| Toluk19 a întrebat:

Cum a aparut viata prin revolutie sau creatie ?

Răspuns Câştigător
| Jenny23 a răspuns:

Prin creatie... totul este foarte perfect in jurul nostru...

111 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Revoluție și evoluție creație nu

| Alexintunecatul a răspuns:

Creatie...iar creatorul a fost unul al dracu de bun.perfect pot zice

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Poti dezvolta?

| muffy1 a răspuns:

Ce naiba e aia revolutie

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Ce te face să crezi că a existat un creator?

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Evolutie a vrut sa zica...

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Pentru ca totul ce e in jurul nostru e prea perfect! Cu argumente nu asa dupa ureche

| catalin188 a răspuns:

Supă primordială

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Ce e perfect? perfect e doar un cuvânt
Tu dacă ai juca un joc de exemplu sims tu le dai tot inclusiv gândurile

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Intrebarea e una simpla in esenta ei.si raspunsul unul foarte complex:in tot ce misca si ce nu misca in universul asta sunt niste date exacte...cum de? nu ti se pare putin ciudat ca totul sa fi fost la intamplare?

| muffy1 a răspuns:

Viata a aparut prin evolutie? laughing))))))))))))))))))))) vai cred ca e una din cele mai tampite chestii zise. binenteles creatia e la fel de tampita, dar evolutia nu are de a face cu aparitia vietii, si din intrebari din astea se vede clar ca atacati un domeniu despre care nu stiti absolut nimic, nu ati incercat sa intelegeti nimic, dar de comentat despre chestii pe care nu le cunoasteti o faceti cu avant puternic.
eu ca ateu macar am avut ambitia sa cunosc cateva lucruri despre religie, am citit biblia, m-am documentat despre istoricul acestei religii, am citit si despre celelealte religii de pe planeta, cateva cel putin, da macar am o mica intelegerea a ce inseamna cuvantul religie si ce presupune. nu cere nimeni sa credeti in evolutie, ca nu ii pasa nimanui, ramane un fapt chiar daca unii nu cred ca exista, exista de miliarde de ani si va exista miliarde de ani, ca unii ce traiesc 70 de ani in medie nu cred ca exista, chiar nu ii pasa nimanui, dar, si e un mare dar, daca tot o atacati asa vehement si am explicat de ce si inutil, macar invatati ceva despre evolutie, e ridicol si rusinos, mai incolo poate aud ca fizica quantica nu exista ca nu ati vazut niciodata un electron, miuon, lepton si asa mai departe.

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

întâmplare alt cuvânt? date exacte ești sigur că omenirea le știe? universul are vreo logică? omenirea nu știe dacă universul are logică dar văd că tu știi

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Pai ia lumineaza-ne tu. daca viata nu a aparut nici prin evolutie nici prin creatie.atunci cum a aparut? a facut gaina un oulet si in mijloc avea un electron...si ia-ca-te viatalaughing)

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Mda...m-am lamurit

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

în cel mai bun caz ești beat mort

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Chiar te astepti sa iti bag in cap cunostinte de chimie organica, biologie moleculara, chimie moleculara, sa iti explic ces aia aminoacizi, si altele, cand varianta ta la aparitia vietii e o gfacut o gaina un ou? serios? de ce as incerca macar sa fac asa ceva, tu nici macar nu vrei sa inveti, tu vrei sa iti dai ignoranta drept cunoastere, si crezi ca prin a imi arata ca nu intelegi nimic din stiinta cumva ai contraargumentat sau ceva? nu, tot ce ai facut cu raspunsu asta a fost sa zici: doh, nu inteleg diferenta dintre evolutie si aparitia vietii, nu stiu ce e aia evolutie si la ce se refera, deci am castigat discutia. da ma, gaina a facut un ou...

| Ager a răspuns:

Natura, prin complexitatea ei, ne duce cu gândul la un proiect inteligent. Și aici mă refer la microbiologie. Sunt așa de multe date în ecuație că nu pot fi rezultatul HAOSULUI. Și, în acea supă de găină primordială se spune că a apărut prima celulă : celula are membrana, nucleu, sisteme de comunicare, sistem de hranire, sistem de copiere a datelor, sistem de multiplicare... si multe altele; oamenii (și nu haosul) nu au reușit să facă nimic în LABORATOR, ÎN CONDIȚII perfecte, dar ce să zici că DIN ÎNTAMPLARE s-au format celulelaughing)... si multe altele. Legile PERFECTE ale naturii ne duc iar cu gandul la Cineva ce le-a "setat"

| muffy1 a răspuns (pentru Ager):

De fapt au fost facute in laborator, si natura nu are legi perfecte, nu e o perfecti...of..., te rog, cauta, s-au facut experimente in a imita conditiile planetei cu ce era pe vremea aia, acu 4 miliarde de ani, rezultatele o sa te uimeasca, sunt total contrare cu ce zici tu, si nu, nu are nimic de a face cu dzeu asta, are legatura cu intelegerea realitatii, nu cu existata unei divinitati, poti crede in continuare, dar macar cunoaste cate ceva despre lumea creata de zeul tau daca tot crezi in el

