| Maxim96 a întrebat:

Dragi atei si necredinciosi aduceti dovezi ca Dumnezeu nu exista si ca Biblia e un basm!
Vreau sa vad ce spuneti!

121 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Biblia spune ca Dumnezeu a creat omul apoi animalele, evolutionismul a demonstrat faptul ca noi ne tragem din alte organisme nu invers.
Sunt peste 2000 de zei in lume(trecut si prezent) probabilitatea ca zeul tau sa fie cel adevarat este de 1 la cele peste 2000 de entitati.
Crestinismul ca si celelalte confesiuni premoderne au preluat elementele de la religiile arhaice, elementele simboliste (muntele, poarta, stalpul) carea practic le-a modificat si le-a alipit noua simbolistica.
Tu sugerezi ca religia ta este corecta, insa nu ai nici un suport al acestei premise, la fel de bine un hindus ar putea afirma ca religia lui este adevarata. Textele vedice sunt mai vechi decat Biblia ta (ca tot ai folosit tu argumentul longevitati).
Posedarile demonice si minunile, in mod paradoxal coincideau foarte multi cu societatea in care acestea se intamplau, societate care nu mai avea nevoie de o reintarire a credintelor sale. Primele sunt rodul activitatilor corticale alterate (sindromul Tourette, schizofrenia) iar celelalte sunt rodul manipularilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maxim? asa o postare copilareasca? nu ma asteptam.am simtit un gol in suflet. Dovezi? ai tu nevoie de dovezi pentru inexistenta celui vesnic? e ciudata credinta ta.esti crestin, in opozitie?

| BlackSulphur a răspuns:

Ce spun eu? Eu spun ca un unicorn roz magnific ne-a crat pe toti cu ajutorul unei tigai DryCooker. Dovedeste ca nu a fost asa!

| Inferno a răspuns:

Onorabile, acest joc se joaca cu o singura minge. Cand este la mine in teren eu ti-o arunc tie,cand este la tine tu mi-o arunci mie si tot asa. Daca nu cunosti regulile jocului esti liber sa pleci.
In prezent ea se afla in terenul tau,cu toate acestea dumneata strigi sa ti-o arunc.
Venerabile, priviti in jos, ca e langa dumneavoastra, nu la mine in teren.

Si jocul este logica de balta ilustrismul vostru, dar daca nici pe aceasta nu o stapaniti ce pot face eu?
Daca-as incerca sa ti demonstrez ca Dumnezeu nu exista ar insemna ca sunt nebun sau prost.
Nu stiu cine te-a mintit ca Biblia ar fi un basm, pentru ca daca acest termen este utilizat cu prima acceptie standard atunci afla alteta ca nu este un basm.
Si citez din DEX:
"BASM, basme, s. n. 1. Narațiune (populară) cu elemente fantastice supranaturale, care simbolizează forțele binelui și ale răului în lupta pentru și împotriva fericirii omului. ◊ Expr. (Fam.) A se face de basm= a se face de râs."
Vladimir Iakovlevitch Propp folclorist rus afirma ca basmul are ca temelie mitul, inspirandu-se din acesta, dar nu trebuie sa confundam basmul cu mitul.
Si ca sa-ti dau niste numem ai cunoscute, si fratii Grimm spuneau tot asta.

| Liviu4you a răspuns:

O femeie facuta dintr-o coasta a fost influentata de un sarpe sa manance dintr-un pom. Seems legit.

Apropo de Geneza, in Biblie scrie ca la inceput totul era perfect in Gradina Edenului, asadar, prin simplul fapt ca totul era "perfect", era de fapt gresit conform cerintelor impuse de Dumnezeu, si anume interdictia de a manca din pomul respectiv. De ce? Pentru ca Adam si Eva nu traisera inca experienta greselii, totul fiind perfect. Orice om care s-ar fi dezvoltat in aceleasi conditii ar fi procedat la fel. Nu stiu daca m-ai inteles sau nu, dar daca nu esti de acord cu mine si vrei sa avem o discutie, vino cu afirmatii bazate pe argumente tari, nu superficiale si ignorante, asa cum am observat adesea pe acest site.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista asa ceva pentru ca sunt basme iventate de oameni, iar Dumnezeu e basm.

| RAY a răspuns:

In primul rand este ilogic si irational sa spui ca x sasi dovedeasca ca nu exista un lucru, in lumea reala se dovedeste ce exista nu ce nu exista, deci nu am ce dovedi, dovedeste tu ca nu exista 2700 de zeii sunt curios cum o vei face,acuma banuiesc ca nu e o dovada faptul ca am spus ca nu se poate dovedi ca nu exista ca atunci toti zeii, personajele din povesti sunt reale, e de datoria ta ca sa dovedesti ca exista nu a mea care nu cred, tu crezi in fantome? poate ca nu dovedeste ca nu exista

referitor la biblie, biblia este o serie de povesti evreiesti multe lucruri reale dar cu o influenta fantastica, din nou nu am ce dovedi tu trebuie sa dovedesti ca ea e divina nu eu

