| Toluk19 a întrebat:

Cum a aparut viata prin revolutie sau creatie ?

Răspuns Câştigător
| Jenny23 a răspuns:

Prin creatie... totul este foarte perfect in jurul nostru...

111 răspunsuri:
| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Ce ai patit.te-ai lovit la cap? am zis eu ceva de biblie.am zis eu ca am un D-zeu.sau cred in cineva? si revenind la stiinta. date exace nu ce papi tu acolo...masa solara daca era mai mare de 1.4 soarele nu putea rezista in timp...se prabusea in el insusi(daca stii ce inseamna).mai mica de 0.8 nu se mai forma soarele.constanta structurii fine(iti explic ca nu ai de unde sa stii inteligentule.inseamna o functie de 3 constante fundamentale:constanta Planck, viteza luminii si sarcina elementara)daca ar fi fost mai mica de 0.7 mase solare nu ar mai fi existat stele. daca ar fi fost mai mare de 1.8 la fel.forta nucleara tare ar fi fost cu 2% mai puternica sau cu 2% mai slaba Universul n-ar fi fost capabil sa sustina viata! Offf inteligentule unde te ascunzi?

| Alexintunecatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai aveam un pic si imi trezeam profu din somn sa-i zic ca am un amic care a descoperit un alt tip de electronlaughing

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Nu ne mai spune nimic

| Alexintunecatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum ma duceam la laborator sa le zic la asta ca am un amic care a descoperit ca electronul e miuon si leptonlaughing))doamne

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Natura, ca si universul, are legi, deci cand spui legile naturii banuiesc ca te referi la toate legile fizicii, chimiei, etc, cred, nu stiu exact la ce te referi dar sa luam varianta asta. bun, ce e aia o lege?
nu, nu vreau sa imi spui care sunt legile, iti dau prezumtia ca le stii, vreau sa zici ce e aia o lege a universului, si o sa vezi prin simpla ei definitie de ce nu exista legi perfecte in univers.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Uite man.nu ma cred destept.si nici savant.era o simpla intrebare.si fiecare raspunde in felul lui.si venim cu argumente pro si contra si iese o discutie frumoasa, interesanta si constructiva, dar daca tu ma iei ca eu nu stiu ce e aia stiinta sau nu stiu ce ai mai zis la inceput atunci te atac si eu.pentru ca nu am 14 ani si nu vorbesc in necunostinta de cauza.deci daca vrei sa vb pe tema asta vb dar altfel nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru muffy1):

In mod cert, dupa topica frazei si punctuatia folosita, tu nu esti roman.Din acest motiv ai si facut greselile de exprimare pe care ti le-am semnalat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Rogu-te fama sa-ti inteleg aluzia, sau reciteste ce am spus si ca raspuns la ce.

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Unde am zis eu ca ar fi electronul lepton? cu citat din ce am zis.da copy paste sa vad exact unde spun ca electronul e de fapt lepton

| Alexintunecatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca da:era referitor la primul coment care l-ai facut la adresa lui muffy

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Hai sictir !

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Muffy1 a răspuns:
Viata a aparut prin evolutie? ))))))))))))))))))))) vai cred ca e una din cele mai tampite chestii zise. binenteles creatia e la fel de tampita, dar evolutia nu are de a face cu aparitia vietii, si din intrebari din astea se vede clar ca atacati un domeniu despre care nu stiti absolut nimic, nu ati incercat sa intelegeti nimic, dar de comentat despre chestii pe care nu le cunoasteti o faceti cu avant puternic.
eu ca ateu macar am avut ambitia sa cunosc cateva lucruri despre religie, am citit biblia, m-am documentat despre istoricul acestei religii, am citit si despre celelealte religii de pe planeta, cateva cel putin, da macar am o mica intelegerea a ce inseamna cuvantul religie si ce presupune. nu cere nimeni sa credeti in evolutie, ca nu ii pasa nimanui, ramane un fapt chiar daca unii nu cred ca exista, exista de miliarde de ani si va exista miliarde de ani, ca unii ce traiesc 70 de ani in medie nu cred ca exista, chiar nu ii pasa nimanui, dar, si e un mare dar, daca tot o atacati asa vehement si am explicat de ce si inutil, macar invatati ceva despre evolutie, e ridicol si rusinos, mai incolo poate aud ca fizica quantica nu exista ca nu ati vazut niciodata un electron, miuon, lepton si asa mai departe.

| muffy1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa vrajeala, hai, acu ma combati cu greseli de punctuatie? ma acuzi ca am spus cum ca evolutia e o tampenie...bun, arata unde am spus asa ceva, o dai pe greseli gramaticale acum?

| Toluk19 explică (pentru muffy1):