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Stii straduinata ta de a-mi arata ca ai nu stiu ce cunostinte in nu stiu ce domenii ma lasa rece! Si discursul asta de copil de 14 ani ca sa nu pari nu stiu ce incult tot la fel! Deci in afara de a-mi arata ca vrei sa pari si tu inteligent ca multi altii de pe aici altceva nu am remarcat la tine! auzi nu inteleg nimic din stiintalaughing...ma abtin

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Si tu...altceva mai stii sa zici? Mai incultilor...mergeti drac la "dragoste si sex"si va faceti o laba la neuroni nu rupeti pl pe aici

| Ager a răspuns (pentru muffy1):

Da, au făcut acea supă de care spui tu tot ce au vrut ei... și au reușit să facă doar niște aminoacizi...
cea mai simplă celulă care există este formată din sute de aminoacizi si molecule diferite. le-a pus laolaltă haosul? HAOS? DEZORDINE?

| Alexintunecatul a răspuns (pentru Ager):

Http://www.lovendal.net/.........citeste un picutz poate tu ai fost la scoala ca astia cred ca au ramas tot pe la gradinita:))

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Natura nu are legi perfecte?laughing))))bai nene...sorry dar nu ma pot abtine esti varza.ia si citeste despre raportul dintre masa protonului si masa electronului...nici nu stiu cum sa-ti mai zic.o arzi pe aici.macar vb ceva adevarat ca mai sunt si care mai invata din ce scrii tu aici

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

K, lasand prostia ta deoparte, macar ajuta-ma sa inteleg ceva, ca nu, nu stii nimic din stiinta, ataci un subiect si nici macar cu ce se ocupa evolutia nu stii sa imi zici de o tot dai cu aparitia vietii, deci da, normal ca nu stii stiinta deloc. dar vreau sa imi raspunzi altceva.care naiba e problema asta mentala la voi, stii, nu creationistii din america au scris biblia, au aparut acu cativa ani, biserica catolica si ortodoxa, care sunt de 2000 de ani aici, si au scris in pana mea la consiliul de la niceea biblia, si au decis ce sa lase in ea si ce sa scoata, deci parintii religiei tale ca sa zic asa, ambele biserici au spus ca biblia nu e carte de istorie, nu e carte de stiinta, e o carte de pilde, trebuie luata ca atare, ambele biserici au spus ca evolutia e o intelegere profunda a realitatii si ca asta nu il exclude pe dzeu, ci e doar o intelegere a lucrarii sale, care naiba e problema ta si a celor ca tine, serios. fara misto? ai vazut doar filmulete pe youtube a ce spun nebunii din america si te-ai dat la religia lor? de ce pui creatia inaintea creatorului? nu va mai pasa de dzeu, de exista sau nu, biblia a ajuns zeul vostru, e mai important sa aiba dreptate biblia decat chiar dzeu insusi,,, de ce?

| Ager a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Ei se bazează pe ceea ce spun cercetătorii. Dar oamenii de stiinta de azi sunt la fel ca oamenii bisericii de după secolul intai (cand crestinismul a deviat de la ceea ce trebuia sa fie). La concilii ei veneau cu deciziile luate de acasă, nu au tinut cont de biblie. Aşa şi majoritatea oamenilor de ştiinţă de azi. vor să demonstreze că omul a evoluat, dar cu cat analizează mai profund cu atat mai multe dovezi găsesc pro Creaţie. de exemplu recent s+a descoperit ca aşa zisul JUNK DNA nu este deloc adn gunoi. informatiile ce se gasesc in el ajuta la regenerarea celulelor si la reproducerea lor. si nu numai

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Măi inculților n-am cum să zic pentru că fac parte din ei
știi ce mai am să-ți spun?

| muffy1 a răspuns (pentru Ager):

Asa si.in primul rand nu vb de celule, vb de bacterii, sunt organisme univelulare dar, e o mica diferenta, pentru ca o celela de om de exemplu nu inseamna viata, o bacterie da. si nu au nici o legatura complexistatea bacteriilor din ziua de azi cu primele aparute, care abia se puteau numi viata, la fel de bine poti compara un elefant de azi cu primele bacterii, e cam la fel de mare diferenta intre ele si un elefant cum e intre ele si bacteriile de azi, sunt chestii total diferite.
si nimeni, in intreaga societate academica nu a spus nimic vreodata de haos, de intamplare, de sansa, de noroc...de unde naiba o scoateti, serios? daca stiinta nu zice nimic de haosu asta a tau, de ce tot ii pui in carca cuvinte inventate de voi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru muffy1):

Stimabile,explicatiile si eruditia ta sunt sublime,dar lipsesc cu desavarsire,la fel ca si folosirea "puctului".Pai daca evolutia este "cea mai tampita chestie",iar creatia este "la fel de tampita", sunt curios sa ne impartasesti ce ai dedus din "documentarile-ti" ample? Si te mai rog ceva:unde ai VAZUT tu un electron,"miuon"si "lepton"? Nu de alta, dar sun curios cum arata.

| muffy1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci de nu am pus punct ai decis sa ignori total cuvinte zise de mine? unde am spus ca evolutia e o chestie tampita? evolutia e un fapt, nu conteaza ce as crede eu, indiferent de as avea o parere buna sau rea despre ea.