii sunt mai aparati decat cetatenii si totusi s-ar putea schimba ceva, daca am alege cu totii sa luam atitudine.

Răspuns utilizator avertizat
| eXtremeAdy a răspuns (pentru NOname):

Puteai fi mai explicita D dar nu ai vrut. D

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As fi de acord in primul rand cu inchisoarea pe viata (nu ar fi o idee rea daca ar fi si castrati, iar in cazul in care circumstantele sunt agravante, sa fie chiar condamnati la moarte).

Cat despre a doua parte, este dreptul femeilor sa se imbrace cum vor ele, noi suntem in Europa, nu in Arabia, India, sau Coreea de Nord (+ca un obsedat sexual cand vede o fata isi poate imagina formele, fara ca ea sa fie imbracata "indecent") E ca si cum mi-as cumpara un Mercedes foarte scump, vine cineva si il fura, apoi sunt eu vinovat ca mi-am luat o masina scumpa si ca l-am ispitit pe ala.

Femeile nu au nicio vina, vina au de fapt violatorii ca nu isi pot controla poftele. Fiti putin deschisi la minte. happy

| Manole_Vanessa_1998 a răspuns:

E strict parerea ta!

| DeeaMarry a răspuns:

Eu cred ca violatorii ar trebui sa fie inchisi pe viata, castrati sau nu. Daca sunt castrati, dar eliberati dupa cativa ani, oricum ii pot face rau victimei la iesirea din inchisoare.
Cealalta lege mi se pare o prostie dintr-un motiv simplu: cine e in masura sa decida care imbracaminte e provocatoare si care nu? Ce pedeapsa sa aplici in cazul incalcarii unei astfel de legi?
Un barbat care e in stare sa violeze o femeie o va face chiar daca aceasta nu are o imbracaminte provocatoare. Si atunci care e logica?
Daca nu poti sa iti controlezi pornirile animalice, ai o problema grava. Consulta un psiholog, psihiatru, fa ceva.
Fiecare e liber sa isi aleaga hainele. Daca ai o imbracaminte sumara, poti fi ridiculizat si catalogat drept o persoana de o moralitate indoielnica. Si ce daca? Asta nu ii da dreptul niciunui barbat sa te violeze.

| veryhonest a răspuns:

Nu neaparat.

Nu. Violatorul isi va alege intotdeauna un om "pe gustul" lui. Vestimentatia poarta un rol foarte mic in asemenea incidente.

| GoldenKing a răspuns:

Cu castrarea da. Legat de vestimentatie...imbracamintea sa fie decenta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Poate am o fata si incerc sa ii bag in cap ce e bine si ce e rau. Vestimentatia adecvata,normala unei fete,internet cu parola,verificarea emailurilor,istoricul de convorbiri, istoricul paginilor web, mersul cu mijloace de transport in comun, la caderea serii sa fie in casa, iata cateva metode de a aduca un copil. Nu face ce am spus eu si sigur va fi victima.Imi tot spuneti ca fata poate merge cum vrea pe strada, violul se condamana si barbatul trebuie sa se controleze.Alo,nu toti se pot controla de la ceva anume, mai ales bolnav psihic. Violuluri au fost si vor mai fi, oricat de mult s-ar condamna, cu taierea capului sfantului sau condamnarea pe viata, pentru ca un bolnav psihic sau chiar un om sanatos dar beat si fara judecata tot o va face. Cum reduci cat de mut posibil sa nu se maai intample? Tai raul de la radacina.Fii dur, crud, nedrept.Ai obosit sa imi explici.Probabil,eu cred ca ai obosit cautand sa intelegi.Sau nu vrei sa intelegi: Voi, femeile, si datorita unor barbati slabi care au luptat cu voi pentru libertatea de exprimare a femei, emanciparea femeii, mai tarziu ca o culme s-a cerut egalizarea in drepturi a femeii. Asta s-a inteles gresit din partea femeii. Sa iti spun eu ca femeia e mai slaba.Nu sunteti la fel de hotarate si nu sunteti in stare sa luati o decizie in privinta copilului.daca fata sau baiatul tau plange putin ca vea blug rupt in fund, imediat cedati. Femeia se imprumta sa ia copilului ce vrea. Face banca pentru un laptop sau un telefon „la moda". Crede-ma ca stiu ce zic. Odata ce dati niste libertati la copii, se indoctrineaza imediat o libertate prost, foarte prost inteleasa de copil.Copilul vede la tv pe d-na cu buzele si sanii siliconati si face la fel. Tie,ca femeie, ti se inoaie inima si lasi draga mamei sa poarte si ea ce vede. Absurd, crus si nedrept? Nu NoName, imi pazesc copii doar. Vai si eu am fost copil si tata a fost absurd, nedrept si crud.Stii ceva? II multumesc tatalui meu pentru „tirania" lui. Mama a fost mai blanda.plangeam si o rugam sa ma mai lase afara.Pana o gasca de tigani m-a despuiat, venind acasa doar in chiloti. Fa a fel ca mama si copilul tau va avea de suferit.Nu intelege ca o blestem pe mama, am iubit-o si o iubesc pana cand mor.dar respect tata, deciziile lui asa crude si nedrepte. Datorita tatalui meu scriu cat de cat corect acum si imi pot educa si eu copii dupa tiparul lui.