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

De ce na venit isis, horus sau alti zei sa ne rascumpere pe noi?
Pentru ca nu exists, Unul Dumnezeu adevarat exista cel slavit si laudat in veci de toti.Lui i se pleaca toate fiintele ceresti, pamantesti si cele dedesubt. Daca nu ar fi dumnezeu nu ar fi nimic, asa ca Dumnezeu este totul. Dumnezeu este acelasi ca si in vechiul testament, primele carti din Biblie au fost scrise inca de Moise.
Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor care înăbuşă adevărul în nelegiuirea lor. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu. În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi; fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţumit; ci s-au dedat la gândiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s-a întunecat. (Romani 1:18-21)
Căci toţi cei ce sunt călăuziţi de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu. Şi voi n-aţi primit un duh de robie, ca să mai aveţi frică; ci aţi primit un duh de înfiere care ne face să strigăm: „Ava!, adică: Tată!" Însuşi Duhul adevereşte împreună cu duhul nostru că suntem copii ai lui Dumnezeu. (Romani 8:14-16)

| Maxim96 explică (pentru TheMechanix):

Nu sunt ca nu exista.Eu stiu pe unul Dumnezeu. Oare nu s-a aratat noua Cuvantul lui Dumnezeu intrupat? Si a fagaduit ca va fi cu noi pana la sfarsitul veacului!

| Maxim96 explică (pentru chelstone):

Poate acest zeu npagan e mai vechi pe teritoriul romaniei, dar de cand e lumea evreii cunosteau pe Dumnezzeul cel Adevarat care in vremurile de pe urma s-a intrupat si a patimit pentru noi.

| sublime89 a răspuns:

Nu vreti voi sa vedeti nicio dovada si asa.

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Nu! Pur si simplu am vrut sa vad logiga ateilor si ce dovezi vor aduce ei, dar vad ca nu pot sa aduca nici om dovada intemeiata.Eu cred in El si nu am nici o indoiala ca ar fi inexistent.Nimeni nu-mi va lua aceasta putina credinta in Dumnezeu, e cea mai mare comoara a mea!

| Maxim96 explică (pentru BlackSulphur):

Voi puteti sa nascociti multe!

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Dar ti s-a aratat tie un zeu? Te-a ajutat cu ceva?
Ce ti-a dat?

| Maxim96 explică (pentru sublime89):

Dar voi nici nu aveti dovezi!

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Nici tu nu ai dovezi ca nu exista zeus deci el exista pentru ca nu poti dovedi ca nu exista

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Zeus e un basm care nici nu merita crezut

| Maxim96 explică:

Crede ce vreai.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru MMihai):

Ateii sunt necredincioși
iar ateu este cam același lucru cu necredincioși.

nu chiar, eu pot sa cred intro piatra, ca zeu creator, si sa neg existenta lui dumnezeu, asta nu ma face ateu

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

De ce nu poti accepta diversitatea, de ce trebuie ca toti sa creada in crezi tu?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista Arca lui Noe in sura lu' buna miu. Raspuns prostesc ca asta mai rar. Practic Dumnezeu e raspunsul la orice intrebare. Cum ziceai, lista continua: Cum de cainii umbla fund in fund pe strada? Cum de ciorapii put a picioare si nu a levantica?

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Eu nu impun pe nimeni, dar voi marturisi intotdeauna adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Se pare ca nu prea ai carte

| Dumniezău a răspuns (pentru TheMechanix):

Stii cum se zice "Aschia nu sare departe de trunchi". Daca asa a fost invatat sa creada in niste basme nu e vina noastra. Oricat i-ai explica nu o sa inteleaga niciodata.Tot pe a lui o tine, asa ca nu iti mai bate capul.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

"Zeus e un basm care nici nu merita crezut."
Dumnezeu este un basm care nici nu merita crezut (De fapt este personaj dintr-un basm, dar in fine!).

| Maxim96 explică (pentru BlackSulphur):

Ma crede ce vreai si nu ma zapaci la cap!

| Dumniezău a răspuns (pentru chelstone):

Mi-a placut faza cu zero barat.Asta si e, il caracterizeaza foarte bine.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru Maxim96):

''De ce na venit isis, horus sau alti zei sa ne rascumpere pe noi?''
Tin sa te anunt ca in ca zeii din mitologia greaca au trait pe pamant impreuna cu oamenii daca nu stiai.

''Lui i se pleaca toate fiintele ceresti, pamantesti si cele dedesubt.''
Fals, n-ai sa vezi atei, musulmani sau cu atat mai putin animale facand asa ceva.

''Daca nu ar fi dumnezeu nu ar fi nimic, asa ca Dumnezeu este totul.''
Daca si cu parca erau intr-o barca. N-ai spus nimic, demonstreaza ca exista dumnezeu. Daca n-ar fi allah, n-ar fi nimic, allah este totul. Vezi ce simplu e?!

''(Romani 1:18-21)''
Sa stii ca pot sa dau si eu copy paste la cateva versete din coran. Ideea e sa demonstrezi ce scrie acolo, ca altfel raman niste propozitii cu a caror valoare de adevar este nula.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Dar tie ti s-a aratat dumnezeu? Ai vorbit cu el de crezi asa de tare in el? Cu ce te-a ajutat? Ti-a dat aur ca sa crezi in continuare ca el exista?