| anonim_4396 a întrebat:

De unde putem sti care este religia adevarata?

55 răspunsuri:
| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Total gresit! Tu uiti ca Matei la fel ca si rabinul Isus din Nazaerth aveau religia MOZAICA si nu crestina, asa ca daca te iei dupa ce spune Matei si mai ales Isus...atunci de ce esti crestin? Din greseala sau din lipsa de cultura?

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Total gresit! Biblia nu are absolut nicio lagatura cu crestinismul, fie el "adevarat" sau mincinos. Biblia este scriptura religiei mozaice pe care crestinii au furat-o de la rabinii greci care au tradus tanahul religiei mozaice si l-au numit Septuaginta, dupa cei 70 de traducatori, asa ca Biblia nu ofere niciun raspuns celor care stiu care este originea ei

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Depinde cat este de luminat la minte atunci cand citeste Biblia, daca este luminat stie ca absolut toate cele 10 000 de secte crestine sunt total gresite, singura SECTA pe care chiar Isus a infintat-o si propovaduit-o a fost Secta Nazariteanului, secta apartinand de religia MOZAICA si nicidecum crestina.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Exodul nu spune absolut nimic crestinilor, el este scris si adresat doar celor de religie mozaica, asa ca un om luminat si inteligent nu ia de buna ce este spus altora ci trebuie sa asculte de ceea ce i se spune lui! Si Dumnezeu nu a spus niciodata nimic crestinilor!

| sublime89 a răspuns:

De unde putem sti ca una dintre ele e adevarata?

| LePotato a răspuns (pentru sublime89):

Asta ar fi concluzialaughing

| Gabi1359 a răspuns:

Sti daca te uiti mai bine in biblie observi multe rahaturi care nu au nici o legatura cu iubirea falsului Isus.
http://bucurialuisatan.com/satanism-spiritual/ citeste tot apoi poti sa imi zici ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Prometeu s-a sacrificat pentru omenire. Oare asta determina care e religia adevarata? Interesant.

"aceea care este ce-a mai aproape de Biblie"... dar pe ce criterii ai ales? Pe baza unui sacrificiu? Mai multi zei / semizei s-au sacrificat pentru oameni intr-un fel sau altul, nu doar isus.

Daca eu zic " religia adevarata este aceea care este mai aproape de Vede", accepti afirmatia asta ca fiind corecta? Mai mult ca sigur nu? Poti sa zici de ce nu fara sa bagi favoritismul in discutie?

| danut a răspuns:

Care este religia adevarata, eu cred ca in privinta crestinismului singura carte care poate elucida acest aspect este Biblia. Aici se gaseste adevarul iar pentru noi care credem ca traim in perioada de dupa apostoli a mai ramas Apocalipsa sau cartea Revelatiei. Din aceasta putem gasi in acest sens un verset care indica in mod clar care este adevarata religie: Apocalipsa 12, 17 " si balaurul (satana), maniat pe femeie (biserica) s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintiei ei care pazesc Poruncile lui Dumnezeu (cele 10 porunci) si tin marturia LUI Isus Hristos. Parantezele sunt pentru atei deoarece crestinii au aceste explicati dinainte de aparitia crestinismului ca religie oficiala.

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

"eu cred ca in privinta crestinismului singura carte care poate elucida acest aspect este Biblia"

Da, da, sigur! De aia sunt atat de multe cultele care se bazeaza pe Biblie. Pana la urma care dintre voi are dreptate? Penticostalii care bolborosesc ca demonii, carismaticii care fac vindecari "miraculoase", aia de se joaca cu serpii veninosi, aia de vin la adunari in c*r*l gol, sau voi de tineti sambata si mancati mancare cusher in speranta ca o sa-i convertiti pe evrei?

| LePotato a răspuns (pentru Jardelin):

Tu de ce religie apartii?

| Jardelin a răspuns (pentru LePotato):

Crestin ortodox.

| LePotato a răspuns (pentru Jardelin):

Si consideri Crestinismul religia cea corecta(adevarata)?

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Parca ma adaugasei la "ignore", da tinere, Biblia spune cine sunt cei ce fac parte din poporul lui Dumnezeu. Si nu uita, mancarea noastra cusher o mananca tot globul, poate chiar si tu, oare ca o fi rea?

| Jardelin a răspuns (pentru Jardelin):

Eu parca nu imi aduc aminte sa-ti fi dat tie vreodata ignore. Dar ma rog, ma mai lasa si pe mine memoria, plus ca periodic mai fac si "gratieri". laughing

Iar daca nu ti-am dat ignore nu inseamna ca nu ma enervezi! De multe ori esti rautacios, vorbesti in necunostinta de cauza si te dai superior altora. Dar deh, e de inteles. Mandria protestanta caracteristica!

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

Băi Nea Dane (daca ma iei cu "tinere" inseamna ca tu esti batran deci pot sa folosesc formule de respect, nu?), eu mancare cusher nu cred ca am mancat in viata mea. Insa tin toate posturile de peste an si chiar daca mai consum si carne (cu precadere de vita si oaie), nu bag in mine ca porcu'. Cumpatarea, Nea Dane, cumpatare si infrânare, imbuibarea nu e bine-placuta Domnului!

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Foarte bine, cumpatarea este un lucru bun, poate mancare declarata cuser nu ai mancat dar mancare adventista oi fi mancat. Poti sa-mi spui cum vrei si daca te inervez din cand in cand poate e si din cauza ca-ti lipsesc argumentele si adevarul doare cand nu-i de partea ta.

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Daca studiaza Biblia, ai zis bine, afla religia adevarata, pe care Isus a predicat-o.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Crestinismul adevarat e singura religie adevarata enuntata in Biblie. Celelalte religii care vorbesc despre Cristos, dar nu indeplinesc toate cerintele sale, fac parte din crestinatate.

| KillMePlease a răspuns (pentru sabin89):

Pe principiul : da-mi 10 lei ca sa te mint si tu sa ma crezi.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Ceea ce a predicat Isus nu era religie adevarata, (ci religie mozaica) dar se poate spune ca este crestinism adevarat, si nu sarlatania politico-securista cu aspect religios care este vanduta oamenilor ca fiind crestinism

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

Da,azi oamenii din nefericire nu se mai bazeaza pe Biblie, pentru a afla religia adevarata, ci pe ceea ce zic capii religiosi.

| Dorugar a răspuns (pentru danay72):

Foarte bine ca lumea nu se bazeaza pe Biblie, adica pe o carte furata de niste sarlatani care au modificat textul initial si au completat-o ca sa corespunda sarlataniei lor, dar si mai grav este ca se iau dupa capii religiosi adica dupa capii celor care inseala oamenii

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Scuza-ma, mai reiau o data: ce treaba are raspunsul cu intrebarea? happy Intrebarea e despre RELIGII, nu doar CRESTINISM. Sincer, voi Martorii, cand opriti oamenii pe strada la o discutie si oamenii va mai pun o intrebare, le raspundeti vreodata la subiect?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista! Sunt chestii in care esti invatat sa crezi, dar daca descoperi ceea ce trebuie, o sa-ti dai seama ca asa cum gndesti... asa esti! N-ai de unde sa stii care este religia adevarata! ica, lumea a fost creata de D-zeu si noi la fel. Restul sunt zei. Oamenii care au facut fapte bune si numai bine au fost considerati zei! Dumnezeu= Domnul zeu.
Nu exista!