| KentNanotek a întrebat:

Am o intrebare...
Este pacat sa fumezi?
Nu vreau sa aud ca nu e sanatos, intreb daca e un pacat acolo sus...
Multumesc anticipat! big grin

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Da, scrie in Biblie!

De asta calugarii fumau mai intai!

A nu! A devenit pacat de cand stiinta a vazut ca nu e sanatos!

Din fericire painea, ce stim ca nu e sanatoasa, tot din punctul stiintei si medicinii, n-are sa fie scoasa rapid, ca altfel nu se mai potrivesc cuvintele la Tatal Nostru!

| KentNanotek explică (pentru KhludCiprian):

Multumesc pentru ajutor! big grin

| KhludCiprian a răspuns (pentru KentNanotek):

Sa cresti mare!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru KhludCiprian):

Se referea la painea spirituala care e Cuvantul Lui Dumnezeu (Biblia).

| KhludCiprian a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Esti sigur ca Isus se referea la Biblie?

Nu de alta dar Biblia a fost compilata la 300 de ani dupa moartea lui si cei mai multi urmasi ai lui erau analfabeti!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru KhludCiprian):

Erau Sfintele Scripturi ce compun Biblia si pe vremea aia.
Biblia nu a fost facuta intr-o singura noapte ci dupa trecerea mai multor secole.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Păcat este și cu gândul, nu numai că fumezi.
Până acolo sus, ai grijă de sănătatea ta.
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

Da,pentru ca viata e un dar de la Dumnezeu si nu doreste ca noi sa nu avem grija de ea. 2corinteni7:1

| sublime89 a răspuns:

Pacat "acolo sus". Unde? Tu vezi pacate in cer sau pe Luna sau pe undeva? laughing Nu exista pacate, dar asta nu inseamna ca e bine sa fumezi.

| fllu07 a răspuns:

Cum ai raspuns tu, la intrebarea omului prin cuvintele astea?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Biblia nu vorbeste direct despre aceasta practica, insa din sfaturile ei intelegem ca este o practica gesita. Iata ce citim in 2 Corinteni 7:1 - "Să ne curăţim de tot ce murdăreşte carnea şi spiritul şi să ne desăvârşim sfinţenia în teamă de Dumnezeu."

Faptul de a ne "curati de tot ceea ce murdareste carnea" oare nu inseamna si a evita fumatul care murdareste organismul?

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Dumnezeu considera ca e bine sa fumam, ne dota cu o soba in piept, si un bageac in cap, prin care sa iasa fumul.dar avem plamani, si astia functioneaza cu oxigen.acolo sus? nu cred ca este fum de tigara.

| MiruD a răspuns:

Da. E pacat.

| Vektor a răspuns:

Uita-te la filmul "Constantine" cu Keanu Reaves. smug

Răspuns utilizator avertizat
| nikname a răspuns:

Da e pacat!