Mii greata cind vad asa cuvinte > Acum 4 miliarde de ani

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Nu nici eu nu am 14 ani, dar nu pot avea o discutie pe teme de stiinta, cand tu vad ca iei argumente de pe siteuri de creationism si nu siteuri cu adevarat academice, de exemplu faza de mai sus, cu masa solara si celelealte, ce legatura au cu evolutia? sa luam masa solara.da, stiu de constanta facuta de indianu ala, da nu exista doar stele ca soartele in univers, de era alt tip de stea, noi traiam pe alta planeta si poate aratam altfel, masa solara nu are legatra cu aparitia vietii, si nici celelalte, din simplul fapt ca nu sunt fixe. sunt pentru universul nostru, si nu, dele citesti pe siteuri creationiste, nu sunt scrise de cercetatori, deci chiar te rog, merita sa te uiti pe siteuri cu adevarat stiintifice, iti explica mult mai bine. revenind, pentru alte universuri constantele de care zici pot fi total diferite, fiecare univers are diferite constante si legi si valori, si viata in acele universuri poate arata si functiona total diferit, dar tot viata ar fi. si da, cand e vb de evolutie nu stii, tu ai spus ca are legatura cu aparitia vietii, nimeni care cunoaste cat de cat evolutie nu ar spune asa ceva. merita sa te documentezi.si sa intelegi evolutia, si o sa vezi ca de citesti ce zic oameni cu doctorate, toate prostiile spuse de creationisti in legatura cu evolutia sunt false si mincinoase, ca la unele chiar mint stiind ca fac asta.

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Asa...si? a spune ca nu exista evolutie, la fel poti spune ca nu exista fizica quantica ca nu vezi leptoni, electroni, dar doar pentru ca nu ii vedem cu ochiul liber nu inseamna ca fizica quantica nu exista.
dar ce legatura are astacu ce ai zis tu, nu vad unde am spus ca electronul acelasi lucru cu leptonul sau miuonul? care e legatura intre ele?

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Nu ne-am inteles...deci ca sa intelegi.eu nu cred in nimic.doar in mine k? Si cred ca tot ce ne inconjoara a fost creeat de o inteligenta mult mai avansata decat mintile noastre primitive! Si alea de mai sus nu au nici o legatura cu evolutia asa e.au legatura cu cat e lumea de perfecta.om,plante,animale,elemente chimice, pana la atomi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Dar tot nu am inteles,de ce mi-ai raspuns mie, ca urmare a celor ce ai inteles din afirmatiile lui muffy1, care totusi nu a facut afirmatia ca electronul este lepton.

| muffy1 a răspuns (pentru Toluk19):

De fapt avem toate dovezile care confirma varsta de miliarde de ani, tu ai 0 dovezi ca ar avea 6000 de ani. nu, nu prea vad problema in stiinta, care nu e a mea tampitule, e a omenirii, e si a ta, diferenta e ca esti prea ignorant ca sa incerci sa o intelegi si sa o cunosti.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru VladimirPutin):

Altceva inteligent mai ai in vocabularul ala de clasa a 2-a?

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Si unde am zis ca leptonul e acelasi lucru cu electronul? de aia am pus virgula intre ei, ca nu sunt acelasi lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru muffy1):

Vezi-ti postarea din 9 martie, ora 02.03

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Acum am vazut...in fine.tu crezi in D-zeu?

| muffy1 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Cum poti zice asa ceva? nu, lasa faza cu inteligenta superioara, in ce crezi...lasand asta
omul, fiinta perfecta? e un blestem, o insulta adusa omenirii, de am fi perfecti unde ar mai fi dorinta de a progresa, de a cunoaste cat mai mult, de a deveni o specie mai inteligenta, de a atinge noi culmi? de am fi perfecti noi si restul universului, am stagna, nu ar mai fi nici o dorinta de amerge mai departe pentru ca nu ar exista un mai departe.ar fi moartea a tot ce inseamna om, a tot ce inseamna dorinta de progres si dorinta de cunoastere, nu ar mai exista curiozitate, imaginatie, nu ar mai fi nimic, singurul nostru tel ar fi de a trai de dragul de a trai si atat. nu dori nimanui sa fie perfect, nu e un compliment, e o insulta

| Alexintunecatul a răspuns (pentru muffy1):

Eu ma refeream la cum e programata lumea.e totul perfect...totul are un cod.ADN

| VladimirPutin a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Pline de inteligență sunt argumentele tale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-a aparut prin revolutie, ci prin haiducie. Invata sa te exprimi corect si sa respecti parerile celorlalti, nu sa-i jignesti gratuit! Argumenteaza cu probe solide, si nu mai da din clanta aiurea.

| Holocaust a răspuns:

Viaţa nu ştiu cum a apărut, dar omul cu siguranţă a apărut datorită evoluţiei.Meh...

| Alexintunecatul a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama ce discutie interesanta...dar daca aveam cu cine era si mai interesantatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Pai da, ca se trezesc toti incultii sa-si dea cu parerea, dar ei de abia pot articula 2-3 cuvinte inteligibile laughing